مراکز گذری کاهش آسیب (DIC)

 

یادمون باشه که معتادین حتی در صورتی که آلوده به ویروس اچ آی وی (یا همان عامل بیماری ایدز )  هم شده باشند ، حق زندگی دارند و هیچ کس جز خالق اونها این حق رو نداره که بخواد اونها رو از ادامه زندگی محروم کنه !

-----------------------------------------------------------------

کاهش آسیب‌های بهداشتی ناشی از سوءمصرف مواد، عبارتست از سیاست‌ها یا فعالیت‌هایی که بدون نیاز به کاهش یا توقف فوری مصرف مواد در معتادان، برای کاهش عوارض رفتارهای پرخطر طراحی و اجرا می‌شود. گروه‌های هدف در برنامه های کاهش آسیب غالباً از گروه‌های حاشیه ای و سخت دسترس هستند. لذا این برنامه ها باید از بدو شروع فعالیت، روشی مشخص برای دسترسی به آنها داشته باشد. این برنامه ها در بیش از ۶۵ کشور دنیا از جمله استرالیا، انگلستان و هند به اجرا گذاشته شده و توانسته تا حد قابل قبولی از گسترش HIV/AIDSپیشگیری نماید.

در ایران نیز چند سالی است برنامه های کاهش آسیب به اجرا در آمده و پیشرفت قابل قبولی داشته به طوری که از طرف سازمان جهانی بهداشت به عنوان بهترین فعالیت (Best Practice) اعلام گردیده است.

مراکز و برنامه های مرتبط با کاهش آسیب عبارتند از:

مراکز گذری (DIC)، سرپناه (Shelter)، تیم امدادرسان سیار (Out reach) برنامه درمان نگهدارنده با متادون (MMT) و خانه های بین راهی(halfway house) که عمدتاً بر مبنای گروه‌های همتا و آموزش همتایان استوار است.

تجربیات نشان داده است که بین پدیده اعتیاد، فقر، بی خانمانی و رفتارهای پرخطر چرخه ای به وجود می‌آید که هر کدام منجر به بروز موارد دیگر خواهد شد. با توجه به اینکه فعالیت‌های کاهش آسیب با ارائه خدمات حمایتی موجب شکستن این چرخه می‌گردد لذا نقش بسزایی در ارتقاء کیفیت زندگی در سوءمصرف کنندگان مواد خواهد داشت.

بنابراین، با استناد به دستورات اسلام و طبق آیات قرآنی که مسلمانان را به حمایت و کمک به مسکینان، یتیمان و در راه ماندگان تشویق می‌کند و همچنین با توجه به بند ۱۲ ماده ۲۶ «قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت مصوب ۲۷/۱۰/۸۰» که وظیفه تأسیس مراکز درمانی و بازتوانی معتادان را به عهده سازمان بهزیستی قرار داده است، دفتر پیشگیری و امور اعتیاد وظیفه راه اندازی، حمایت‌های علمی و مالی کلیه فعالیت‌های کاهش آسیب را بر عهده دارد.

لطفا برای اطلاع بیشتر از این برنامه به http://markaz-ejtemaee15.com مراجعه کنید . 

/ 0 نظر / 6 بازدید