شعار سازمان بهداشت جهانی در سال 2012

بسترسازی و فرهنگ‌سازی در مورد سالمند و سالمندی باید از اهداف همگان و به خصوص وزارت بهداشت در سال 2012 باشد. بایستی بار منفی سالمندی را از بین ببریم و با ایجاد و پرورش طب سالمندان در توانمندسازی سالمندان تلاش کنیم.

کمر خمیده سالمندان زیر هزینه‌های درمان

حتی بدون در نظر گرفتن شرایط دشوار اقتصادی این روزهای خانوارهای طبقه متوسط در ایران ٬ در شرایط عادی آرمانی نیز ٬ هزینه زندگی افراد بالای 60 سال ایرانی ٬ قطعآ زیادتر از سایر خانواده ها بوده و هست و خواهد بود .

گسترده شدن خانواده‌ در سنین سالمندی و پیوستن عروس، داماد و نوه ٬ افزون بر مسائل روزمره ٬ برای سالمندان هزینه‌هایی در بر دارد و سبب شده تا آنان در تامین هزینه های خود ٬ دچار مشکلات عمده‌ای شوند.

این در صورتیست که ازدواج سالمند در ابتدای دهه سوم زندگی اش اتفاق افتاده باشد و دارای دانشجو و فرزند هزینه بر نباشد . در غیر اینصورت ٬ پرداخت هزینه تحصیل دانشگاه فرزندان ٬ اصلی ترین مصرف کننده منابع مالی سالمندان است.

ولی تردیدی نیست که مهم‌ترین هزینه‌های این گروه را بایستی درمان و تهیه دارو عنوان نمود .

سالمندان بالای 60 سال، نیازشان به معاینات و مراقبت‌های پزشکی بیشتر است، و ناچارند‌ هزینه بیشتری برای درمان و خرید دارو بپردازند.

بیماری در سالمندان چند وجهی است

معدود تحقیقات مراکز بیمه ای نشان میدهد که : یک سالمند حداقل از سه تا پنج بیماری رنج می برد و روزانه بیش از شش قلم دارو مصرف می کند .

درحال حاضر سالمندان به علت نداشتن متخصص طب سالمندی به سرویس های داخلی و پزشکان عمومی مراجعه می کنند که این مسئله باعث شده تا سالمند برای درمان هر کدام از علایم بیماری خود به یک پزشک به صورت جداگانه مراجعه کند که ضمن صرف هزینه زیاد و وقت بالا به نتیجه مطلوب هم نخواهد رسید.

مهمترین مشکلات سالمندان بیماریهای قلب وعروق، بیماریهای مفصلی، دردهای منتشره و مزمن مانند کمردرد، پادرد و مشکلات گفتاری و شنوایی است.

غربالگری و شناسایی عوامل خطر سلامت سالمندان شامل فشار خون، اختلال چربی خون، دیابت، خطر بیماریهای قلبی وعروقی، سکته، تغذیه مناسب، لاغری و چاقی، سرطانهای شایع سالمندان، اختلالات شناختی، روانی، پوکی استخوان، آرتوروز و نیز مشکلات مربوط به بی اختیاری ادرار در سالمندان ٬ از مهمترین کارهایی است که بایستی برای جامعه سالمندی کشور صورت پذیرد . سالمند نبایستی به گونه تکه تکه شده به درمان بیماریهای خود بپردازد .

افزایش آموزش های تخصصی طب سالمندی در رده های مختلف ٬ از پرستاری تا فوق تخصصی ٬ ضروری است تا با افزایش امکانات درمانی طب سالمندی ٬ از ایراد خسارات جانی و مالی جلوگیری گردد ٬ اما هنوز تا رسیدن به تعداد مورد نیاز راهی طولانی باقی است . گرچه آمارها و آمادگی ها ٬ نسبت به سال های گذشته بهتر شده است اما هنوز کافی نیست .

با تاکید بر بالا بودن هزینه درمان و عدم دسترسی سالمندان به امکانات درمانی رایگان، شورای ملی سالمندان با تصویب بیمه درمانی برای سالمندان کشور سعی در کاهش مشکلات درمانی این گروه و برخورداری تمامی سالمندان بالای 60 سال از بیمه پایه درمان داشته است ٬ اما آیا این کار عملی شده است؟

تا تکمیل اطلاعات بانک جامع سالمندان کشور ٬ نمیتوان از تحت پوشش قرار گرفتن تمامی سالمندان اطمینان حاصل نمود.

منبع:

http://hospitals-ir.com

 

 

چرا پیام امسال سالمندی سالم انتخاب شده است؟

سالمندی یک پدیده جهانی می باشد. یکی از گروههای سنی در دنیا که بیشترین رشد را به خود اختصاص داده است، جمعیت سالمند 60 سال به بالا می باشد. اخیراً جمعیت سالمند در حدود 650 میلیون نفر می باشد و انتظار می رود تا سال 2050 این جمعیت به میزان 2 میلیارد نفر برسد. امید به زندگی در کشورهایی نظیر ژاپن و فرانسه بیش از 80 سال بوده و امید به زندگی در چندین کشور آفریقایی، حدوداً 40 سال کمتر می باشد.

هزینه های سلامت با افزایش سن، رشد می یابد. بدون در نظر گرفتن موضوع سن، این هزینه ها در دو سال آخر زندگی افزایش می یابد. همانطوریکه طول عمر بشر افزایش می یابد، مهم است سالهایی که بر عمر انسان افزوده می گردد، سالهای بدون بیماری بوده و هزینه های خدمات درمانی قابل کنترل باشد.

سالم بودن افراد سالمند می تواند بعنوان منبع مالی برای حانواده ها، جوامع و اقتصاد کشورها در نظر گرفته شود واز بروز مشکلات مالی جلوگیری نماید.

 

/ 1 نظر / 180 بازدید
یسنا

مطالب عالیه مرسی