اوتیسم

اوتیسم
Autism
 
علت اوتیسم
اوتیسم یک ناتوانی طولانی مدت است که منجر به اختلال عملکرد عصبی – روانی در فرد می شود. گر چه به نظر می رسد که اوتیسم عارضه نادری است اما اطلاعات اخیر گویای آن است که شیوع اوتیسم حتی تا20 مورد در هر10000 تولد زنده می رسد. اوتیسم در پسران3 - 4 برابر بیشتر از دختران دیده می شود.
 
اگر چه علت اصلی آن کاملاً شناخته شده نیست، اما در سال های اخیر تحقیقات و مطالعات بسیاری در این زمینه صورت گرفته است.تحقیقات تأکید زیادی بر منشاء زیست شناختی و عصب شناختی در مغز دارد . در بسیاری از خانواده ها سابقه اوتیسم و یا اختلالات مربوط به آن وجود داشته است که ریشه ژنتیک را مطرح می کند اگر چه تا به حال ژن خاصی که مربوط به اوتیسم باشد شناخته نشده است.
 
پژوهشگران در مورد نقش ژنتیک در علت شناسی اوتیسم اختلاف نظر دارند و عده ای از آنها ترکیب چندین ژن را به عنوان علت اختلال مطرح می کنند . چندین نظریه درباره اوتیسم مطرح شده که هیچیک به طور دقیق اثبات نشده است.
اوتیسم یک بیماری روانی نیست
؛کودکان مبتلا به اوتیسم کودکان سرکشی نیستند که خود رفتارهایشان را انتخاب کرده باشند. اوتیسم به دلیل داشتن والدین بد ایجاد نمی گردد، به علاوه هیچ عامل روان شناختی خاصی در خصوص تأخیر رشد کودک شناخته نشده است.
علایم اوتیسم
افراد مبتلا به اوتیسم معمولاً حداقل نصف علائمی را که در زیر عنوان شده است نشان می دهند . این نشانه ها از خفیف تا شدید متغیر هستند . در موقعیت های کاملاً متفاوت،  رفتارهایی که با سن کودک تطابق ندارد مشاهده می گردد:
.1مشکلات شدید تکلمی دارند
.2 در بیان نیازها مشکل دارند و از اشارات و حرکات به جای کلمات استفاده می کنند
 

3.اغلب از ضمایر استفاده معکوس می کنند ، به جای استفاده از " من"  از " تو" استفاده می کنند

4. کلمات و یا جملات دیگران را تکرار می کنند

5. خنده و گریه بی دلیل دارند و یا بدون علت مشخص نگران و مضطرب می شوند

6.قادر نیستند با دیگران رابطه برقرار کنند.

7.دوست ندارند در آغوش گرفته شوند و یا دیگران را در بغل گیرند

 

 
 
 

8. به روش آموزش معمول پاسخ نمی دهند.

9.با اسباب بازی، درست بازی نمی کنند.

10. چرخیدن و تاب خوردن را خیلی دوست دارند.

11.احساس درد کمتر یا بیشتر از حد دارند.

12.از خطرات نمی ترسند.

13.پر تحرک یا کم تحرک هستند.

14.به صحبتها و یا صداها پاسخ نمی دهند به طوری که به نظر می آید ناشنوا هستند اگر چه حس شنوایی سالم است.

 
علایم اختصاصی
اوتیسم می تواند بسیار متنوع باشد . در بچه های کوچکتر می تواند به صورت صف آرایی اسباب بازی ها به جای بازی کردن با آنها یا اصرار در تماشای مکرر یک قسمت یا بخشی از فیلم باشد .
دربچه های بزرگتر که سخن می گویند ؛ ممکن است به صورت تما یل به سخن گفتن درباره عنا وین مورد علاقه بدون توجه به موقعیت و شرایط بروز کند .
بچه های اوتیسم اغلب مشکلات دیگری هم دارند از جمله نقصان حسی ؛ مشکلات معده ای – روده ای ؛ بی نظمی خواب و اختلالات تشنجی ؛ با این حال این کودکان ممکن است در زمینه های معینی ؛ مهارتهای خاصی از خود نشان دهند مثل نقاشی ؛ ریا ضیات ؛ موسیقی وغیره
 
تشخیص
اختلالات طیف اوتیسم ؛ معمولاً به خاطر بروز اختلال عملکرد پایدار در همان اوایل کودکی یعنی در سن 3 سالگی و قبل از آن تشخیص داده می شود . تشخیص هرچه زودترو درمان هر چه سریعتر باید باید آغاز شود . تشخیص صحیح مبتنی بر برسی ارتباطات؛ رفتارها وسطح رشد و تکامل کودک توسط یک گروه حرفه ای صورت می گیرد . آزمون پزشکی برای اوتیسم وجودندارد ؛
 
بااین حال از آنجا که بسیاری از رفتارها های اوتیسم با سایر اختلالات مشترک است ؛ آزمون های پزشکی باید برای رد سایر علل اجتماعی انجام شود . امروزه برخی از ژن های عامل این اختلال کشف شده و با روشهای آزمایشگاهی می توان به آن ها دست یافت بنا بر این ؛ انجام آزمایشات ژنتیکی ؛ روز به روز اهمیت بیشتری می یابد ؛ بخصوص درپیشگیری از بروز مجددا اختلال در خانواده
نمونه
به عنوان مثال اندروباکالائو پسر سیزده ساله اهل شیکاگو را مى توان نام برد که ظاهراً بسیار تیزهوش است، به خوبى پیانو مى نوازد، از علاقه مندان به موسیقیدان برجسته انگلیسى فرانک لویدرایت است، در انواع بازى هاى «پازل تصاویر» مهارت عجیبى دارد، شماره تلفن ها را همچون کامپیوتر به خاطر مى سپارد و حتى قادر است یک دستگاه رادیو را به آسانى آب خوردن کاملاً از هم باز کرده و دوباره سوار کند، اما کودکى است که نمى داند در پیرامون اش دقیقاً چه مى گذرد، در هنگام دویدن به در و دیوار و پنجره مى خورد، حرف زدن را به سختى و دشوارى انجام مى دهد، به حدى که از گفتن یک جمله معمولى نیز گاهى عاجزاست. خب این چگونه کودکى است؟
 
بله او به بیمارى Autism مبتلا است. او در عین هوشیارى و تیزهوشى حیرت آورش، از توانایى هاى اولیه برخوردار نیست.
امروزه مى دانیم که تعریف هوش باگذشته متفاوت است.
 
روش اموزش در این اختلال

گفتار خوانی یا همان لب خوانی

ارتباط کلامی زیاد پرسش و پاسخ
همه افراد دچار آسیب شنوایی همراه اوتیسم باید حتماً از سمعک  استفاده کامل نمایند
 
سخنی با والدین گرامی
مهم ترین اصل در بهداشت روانی خانواده ، پذیرش استعدادها ، تفاوت های فردی و در نهایت پذیرش ان فرزند است. با توکل به خداوند بزرگ با در نظر گرفتن توانایی های فرزند خود و با دلگرمی هر چه بیشتر در کنار آموزگاران با همراهی همه افراد خانواده ،  نقایص کودک خود از قبیل مشکلات حسی ، جسمی ، حرکتی و ذهنی را بشناسیم و با قرار گرفتن کودک در جایگاه مناسب موافقت نماییم تا شاهد پیشرفت هرچه بیشتر او باشیم
 
درمان
درمانی برای اوتیسم وجود ندارد ولی مدارک و شواهد نشان داده اند که مداخلات زود هنگام نتایج مثبت زیادی برای کودکان اوتیسم دارند و باید هرچه زودتر آغاز شوند . تعدادی از روش های آموزشی و رفتاری ویژه به عنوان بخشی از مداخلات متداول برای کودکان با اوتیسم استفاده می شوند . مداخلات زود هنگام ؛ عموماً به محرکهای اجتماعی ؛ مهارتهای تقلیدی ؛ درک زبان وکاربرد آنها ؛ مهارت بازیهای مرتبط و تعامل اجتماعی تأکید دارند .
مطالعات نشان داده اند که افراد با اوتیسم به برنامه های آموزشی ؛ اختصاصی متناسب با نیاز هایشان به خوبی پاسخ می دهند . برخی ممکن است به آموزش یک به یک و یا آموزش در گروههای کوچک نیاز داشته باشند ؛ در حالی که بقیه ممکن است بتوانند آموزش های عمومی را به خوبی درک کنند و موفق باشند . از آنجائیکه اوتیسم یک اختلال با طیف وسیع می باشد ؛ هیچ روشی به تنهایی درمانگر نیست . سایر درمانهای کمک کننده عبارتند از :
درمانهای طبی ؛ رژیم درمانی ؛ کاردرمانی و بازی درمانی و ...
 
تاثیر قصه بر ذهن کودک
تاثیر قصه بر ذهن کودکان
نویسندگان حوزه کودک و نوجوان هم چنین روانشناسان رشد بر این عقیده هم رای هستند که قصه-ها برای کودکان خردسال فقط یک محرک روانی و شنیداری نیستند، بلکه کارکردهای فراوانی برای این گروه از کودکان دارند .
کودکان از طریق قصه ها با محیط پیرامون خود آشنا میشوند. هر قصه ای میتواند فضایی را به وجود بیاورد که کودکان هنگام رویارویی با نمونه های واقعی، رفتار و واکنش مناسبی را از خود نشان دهند
 
قصه ها به کودکان یاری می رسانند تا ارتباط ها را درک کنند رابطه ای که بین شخصیت های یک قصه وجود دارد، می تواند به کودک یاری برساند که خود چگونه این موارد را در زندگی رعایت کند.
 
موضوع مهم دیگر که تاثیرزیادی بر فرایند اجتماعی شدن کودک دارد این است که قصه ها پیامها و ارزش هایی را به مخاطب خود منتقل می کنند کودک در اثر شنیدن، تکرار شنیدن و حتی فکر کردن به قصه میتواند این پیامها را جذب کند و ارزشهای خانوادگی، اجتماعی و انسانی را بگیرد.غیرمستقیم بودن این پیامها موجب میشود که برای کودک دلنشین تر، جذاب تر و دوستداشتنی تر شود.
 
 
هم چنین قصه ها قدرت تمرکز و دقت کودکان را افزایش میدهند .کودکان در اثر شنیدن این توانایی را به دست می آورند تا بتوانند شنیدن فعال را تجربه کنند. آنها حتی برای اینکه بتوانند ماجرا را دنبال کنند، ضروری است که دقت و تمرکز لازم را برای خوب شنیدن تمرین کنند.
 
کودکان از آن جا که هنوز تجربه گستردهای در شناخت دنیا ندارند، سعی می کنند که با ارتباط دادن بین آموخته های قبلی و موضوعهای جدید به تعادل ذهن خود کمک کنند. این روند معمولا با تخیل کودک عجین میشود و او را یاری میکند که با منطق خود به کشف و شناخت دنیا اقدام کند و بر اساس چنین روندی است که از قصه های تخیلی لذت می برند و از آنها بهره برداری میکنند.
همین موارد با ارزش میتواند دلایل مهمی باشد که بتوان از طریق قصه ها به رشد عاطفی، اجتماعی، کلامی و ذهنی کودک یاری نمود.
دندان قروچه
دندان قروچه جیست؟
دندان‌‌قروچه (براکسیسم) به معنای ساییده‌شدن دندان‌ها روی هم یا گیرکردن فک‌ها به هم است‌ که به خصوص در هنگام خواب یا هنگام استرس رخ می‌دهد.
در بسیاری از موارد دندان‌ها آسیب نمی‌بینند،‌ گرچه برخی از کودکان که دندان‌‌قروچه می‌کند،‌ ممکن سردرد یا گوش‌درد رخ دهد.
انواع دندان قروچه
در کل دو نوع دندان قروچه وجود دارد:
نوع اولیه: زمانی که علت مشخص پزشکی برای بروز آن وجود ندارد.
نوع ثانویه: زمانی که دندان قروچه با اختلالاتی مانند اختلالات روانی (اضطراب و افسردگی)، مصرف داروها (مانند داروهای ضدافسردگی) یا بعضی بیماری ها (مانند پارکینسون) یا آپنه تنفسی (اختلال در تنفس هنگام خواب) همراه است. در نوع ثانویه معمولا با درمان اختلال زمینه ای مشکل دندان قروچه هم حل می شود. البته در بعضی موارد، دندان قروچه به یک عادت تبدیل می شود و در این حالت با درمان و رفع مشکل زمینه ای باز هم این عادت از بین نخواهد رفت.
 
علل دندان قروچه
دندان قروچه در کودکان معمولا در دو دوره زمانی بیشتر دیده می شود؛ در زمان رویش دندان های شیری و زمان رویش دندان های دایمی. اغلب کودکان بعد از این دو دوره عادت دندان قروچه را از دست می دهند.
عواملی مانند تنفس دهانی، بزرگی لوزه، ابتلا به برخی بیماری ها، کمبود موادغذایی، آلرژی، کرمک، و عوامل روانی مانند اضطراب را دخیل می دانند
 
در یک تحقیق جالب مشخص شد که دندان قروچه در کودکان با افسردگی مادران آنها در دوره بارداری مرتبط است. یکی از مشخص ترین ارتباط ها، میان دندان قروچه و انسداد راه های هوایی فوقانی پیدا شده است. در کودکانی که لوزه های بزرگ دارند این لوزه ها با مسدودکردن راه های هوایی باعث اختلالات خواب و تنفس دهانی و بروز دندان قروچه می شود. در مطالعه ای که به تازگی انجام شده، شیوع دندان قروچه را قبل و بعد از درآوردن لوزه سوم در میان کودکان مقایسه کردند و مشخص شد که دندان قروچه به طور مشخص بعد از عمل لوزه کاهش می یابد
نشانه‌های هشداردهنده وجود دندان‌قروچه:

هنگام خواب کودک‌تان ممکن است صدای ساییده شدن دندان به گوش برسد.

فک و صورت کودک در صبح روز بعد دردناک است.

کودک‌تان شستش را می‌مکد
 کودک شما ناخن‌های‌ش را می‌جود.
کودک‌ شما نشانه‌هایی از گازگرفتن داخل گونه‌اش دارد.
 کودک شما به طور مکرر چیزهایی مانند اسباب‌بازی یا مداد را می‌‌جود.

درمان
اگر دندان قروچه زود تشخیص داده شود، می توان با یافتن علت اولیه و رفع آن، این مساله را نیز درمان کرد اما اگر دیر شده باشد، دندان قروچه به صورت یک عادت درخواهد آمد و حالا باید آن را با روش های اصلاح عادتی، درمان کرد، اما در اینجا به چند روش درمانی اشاره می کنیم:
1.مکمل های غذایی: نظریه های متعددی است که مصرف بعضی مکمل ها را برای رفع دندان قروچه توصیه می کنند از جمله منیزیم و کلسیم
 

   2.تحریک حس چشایی: در این روش، بسته های ریزی را پر از ماده بی ضرر اما تلخ می کنند و آن را توسط وسیله ای شبیه دستگاه های ارتودنسی در میان دندان های عقب قرار می دهند. اگر فرد بخواهد در طول شب دندان هایش را به هم نزدیک کند، این بسته پاره و فرد هوشیار می شود. سازندگان آن معتقدند استفاده از آن کمتر از وسایل صدادار است و با خواب افراد تداخل می کند

 
 
محافظ (گارد) دهانی: گارد دهانی، وسیله ای پلاستیکی است و توسط دندان پزشک ساخته می شود. این وسیله پلاستیکی روی دندان ها قرار می گیرد و از آنها در مقابل سایش محافظت می کند. بیشتر موارد دندان قروچه توسط همین محافظ ها رفع می شوند. البته آنها وضعیت را درمان نمی کنند بلکه فقط از صدمه به دندان ها و مفصل گیجگاهی – فکی جلوگیری می کنند. این گاردها را باید هنگام خواب شب در دهان قرار داد تا دندان ها حفظ شوند.
 
بازسازی صدمه ها: دندان های صدمه دیده را می توان با روکش بازسازی کرد. البته برای محافظت از این روکش ها بهتر است یک گارد (محافظ) را در طول خواب روی دندان ها قرار داد.
 
/ 0 نظر / 31 بازدید