سرطانهای شایع

سرطان ریه

سرطانی که در بافت ریه و معمولاً سلول‌های پوشاننده مجاری هوایی ایجاد می‌شود. دو نوع عمده سرطان ریه شامل سرطان ریه سلول کوچک و سرطان ریه غیرسلول کوچک است. این انواع سرطان ریه براساس نمای ظاهری سلول‌ها زیر میکروسکوپ طبقه‌بندی می‌شوند.

Picture of the Lungs

 

 

سرطان ریه مهم‌ترین علت مرگ و میر ناشی از سرطان در مردان و زنان است. اما وضعیت همواره اینگونه نبوده است. پیش از کاربرد گسترده دستگاه‌های مکانیکی پیچیدن سیگار، سرطان ریه یک بیماری نادر بود. امروزه، تقریباً 90 درصد از مرگ و میر ناشی از سرطان ریه به دلیل کشیدن سیگار اتفاق می‌افتد، در حالی‌که گاز رادون و آلودگی هوا و قرار گرفتن در معرض دیگر مواد شیمیایی نقش کم‌اهمیت‌تری در ایجاد این مرگ و میر بر عهده دارند. داروهایی که به تازگی تولید شده‌اند برای کسانی که امروزه این بیماری در آنها تشخیص داده می‌شود امیدواری تازه‌ای ایجاد کرده‌اند.

 

دو نوع عمده سرطان ریه وجود دارد که با قیافه ظاهری سلول‌های سرطانی در زیر میکروسکوپ از هم متمایز می‌شوند. در بین این دو نوع، سرطان سلول کوچک ریه مهاجم‌تر است، یعنی اینکه می‌تواند در مراحل اولیه بیماری سریع‌تر به دیگر قسمت‌های بدن گسترش یابد. سرطان سلول کوچک ریه ارتباطی قوی با کشیدن سیگار دارد  و به‌ندرت در افراد غیرسیگاری یافت می‌شود. سرطان سلول غیرکوچک ریه کندتر رشد می کند و رایج‌تر است، و تقریباً 90% از تمام موارد سرطان ریه از این نوع می‌باشد.

 

برای توصیف میزان گسترش سرطان در شخص بیمار از مرحله‌بندی استفاده می‌شود. سیستم‌های مرحله‌بندی متفاوتی برای دو نوع عمده سرطان ریه وجود دارد. سرطان سلول کوچک ریه به دو مرحله تقسیم می‌شود که عبارتند ار مرحله «محدود»، یعنی اینکه سرطان در یک ریه محدود می‌باشد و شاید به غدد لنفاوی مجاور گسترش‌یافته باشد، و مرحله «پیشرفته»، یعنی اینکه سرطان به ریه دیگر یا به فراتر از ریه‌ها گسترش‌یافته است. در مورد سرطان سلول غیرکوچک ریه، بسته به میزان گسترش بیماری، از مراحل 1 تا 4 استفاده می‌کنند.

 

اگر سرطان غیرسلول کوچک ریه پیش از گسترش یافتن به فراتر از یک ریه ردیابی شود، گاهی اوقات می‌توان آن را با جراحی معالجه نمود. ممکن است جراح بخشی از ریه که حاوی تومور است، یا، در صورت لزوم، کل ریه را بردارد. بعد از عمل جراحی، برخی از بیماران تحت پرتودرمانی و یا شیمی‌درمانی قرار می‌گیرند تا سلول‌های سرطانی باقی‌مانده از بین برود. در بیمارانی که به سرطان سلول کوچک ریه دچار هستند، معمولاً جراحی از گزینه‌های درمان نمی‌باشد زیرا این سرطان معمولاً پیش از زمان تشخیص گسترش یافته است

Lung Cancer in the US

According to 2004 statistics, there were

  173,770 new cases and

    160,440 deaths yearly

Women & Lung Cancer

80,660 new cases were reported in 2004

  - Account for 12 % of all new cases

68,510 deaths were reported in 2004

  - An increase of 150% between 1974 and     1994

Women are more prone to tobacco effects - 1.5 times more likely to develop lung cancer than men with same smoking habits

 

Where Does it Come From?

Radiation Exposure

Smoking

Environmental/ Occupational Exposure

Asbestos

Radon

Passive smoke

 

 

 

 

سیگار نه تنها پر از مواد شیمیایی سرطان‌زا است که سیستم دفاع طبیعی ریه را هم خلع سلاح می‌کند. مجاری تنفسی دارای آستری از موهای بسیار ریز به نام مژه (مژک) می‌باشند. این موها با جارو کردن و بیرون راندن توکسین‌ها، باکتری، و ویروس‌ها، از ریه‌ها محافظت می‌کنند. دود توتون این مژه‌ها را فلج می‌کند و بنابراین آنها نمی‌توانند وظیفه خود را انجام دهند، و در نتیجه مواد سرطان‌زا در ریه جمع می‌شود.

 

 

کشیدن سیگار دلیل عمده ابتلا به سرطان ریه است، اما تنها عامل خطر نمی‌باشد. به نظر می‌آید استنشاق دود سیگار دست دوم در منزل یا در محل کار هم این خطر را افزایش می‌دهد. احتمال ایجاد سرطان ریه در شخصی غیرسیگاری که با یک سیگاری ازدواج کرده است 20 تا 30 درصد بیشتر از شخصی غیرسیگاری است که همسر یا شوهرش سیگار نمی‌کشد.

 

رادون گاز رادیواکتیو طبیعی است که در قسمت‌های خاصی از زمین در سطوح بالاتر از نرمال وجود دارد. ممکن است غلظت این گاز در منازل افزایش یابد و خطر سرطان ریه بیشتر شود، مخصوصاً در مورد افرادی که سیگار می‌کشند. این گاز قابل رؤیت نیست و بی‌بو می‌باشد، اما با استفاده از کیت‌های (مجموعه قطعات یک دستگاه به‌صورت مونتاژ نشده) ساده می‌توان آن را ردیابی نمود

 

آلودگی هوا، گرچه در مقایسه با کشیدن سیگار تعداد بسیار معدودتری از موارد سرطان ریه را ایجاد می‌کند، با این وجود ممکن است در تشکیل سرطان ریه نقش داشته باشد. کارشناسان معتقدند که امکان دارد آلودگی ناشی از اتوموبیل‌ها، کارخانجات، و نیروگاه‌ها به نحوی شبیه به دود سیگار دست دوم بر ریه‌های مردم تأثیر گذارد. برآورد می‌شود حدود 5% از مرگ و میر  ناشی از سرطان ریه در سطح جهان به دلیل آلودگی هوا رخ می‌دهد.

 

سابقه سرطان ریه در خانواده.
•  نوشیدن آبی که غلظت آرسنیک آن بالا است.
 سرطان ریه در افرادی که با عوامل خطر شناخته شده روبرو نیستند، از جمله در افرادی که هرگز سیگار نکشیده‌اند، هم ایجاد می‌شود. محققان هنوز دلیل این امر را نمی‌دانند، اما به نظر می‌آید موارد بروز سرطان ریه در زنان غیرسیگاری بیشتر از مردان غیرسیگاری باشد. و یک نوع سرطان ریه به نام آدنوکارسینوم  در غیرسیگاری‌ها رایج‌تر است تا در سیگاری‌ها.

 

سرطان ریه به‌طور مخفیانه آغاز می‌شود. معمولاً در مراحل اولیه این بیماری هیچ علائم یا نشانه‌های هشداردهنده‌ای وجود ندارد. با پیشرفت سرطان ریه، علائمی که ایجاد می‌شود معمولاً غیراختصاصی بوده و امکان دارد شامل موارد زیر باشد:
•  سرفه‌ای که برطرف نمی‌شود.
•  درد در قفسه سینه، مخصوصاً به هنگام کشیدن نفس‌های عمیق
•    خس‌خس کردن سینه یا تنگی نفس
•    بالا آوردن بلغم (خلط) خونی
•    خستگی

 

آیا می‌توان مراحل اولیه سرطان ریه را ردیابی نمود؟ نوعی اسکن به نام سی‌تی‌اسکن مارپیچی (اسپیرال) در ردیابی مراحل اولیه سرطان ریه در برخی از افراد نویدبخش بوده است، اما مشخص نیست که آیا با استفاده از آن می‌توان بیماری را به اندازه کافی زود ردیابی نمود که نجات جان بیماران میسر شود. محققین در حال حاضر مفید بودن این تست را ارزیابی می‌کند. یکی از نقاط ضعف این تست این است که سی‌تی‌اسکن مارپیچی تعداد زیادی ناهنجاری‌های طبیعی موجود در ریه را آشکار می‌سازد، که امکان دارد این امر به انجام نمونه‌برداری، نگرانی، و جراحی غیرضروری منجر شود.

 

در اکثر موارد، تا ظاهر شدن علائمی مانند سرفه مزمن یا خس‌خس کردن سینه که سرطان ریه ایجاد می‌کند، به‌وجود این بیماری مظنون نمی‌شوند. در این مرحله از بیماری، پزشک به احتمال قریب به یقین دستور می‌دهد رادیوگرافی قفسه سینه و یا دیگر تست‌های تصویربرداری صورت گیرد. همچنین، شاید از بیمار بخواهند خلط بالا بیاورد تا تست خلط را انجام دهند. اگر هر کدام از این تست‌ها حاکی از حضور سرطان باشد، به احتمال قریب به یقین نمونه‌برداری انجام می‌شود.

 

اگر در عکسبرداری با اشعه – X تومور مشکوکی دیده شود، یا در تست خلط سلول‌های سرطانی وجود داشته باشد، از نمونه‌برداری برای تأیید تشخیص استفاده می‌کنند. نمونه کوچکی از توده مشکوک را، معمولاً با یک سوزن، برمی‌دارند تا زیر میکروسکوپ معاینه نمایند. آسیب‌شناس با بررسی این نمونه می‌تواند تعیین نماید که آیا تومور سرطان ریه است، و اگر سرطان ریه می‌باشد، از چه نوع است.

 

ممکن است میزان بقای بیماران مبتلا به سرطان ریه گمراه کننده باشد. بسته به مرحله بیماری در زمان تشخیص آن، احتمال زنده ماندن بیماران مبتلا به سرطان سلول کوچک ریه به مدت 5 سال پس از زمان تشخیص بیماری از 1 تا 49 درصد متغیر است. اما در طی دهه گذشته پیشرفت‌هایی در درمان این بیماری به‌دست آمده است، و بنابراین شاید در افرادی که امروزه این بیماری در آنها تشخیص داده می‌شود نتیجه بیماری بهتر شده باشد.

Diagnosis

History and Physical exam

Diagnostic tests

Chest x-ray

Biopsy (bronchoscopy, needle biopsy, surgery)

Staging tests

CT chest/abdomen

Bone scan

Bone marrow aspiration

PET scan

 

 

اگر سرطان ریه آنقدر پیشرفته است که نمی‌توان آن را  معالجه نمود، باز هم می‌توان با استفاده از درمان‌های مختلف به بیمار کمک کرد  بیشتر زنده بماند و از کیفیت زندگی بهتری برخوردار شود. با کاربرد شیمی‌درمانی و پرتودرمانی می‌توان اندازه تومورها را کاهش داد و به کنترل نمودن علائم، مانند درد استخوان‌ها یا انسداد مجاری تنفسی، کمک نمود. معمولاً از شیمی‌درمانی به‌عنوان  درمان عمده سرطان سلول کوچک ریه استفاده می‌شود

 

هدف‌درمانی شکل جدیدتری از درمان سرطان است و اغلب از آن به‌صورت ترکیب با شیمی‌درمانی، یا به هنگامی‌که درمان‌های دیگر موفق عمل نمی‌کنند، استفاده می‌شود. در یک نوع از هدف‌درمانی از رشد رگ‌های خونی جدیدی جلوگیری می‌شود که سلول‌های سرطانی را تغذیه می‌کنند. محققان نشان داده‌اند این نوع هدف‌درمانی، اگر همراه با شیمی‌درمانی انجام شود، به بیماران مبتلا به سرطان ریه پیشرفته کمک می‌کند بیشتر زنده بمانند. در دیگر انواع هدف‌درمانی، همان‌طور که در این تصویر بسیار بزرگ شده می‌بینید، از ارسال سیگنال‌هایی جلوگیری می‌کنند که باعث تکثیر سلول‌های سرطانی می‌شوند

 

سرطان ریه شاید یکی از مهلک‌ترین شکل‌های سرطان است، اما یکی از پیشگیری پذیرترین شکل سرطان هم می‌باشد. راه پیشگیری این بیماری در دو کلمه خلاصه می‌شود: سیگار نکشید. و اگر سیگار می‌کشید، کمکی که لازم دارید را به‌دست آورید تا آن را ترک کنید. ظرف مدت 5 سال پس از ترک سیگار، خطر مرگ ناشی از سرطان ریه کاهش می‌یابد و به نصف خطر مربوط به شخصی می‌رسد که روزی یک پاکت سیگار می‌کشد. و ده سال پس از ترک سیگار، احتمال مرگ ناشی از سرطان ریه عملاً به میزانی خواهد رسید که انگار هرگز سیگار نکشیده‌اید.

Conclusion

Smoking cessation is essential for prevention of lung cancer.

New screening tools under way.

Clinical trials under way.

New treatments under way.

Treatment can palliate symptoms and improve quality of life.

Read first bullet again!!

 

مدیریت اطلاعات پزشکی و برآورد هزینه های مستقیم درمانی سرطان ریه
 

در حال حاضر سرطان ها یکی از مشکلات اصلی بهداشت و درمان در ایران و تمام دنیا می باشند. از آن جایی که درمان سرطان ریه هزینه های زیادی دارد و تاثیر زیادی بر زندگی افراد خواهد داشت. در این پژوهش بر آن شدیم که به بررسی هزینه های درمانی مبتلایان به سرطان ریه بپردازیم.

روش بررسی: در این مطالعه تحلیلی - مقطعی به بررسی 115 پرونده پزشکی بیمارانی با سرطان ریه که از ابتدای سال ???? تا فروردین ???? در بیمارستان امام رضا (ع) مشهد پذیرفته شده بودند، پرداخته شد. نحوه دستیابی به نمونه ها از طریق سرشماری یا تمام شماری بود. داده ها از پرونده ها قرائت و وارد صفحه داده های پیوست گردید. چون در این تحقیق از داده های موجود استفاده گردید و هیچ اندازه گیری مجددی صورت نگرفت، روایی و پایایی ابزار موضوعیت نداشت. برای تحلیل داده ها از نرم افزار SPSS و با توجه به پراکندگی زیاد متغیرها، از آزمون Mann Whitney برای مقایسه استفاده گردید.

 

87

متوسط هزینه درمان بیماران سرطان ریوی در یک نوبت مراجعه در این مرکز مقدار 773 614 2 ریال به دست آمد. مقایسه هزینه های مختلف بین مردان و زنان و همچنین بین افراد سیگاری و غیر سیگاری اختلاف معنی دار آماری نشان نداد (P>0.05).

نتیجه گیری: هزینه های اقتصادی سرطان ریه بسیار سنگین است. هرگونه مداخله درمانی و مدیریتی که بتواند شروع تظاهرات سرطان ریه و پیشرفت عوارض آن را به تاخیر اندازد و یا طول مدت درمان را کاهش دهد، سهم فراوانی در کاهش آلام بیماران، بهبود کیفیت زندگی آنها و کاهش هزینه های تحمیلی خواهد داشت.

 

Prostate Cancer Screening, Diagnosis and Treatment of High Risk Populations

 

 

 

Prostate Anatomy

سرطان پروستات

پروستات، غده‌ای است که فقط در مردان وجود دارد. این عضو زیر مثانه و دقیقاً جلوی رکتوم (قسمت انتهایی روده بزرگ) قرار گرفته اندازه‌ای معادل گردو دارد. مجرایی که ادرار را حمل می‌کند و پیشابراه نامیده می‌شود، از داخل پروستات عبور می‌کند. پروستات سلول‌های ترشح‌کننده مایع منی می‌باشد. این مایع، اثر محافظتی و تغذیه‌ای روی اسپرم دارد.

 

رشد و تکامل پروستات از دوره جنینی شروع شده و تا زمان بلوغ مرد ادامه می‌یابد. این رشد توسط هورمون‌های مردانه که آندروژن نامیده می‌شوند، صورت می‌گیرد. اگر سطوح هورمون‌های مردانه پایین باشد، غده پروستات رشد کافی نخواهد داشت و به سایز کامل و طبیعی خود نمی‌رسد.

 

 

در مردان مسن، رشد قسمتی از پروستات که اطراف پیشابراه است، ادامه می‌یابد. به این حالت هیپرپلازی خوش‌خیم پروستات (BPH- Benign Prostatic Hyperplasia) گفته می‌شود که نوعی رشد و بزرگ شدن غده به‌صورت خوش‌خیم است. این حالت در دفع ادرار اختلال ایجاد می‌کند. که باید درمان شود، ولی سرطان نبوده و رشد خوش‌خیم است.

 

 

 

از هر 6 مرد، 1 نفر در طی زندگی به سرطان پروستات مبتلا می‌شود و از هر 35 مرد، 1 نفر در اثر این بیماری می‌میرد. میزان مرگ‌ومیر ناشی از سرطان پروستات امروزه کاهش یافته و بیماری بسیار سریع‌تر تشخیص داده می‌شود.

 

Prostate Cancer:  2006 Data  US/NH

234,460 new cases

 1,200 in NH

27,350 deaths  in US  

140 in NH

 

 

Men do die from prostate cancer in this country and this state

 

2006 Estimated US Cancer Deaths*

Prostate Cancers Vary in Their Natural Histories

     Possible reasons for race related disparity with prostate cancer

 Incidence      Mortality

Genetic factors

Environmental/dietary factors

 

Genetic factors

Choice of treatment

Stage at presentation

Economic

Cultural

 

Survival Rates – Prostate Cancer

5-year relative survival rate nearly 100%

10-year relative survival rate is 91%

15 year relative survival rate is 76%

چه عواملی سرطان پروستات ایجاد می‌کنند؟

سرطان پروستات، در اثر تغییراتی است که در DNA سلول‌های پروستاتی سرطانی ایجاد می‌شود. DNA، در ساختار ژن‌های انسان وجود دارد و کنترل‌کننده نحوه رفتار سلول‌هاست. DNA از والدینمان به ارث می‌رسد. درصد کوچکی از سرطان‌های پروستات (حدود 10.5 درصد) مرتبط با این تغییرات ارثی است.

 

سرطان پروستات، همچنین با سطوح بالاتر هورمون مرتبط است. سطوح بالای هورمون مردانه یا آندروژن، نقش مهمی‌در افزایش ریسک سرطان پروستات در بعضی از مردان ایفا می‌کند. تحقیقات نشان می‌دهند، مردانی که سطوح بالاتری از هورمونی با نام IGF-1 دارند، ریسک بالاتری برای ابتلا به سرطان پروستات دارند.

به هرچه امکان پیشرفت بیماری را در فرد افزایش می‌دهد، عامل خطرزا می‌گویند.

سن بالای 50 سال.

سیاه‌پوست بودن.

داشتن برادر، پسر یا پدر با پیشینۀ ابتلا به سرطان پروستات.

مصرف غذای پرچرب یا نوشیدن مشروبات الکی

 

 سن

قوی‌ترین ریسک فاکتور سرطان پروستات است. احتمال ابتلا به سرطان پروستات بعد از سن 50 سالگی افزایش می‌یابد. تقریباً از هر 30 سرطان پروستات، 20 مورد بعد سن 65 سالگی تشخیص داده می‌شود.

 

 

 

به دلایل ناشناخته، این نوع سرطان در مردان افریقایی آمریکایی شایع‌تر از سایر نژادهاست.

همچنین در این نوع نژاد، احتمال داشتن بیماری پیشرفته‌تر در زمان تشخیص و نیز مرگ‌ومیر ناشی از بیماری بیش‌تر است. این نوع سرطان در آسیایی‌ها کم‌تر است. دلیل این اختلافات نژادی و ملیتی ناشناخته است.

 

رژیم غذایی

نقش دقیق رژیم غذایی روی سرطان پروستات، ناشناخته است ولی عوامل متعددی مورد بررسی قرار گرفته اند.

مردانی که مقدار زیادی گوشت قرمز و فرآورده‌های لبنی پرچرب مصرف می‌کنند، ریسک بالاتری برای ابتلا به سرطان پروستات دارند. این مردان معمولاً میوه و سبزیجات کم‌تری در رژیم غذایی خود دارند.

 

چاقی

 

در مطالعات انجام شده، ارتباطی بین افزایش وزن، چاقی با افزایش ابتلا به سرطان پروستات شناخته نشده است. ولی تعدادی از مطالعات، بیان‌کننده این هستند که مردان چاق، ریسک بالاتری برای ابتلا به سرطان پروستات پیشرفته و مرگ ناشی از آن دارند.

 

فعالیت بدنی

در بیش‌تر مطالعات، ثابت نشده که فعالیت بدنی اثر کاهنده روی احتمال ابتلا به سرطان پروستات دارد.

ولی در بعضی از مطالعات، نشان داده شده است که سطوح بالای فعالیت فیزیکی، به‌ویژه در مردان مسن، ریسک سرطان پیشرفته را کاهش می‌دهد. مطالعات بیش‌تری در این زمینه مورد نیاز است.

 

چگونه سرطان پروستات تشخیص داده می‌شود؟

سرطان پروستات، به‌صورت زودرس، اغلب با اندازه‌گیری سطح ماده PSA در خون (Prostatic Specific Antigen) که آنتی‌ژن اختصاصی پروستات است، تشخیص داده می‌شود

 

روش تشخیصی زودرس دیگر، معاینه انگشتی رکتوم است. به دلیل قرارگیری پروستات در جلوی رکتوم، پزشک در طی معاینه انگشتی رکتوم، می‌تواند هر نوع تورم، توده و نواحی سخت در پروستات را تشخیص دهد. این تغییرات می‌توانند سرطانی باشند.

 

 

از سال 1990، این معاینه پروستات برای تشخیص زودرس سرطان پروستات بسیار شایع‌تر شده وبه همین دلیل مرگ‌ومیر ناشی از آن بسیار کاهش یافته است. ولی هنوز هم ناشناخته است که آیا این کاهش میزان مرگ‌ومیر نتیجه مستقیم این معاینات و آزمایش‌های تشخیصی است یا در نتیجه سایر عوامل مثل درمان بهتر و مناسب‌تر.

 

نشانه‌های احتمالی سرطان پروستات

سرطان پروستات در مراحل اولیه، اغلب هیچ علامتی ایجاد نمی‌کنند. توسط سنجش PSA و معاینه رکتوم توسط انگشت تشخیص داده می‌شود. اختلال دفع ادرار، نشانه سرطان پیشرفته است. ولی اغلب این مشکل به دلیل یک بیماری بسیار خفیف و شایع به نام رشد و بزرگ شدن پروستات به‌صورت خوش‌خیم(BPH) ، ایجاد می‌شود.

 

 

اختلال در حفظ نعوظ (ناتوانی جنسی)

وجود خون در ادرار

درد روی ستون مهره‌ها، دنده‌ها و سایر استخوان‌های بدن

ضعف، بی‌حسی پاها و اندام تحتانی

بی‌اختیاری ادرار و مدفوع

 

درمان (چگونه سرطان پروستات درمان می‌شود؟)

در درمان سرطان پروستات، باید موارد زیر هم در نظر گرفته شود:

سن و مدت زمانی که انتظار می‌رود فرد بیمار زنده بماند.

سایر مشکلات پزشکی جدی که فرد دارد

مرحله و درجه بندی سرطان بیمار

 

جراحی

شایع‌ترین روش جراحی سرطان پروستات، برداشت قسمت اصلی پروستات و جداسازی آن از طریق پیشابراه است.

 

Emerging Therapy: Laparoscopic Radical Prostatectomy

رادیوتراپی از راه یک منبع خارجی

این روش مشابه گرفتن یک گرافی ساده، و برای مدت طولانی‌تر است. هر درمان تنها چند دقیقه طول می‌کشد. بیماران معمولاً 5 نوبت درمان در هفته و در یک کلینیک سرپایی برای مدت 7 تا 9 هفته دریافت می‌کنند. درمان سریع و بدون درد است. امروزه از این روش کم‌تر از قبل استفاده می‌شود. روش‌های درمانی جدیدتر، علاوه بر کاهش تماس اشعه با بافت‌های سالم، برای درمان مشکلات پروستات، بسیار دقیق‌ترند. این روش ها، شانس بالاتری برای افزایش میزان موفقیت و کاهش عوارض جانبی درمان ایجاد می‌کنند.

 

هورمون‌درمانی

هدف درمان هورمونی، کاهش سطح هورمون مردانه یا آندروژن است. هورمون‌های آندروژنی که اغلب در بیضه‌ها ساخته می‌شوند، منجر به رشد سلول‌های سرطانی پروستات می‌شود. کاهش سطح آندروژن، اغلب باعث کوچک کردن سرطان پروستات و کاهش رشد سلول‌های سرطانی می‌شود. هورمون‌درمانی می‌تواند سرطان را کنترل کند ولی نمی‌تواند آن را درمان کند. این روش جایگزین روش درمانی اصلی نمی‌باشد.

Hormone Therapy

ØProstate cells and prostate cancer cells are dependant upon androgens (male sex hormones) for survival and growth.
ØRemoval of androgens kills a majority of prostate cancer cells.
 

Management of Prostate Cancer Bone Metastases

ØGoal: prevent pain, improve mobility, prevent complications such as fractures or compression.
ØGoal: Maintain acceptable quality of life.

 

Conclusions:

We can improve education and screening for high risk goups

Assure appropriate treatment options are available for all patients

Our ability to determine who should be treated is impoving with ongoing research

Questions????

 

 

     

Cervical Cancer Screening and Prevention

رزیابی عوامل خطر سرطان پروستات در استان مازندران
 

سرطان پروستات شایع ترین سرطان بدخیم در مردان بوده و بعد از سرطان ریه دومین علت مرگ ناشی از انواع سرطان در مردان است. این مطالعه به منظور ارزیابی برخی عوامل خطر سرطان پروستات در استان مازندران انجام گردید.

روش بررسی: این مطالعه مورد - شاهدی همسان سازی شده فردی بر اساس سن و همسایگی بود که روی 104 بیمار و 104 شاهد در استان مازندران طی سال 1384 انجام گرفت. با استفاده از اطلاعات ثبت سرطان ایستگاه تحقیقاتی بابل نشانی بیماران تهیه گردید. با مراجعه به درب منزل بیماران و افراد شاهد، پرسشنامه از پیش تدوین شده تکمیل شد. داده ها با استفاده از نرم افزار آماری (STATA (8.0 تجزیه و تحلیل گردید.

 

نتایج آنالیز تک متغیره لجستیک شرطی نشان داد که سن، وجود عفونت یا التهاب پروستات، مصرف الکل، مصرف چپق و قلیان، ابتلا به سرطان پروستات اقوام نزدیک، شاخص توده بدنی، وجود سرطان های دیگر، فعالیت شغلی، شدت فعالیت شغلی و پیاده روی بر ابتلا به سرطان پروستات تاثیر قابل توجهی دارد (P<0.20). در یک مدل چند متغیره رگرسیون لجستیک شرطی و با استفاده از روش گام به گام (Stepwise) و مبادرت به حذف مخدوش کننده و تعدیل یافته های معنی دار قبلی مشاهده گردید که عفونت یا التهاب پروستات، مصرف الکل، سن بالاتر از 60 سال و سابقه سرطان پروستات در اقوام نزدیک به عنوان موثرترین عوامل در ابتلا به سرطان پروستات شناسایی گردیدند.

 

نتیجه گیری: این مطالعه نشان داد که سن و ابتلا به سرطان پروستات اقوام نزدیک و همچنین وجود عفونت یا التهاب پروستات و عوامل مصرف الکل عوامل خطر ابتلا به سرطان پروستات می باشند. لذا پیشنهاد می شود که مردان از یک سن خاص (مثلا 60 سال و بیشتر) به طور سالانه مورد آزمایش های غربالگری قرار گیرند.

What is Cervical Cancer?

It is a cancer of the female reproductive tract

It is the most common cause of cancer death in the world where Pap tests are not available

It is the easiest gynecologic cancer to prevent through screening

/ 18 نظر / 145 بازدید
نمایش نظرات قبلی
بخرش

"نفهمی دردی است پنهان که فرد را نمی کشد اما اطرافیان را دق مرگ می کند!" سلام دوست گرامی؛ از این که به من سر می زنی و محبت داری از لطفت متشکرم. وبلاگم متعلق به شما عزیزان است و تشویق شما باعث می شود با دلگرمی بیشتری ادامه بدهم.

مینا سازش

سلام من می خواستم وبلاگت را ببندم ولی دلم نیومد نظر نذارم چون وبلاگت خوب و آموزنده بود بیا با هم تبادل لینک داشته باشیم تبادل لینک موجب رشد هر دوتامونه بیا وبلاگتو تو سایت من ثبت کن منتظرتم

قاصدک

با سلام خدمت شما دوست عزیز از شما دوست گرامی دعوت می شود که از سایت کارت پستال درخواستی قاصدک دیدن فرمایید و با درخواست کارت پستال آن را به عزیزانتان هدیه دهید. برای حمایت از ما سایت ما را با عنوان "کارت پستال درخواستی" لینک کنید. منتظر حضور گرم و با محبت شما دوست عزیز هستیم. •طراحی کارت پستال کاملا رایگان می باشد. www.Ghasedakiha.ir

بخرش

"نفهمی دردی است پنهان که فرد را نمی کشد اما اطرافیان را دق مرگ می کند!" سلام دوست گرامی؛ از این که به من سر می زنی و محبت داری از لطفت متشکرم. وبلاگم متعلق به شما عزیزان است و تشویق شما باعث می شود با دلگرمی بیشتری ادامه بدهم.

افزایش بازدید سایت و وبلاگ ( رنـــــکساز )

با سلام خدمت وبمستر عزیز و گرامی. آیا تا به حال به فکر افزایش بازدید کننده سایت خود بوده اید؟ آیا تا به حال به فکر رتبه در الکسای سایت خود بوده اید؟ آیا تا به حال به این فکر کرده اید که در جستجوی گوگل همیشه اول باشید؟ . . . ما به شما سایت رنـــــکـــساز را معرفی میکنیم. سیستم افزایش بازدید کننده سایت و وبلاگ رنــــکـــساز با جدیدترین فناوری ها در مدت بسیار کوتاهی با رشد قابل توجهی به میان سایتهای بزرگ رنکدهی آمده است. . . . روزانه چه میزان بازدید کننده می خواهید؟ 100 یا 500 یا 1000 یا 5000 یا ...... یک بار امتحان کنید و همیشه یکی از بهترین کاربران سایت باشید؟ ما به شما این اطمینان رو میدیم که رنک سایت شما رو به صورت چشم گیری ارتقاع میدهیم. هم اکنون شما هم یکی از کاربران سایت رنکساز شوید و از امکانات آن استفاده کنید. با تشکر : فاضل اسدیان مدیر سایت رنـــــکــــساز www.RankSaz.ir

سارا

مرسی خوب بود، نرم افزار ارسال انبوه اس ام اس ...

سارا

مرسی خوب بود، نرم افزار ارسال انبوه اس ام اس ...

پریسا

سلام از بلاگتون ديدن کردم از مطالبش خوشم اومد اگه دوست داشتيد از وب سايت ماهم ديدن کنيد http://www.mehestan.org مطالبش راجع ساختمان هوشمند است مثل آبياري گياهان و تغذيه حيوانات خانه هوشمند دسترسي و كنترل از راه دور خانه هوشمند سيستم هوشمند روشنايي سرويس هاي بهداشتي هوشمند کنترل دماي خانه هوشمند کنترل نور طبيعي (به کمک باز و بسته کردن خودکار پرده و کرکره ها) خانه هوشمند سيستم هاي صوتي و تصويري خانه هوشمند سيستم هاي اعلام حريق خانه هوشمند سيستم‌هاي حفاظتي وامنيتي خانه هوشمند اگه از مطالب سايت من خوشتون اومد لطفا منو لينک کنيد

مریم

سلام دوست من وبلاگ خوبی داری مطلب آخریت جالب بود بیا یه سری به من بزن وبلاگتو تو سایت من ثبت کن تا ادرستو داشته باشم بهت بتونم سر بزنم

مانی

سلام خبر آپدیت پیج رنک گوگل همه جا پیچیده من هم دلم میخواد پیج رنکم بره بالا بیا تبادل لینک کنیم اگر موافقی بیا تو سایت من لینکت را ثبت کن