Health Station

Mohsen Heidari : The Epidemiology student at Shahid Beheshti University of Medical Sciences and Health Services

 
سرطانهای شایع
نویسنده : محسن حیدری - ساعت ۱:٠٦ ‎ب.ظ روز جمعه ٢٧ بهمن ۱۳٩۱
 

سرطان

فهرست

تعریف .پیشگیری. درمان. غربالگری .سرطان های:

ریه

پروستات

رحم

روده

پوست

پستان ومعده

 

 

 باتشکر از فرزانه مرادی   و    بنفشه تفقدی


سرطان ریه

سرطانی که در بافت ریه و معمولاً سلول‌های پوشاننده مجاری هوایی ایجاد می‌شود. دو نوع عمده سرطان ریه شامل سرطان ریه سلول کوچک و سرطان ریه غیرسلول کوچک است. این انواع سرطان ریه براساس نمای ظاهری سلول‌ها زیر میکروسکوپ طبقه‌بندی می‌شوند.

Picture of the Lungs

 

 

سرطان ریه مهم‌ترین علت مرگ و میر ناشی از سرطان در مردان و زنان است. اما وضعیت همواره اینگونه نبوده است. پیش از کاربرد گسترده دستگاه‌های مکانیکی پیچیدن سیگار، سرطان ریه یک بیماری نادر بود. امروزه، تقریباً 90 درصد از مرگ و میر ناشی از سرطان ریه به دلیل کشیدن سیگار اتفاق می‌افتد، در حالی‌که گاز رادون و آلودگی هوا و قرار گرفتن در معرض دیگر مواد شیمیایی نقش کم‌اهمیت‌تری در ایجاد این مرگ و میر بر عهده دارند. داروهایی که به تازگی تولید شده‌اند برای کسانی که امروزه این بیماری در آنها تشخیص داده می‌شود امیدواری تازه‌ای ایجاد کرده‌اند.

 

دو نوع عمده سرطان ریه وجود دارد که با قیافه ظاهری سلول‌های سرطانی در زیر میکروسکوپ از هم متمایز می‌شوند. در بین این دو نوع، سرطان سلول کوچک ریه مهاجم‌تر است، یعنی اینکه می‌تواند در مراحل اولیه بیماری سریع‌تر به دیگر قسمت‌های بدن گسترش یابد. سرطان سلول کوچک ریه ارتباطی قوی با کشیدن سیگار دارد  و به‌ندرت در افراد غیرسیگاری یافت می‌شود. سرطان سلول غیرکوچک ریه کندتر رشد می کند و رایج‌تر است، و تقریباً 90% از تمام موارد سرطان ریه از این نوع می‌باشد.

 

برای توصیف میزان گسترش سرطان در شخص بیمار از مرحله‌بندی استفاده می‌شود. سیستم‌های مرحله‌بندی متفاوتی برای دو نوع عمده سرطان ریه وجود دارد. سرطان سلول کوچک ریه به دو مرحله تقسیم می‌شود که عبارتند ار مرحله «محدود»، یعنی اینکه سرطان در یک ریه محدود می‌باشد و شاید به غدد لنفاوی مجاور گسترش‌یافته باشد، و مرحله «پیشرفته»، یعنی اینکه سرطان به ریه دیگر یا به فراتر از ریه‌ها گسترش‌یافته است. در مورد سرطان سلول غیرکوچک ریه، بسته به میزان گسترش بیماری، از مراحل 1 تا 4 استفاده می‌کنند.

 

اگر سرطان غیرسلول کوچک ریه پیش از گسترش یافتن به فراتر از یک ریه ردیابی شود، گاهی اوقات می‌توان آن را با جراحی معالجه نمود. ممکن است جراح بخشی از ریه که حاوی تومور است، یا، در صورت لزوم، کل ریه را بردارد. بعد از عمل جراحی، برخی از بیماران تحت پرتودرمانی و یا شیمی‌درمانی قرار می‌گیرند تا سلول‌های سرطانی باقی‌مانده از بین برود. در بیمارانی که به سرطان سلول کوچک ریه دچار هستند، معمولاً جراحی از گزینه‌های درمان نمی‌باشد زیرا این سرطان معمولاً پیش از زمان تشخیص گسترش یافته است

Lung Cancer in the US

According to 2004 statistics, there were

  173,770 new cases and

    160,440 deaths yearly

Women & Lung Cancer

80,660 new cases were reported in 2004

  - Account for 12 % of all new cases

68,510 deaths were reported in 2004

  - An increase of 150% between 1974 and     1994

Women are more prone to tobacco effects - 1.5 times more likely to develop lung cancer than men with same smoking habits

 

Where Does it Come From?

Radiation Exposure

Smoking

Environmental/ Occupational Exposure

Asbestos

Radon

Passive smoke

 

 

 

 

سیگار نه تنها پر از مواد شیمیایی سرطان‌زا است که سیستم دفاع طبیعی ریه را هم خلع سلاح می‌کند. مجاری تنفسی دارای آستری از موهای بسیار ریز به نام مژه (مژک) می‌باشند. این موها با جارو کردن و بیرون راندن توکسین‌ها، باکتری، و ویروس‌ها، از ریه‌ها محافظت می‌کنند. دود توتون این مژه‌ها را فلج می‌کند و بنابراین آنها نمی‌توانند وظیفه خود را انجام دهند، و در نتیجه مواد سرطان‌زا در ریه جمع می‌شود.

 

 

کشیدن سیگار دلیل عمده ابتلا به سرطان ریه است، اما تنها عامل خطر نمی‌باشد. به نظر می‌آید استنشاق دود سیگار دست دوم در منزل یا در محل کار هم این خطر را افزایش می‌دهد. احتمال ایجاد سرطان ریه در شخصی غیرسیگاری که با یک سیگاری ازدواج کرده است 20 تا 30 درصد بیشتر از شخصی غیرسیگاری است که همسر یا شوهرش سیگار نمی‌کشد.

 

رادون گاز رادیواکتیو طبیعی است که در قسمت‌های خاصی از زمین در سطوح بالاتر از نرمال وجود دارد. ممکن است غلظت این گاز در منازل افزایش یابد و خطر سرطان ریه بیشتر شود، مخصوصاً در مورد افرادی که سیگار می‌کشند. این گاز قابل رؤیت نیست و بی‌بو می‌باشد، اما با استفاده از کیت‌های (مجموعه قطعات یک دستگاه به‌صورت مونتاژ نشده) ساده می‌توان آن را ردیابی نمود

 

آلودگی هوا، گرچه در مقایسه با کشیدن سیگار تعداد بسیار معدودتری از موارد سرطان ریه را ایجاد می‌کند، با این وجود ممکن است در تشکیل سرطان ریه نقش داشته باشد. کارشناسان معتقدند که امکان دارد آلودگی ناشی از اتوموبیل‌ها، کارخانجات، و نیروگاه‌ها به نحوی شبیه به دود سیگار دست دوم بر ریه‌های مردم تأثیر گذارد. برآورد می‌شود حدود 5% از مرگ و میر  ناشی از سرطان ریه در سطح جهان به دلیل آلودگی هوا رخ می‌دهد.

 

سابقه سرطان ریه در خانواده.
•  نوشیدن آبی که غلظت آرسنیک آن بالا است.
 سرطان ریه در افرادی که با عوامل خطر شناخته شده روبرو نیستند، از جمله در افرادی که هرگز سیگار نکشیده‌اند، هم ایجاد می‌شود. محققان هنوز دلیل این امر را نمی‌دانند، اما به نظر می‌آید موارد بروز سرطان ریه در زنان غیرسیگاری بیشتر از مردان غیرسیگاری باشد. و یک نوع سرطان ریه به نام آدنوکارسینوم  در غیرسیگاری‌ها رایج‌تر است تا در سیگاری‌ها.

 

سرطان ریه به‌طور مخفیانه آغاز می‌شود. معمولاً در مراحل اولیه این بیماری هیچ علائم یا نشانه‌های هشداردهنده‌ای وجود ندارد. با پیشرفت سرطان ریه، علائمی که ایجاد می‌شود معمولاً غیراختصاصی بوده و امکان دارد شامل موارد زیر باشد:
•  سرفه‌ای که برطرف نمی‌شود.
•  درد در قفسه سینه، مخصوصاً به هنگام کشیدن نفس‌های عمیق
•    خس‌خس کردن سینه یا تنگی نفس
•    بالا آوردن بلغم (خلط) خونی
•    خستگی

 

آیا می‌توان مراحل اولیه سرطان ریه را ردیابی نمود؟ نوعی اسکن به نام سی‌تی‌اسکن مارپیچی (اسپیرال) در ردیابی مراحل اولیه سرطان ریه در برخی از افراد نویدبخش بوده است، اما مشخص نیست که آیا با استفاده از آن می‌توان بیماری را به اندازه کافی زود ردیابی نمود که نجات جان بیماران میسر شود. محققین در حال حاضر مفید بودن این تست را ارزیابی می‌کند. یکی از نقاط ضعف این تست این است که سی‌تی‌اسکن مارپیچی تعداد زیادی ناهنجاری‌های طبیعی موجود در ریه را آشکار می‌سازد، که امکان دارد این امر به انجام نمونه‌برداری، نگرانی، و جراحی غیرضروری منجر شود.

 

در اکثر موارد، تا ظاهر شدن علائمی مانند سرفه مزمن یا خس‌خس کردن سینه که سرطان ریه ایجاد می‌کند، به‌وجود این بیماری مظنون نمی‌شوند. در این مرحله از بیماری، پزشک به احتمال قریب به یقین دستور می‌دهد رادیوگرافی قفسه سینه و یا دیگر تست‌های تصویربرداری صورت گیرد. همچنین، شاید از بیمار بخواهند خلط بالا بیاورد تا تست خلط را انجام دهند. اگر هر کدام از این تست‌ها حاکی از حضور سرطان باشد، به احتمال قریب به یقین نمونه‌برداری انجام می‌شود.

 

اگر در عکسبرداری با اشعه – X تومور مشکوکی دیده شود، یا در تست خلط سلول‌های سرطانی وجود داشته باشد، از نمونه‌برداری برای تأیید تشخیص استفاده می‌کنند. نمونه کوچکی از توده مشکوک را، معمولاً با یک سوزن، برمی‌دارند تا زیر میکروسکوپ معاینه نمایند. آسیب‌شناس با بررسی این نمونه می‌تواند تعیین نماید که آیا تومور سرطان ریه است، و اگر سرطان ریه می‌باشد، از چه نوع است.

 

ممکن است میزان بقای بیماران مبتلا به سرطان ریه گمراه کننده باشد. بسته به مرحله بیماری در زمان تشخیص آن، احتمال زنده ماندن بیماران مبتلا به سرطان سلول کوچک ریه به مدت 5 سال پس از زمان تشخیص بیماری از 1 تا 49 درصد متغیر است. اما در طی دهه گذشته پیشرفت‌هایی در درمان این بیماری به‌دست آمده است، و بنابراین شاید در افرادی که امروزه این بیماری در آنها تشخیص داده می‌شود نتیجه بیماری بهتر شده باشد.

Diagnosis

History and Physical exam

Diagnostic tests

Chest x-ray

Biopsy (bronchoscopy, needle biopsy, surgery)

Staging tests

CT chest/abdomen

Bone scan

Bone marrow aspiration

PET scan

 

 

اگر سرطان ریه آنقدر پیشرفته است که نمی‌توان آن را  معالجه نمود، باز هم می‌توان با استفاده از درمان‌های مختلف به بیمار کمک کرد  بیشتر زنده بماند و از کیفیت زندگی بهتری برخوردار شود. با کاربرد شیمی‌درمانی و پرتودرمانی می‌توان اندازه تومورها را کاهش داد و به کنترل نمودن علائم، مانند درد استخوان‌ها یا انسداد مجاری تنفسی، کمک نمود. معمولاً از شیمی‌درمانی به‌عنوان  درمان عمده سرطان سلول کوچک ریه استفاده می‌شود

 

هدف‌درمانی شکل جدیدتری از درمان سرطان است و اغلب از آن به‌صورت ترکیب با شیمی‌درمانی، یا به هنگامی‌که درمان‌های دیگر موفق عمل نمی‌کنند، استفاده می‌شود. در یک نوع از هدف‌درمانی از رشد رگ‌های خونی جدیدی جلوگیری می‌شود که سلول‌های سرطانی را تغذیه می‌کنند. محققان نشان داده‌اند این نوع هدف‌درمانی، اگر همراه با شیمی‌درمانی انجام شود، به بیماران مبتلا به سرطان ریه پیشرفته کمک می‌کند بیشتر زنده بمانند. در دیگر انواع هدف‌درمانی، همان‌طور که در این تصویر بسیار بزرگ شده می‌بینید، از ارسال سیگنال‌هایی جلوگیری می‌کنند که باعث تکثیر سلول‌های سرطانی می‌شوند

 

سرطان ریه شاید یکی از مهلک‌ترین شکل‌های سرطان است، اما یکی از پیشگیری پذیرترین شکل سرطان هم می‌باشد. راه پیشگیری این بیماری در دو کلمه خلاصه می‌شود: سیگار نکشید. و اگر سیگار می‌کشید، کمکی که لازم دارید را به‌دست آورید تا آن را ترک کنید. ظرف مدت 5 سال پس از ترک سیگار، خطر مرگ ناشی از سرطان ریه کاهش می‌یابد و به نصف خطر مربوط به شخصی می‌رسد که روزی یک پاکت سیگار می‌کشد. و ده سال پس از ترک سیگار، احتمال مرگ ناشی از سرطان ریه عملاً به میزانی خواهد رسید که انگار هرگز سیگار نکشیده‌اید.

Conclusion

Smoking cessation is essential for prevention of lung cancer.

New screening tools under way.

Clinical trials under way.

New treatments under way.

Treatment can palliate symptoms and improve quality of life.

Read first bullet again!!

 

مدیریت اطلاعات پزشکی و برآورد هزینه های مستقیم درمانی سرطان ریه
 

در حال حاضر سرطان ها یکی از مشکلات اصلی بهداشت و درمان در ایران و تمام دنیا می باشند. از آن جایی که درمان سرطان ریه هزینه های زیادی دارد و تاثیر زیادی بر زندگی افراد خواهد داشت. در این پژوهش بر آن شدیم که به بررسی هزینه های درمانی مبتلایان به سرطان ریه بپردازیم.

روش بررسی: در این مطالعه تحلیلی - مقطعی به بررسی 115 پرونده پزشکی بیمارانی با سرطان ریه که از ابتدای سال ???? تا فروردین ???? در بیمارستان امام رضا (ع) مشهد پذیرفته شده بودند، پرداخته شد. نحوه دستیابی به نمونه ها از طریق سرشماری یا تمام شماری بود. داده ها از پرونده ها قرائت و وارد صفحه داده های پیوست گردید. چون در این تحقیق از داده های موجود استفاده گردید و هیچ اندازه گیری مجددی صورت نگرفت، روایی و پایایی ابزار موضوعیت نداشت. برای تحلیل داده ها از نرم افزار SPSS و با توجه به پراکندگی زیاد متغیرها، از آزمون Mann Whitney برای مقایسه استفاده گردید.

 

87

متوسط هزینه درمان بیماران سرطان ریوی در یک نوبت مراجعه در این مرکز مقدار 773 614 2 ریال به دست آمد. مقایسه هزینه های مختلف بین مردان و زنان و همچنین بین افراد سیگاری و غیر سیگاری اختلاف معنی دار آماری نشان نداد (P>0.05).

نتیجه گیری: هزینه های اقتصادی سرطان ریه بسیار سنگین است. هرگونه مداخله درمانی و مدیریتی که بتواند شروع تظاهرات سرطان ریه و پیشرفت عوارض آن را به تاخیر اندازد و یا طول مدت درمان را کاهش دهد، سهم فراوانی در کاهش آلام بیماران، بهبود کیفیت زندگی آنها و کاهش هزینه های تحمیلی خواهد داشت.

 

Prostate Cancer Screening, Diagnosis and Treatment of High Risk Populations

 

 

 

Prostate Anatomy

سرطان پروستات

پروستات، غده‌ای است که فقط در مردان وجود دارد. این عضو زیر مثانه و دقیقاً جلوی رکتوم (قسمت انتهایی روده بزرگ) قرار گرفته اندازه‌ای معادل گردو دارد. مجرایی که ادرار را حمل می‌کند و پیشابراه نامیده می‌شود، از داخل پروستات عبور می‌کند. پروستات سلول‌های ترشح‌کننده مایع منی می‌باشد. این مایع، اثر محافظتی و تغذیه‌ای روی اسپرم دارد.

 

رشد و تکامل پروستات از دوره جنینی شروع شده و تا زمان بلوغ مرد ادامه می‌یابد. این رشد توسط هورمون‌های مردانه که آندروژن نامیده می‌شوند، صورت می‌گیرد. اگر سطوح هورمون‌های مردانه پایین باشد، غده پروستات رشد کافی نخواهد داشت و به سایز کامل و طبیعی خود نمی‌رسد.

 

 

در مردان مسن، رشد قسمتی از پروستات که اطراف پیشابراه است، ادامه می‌یابد. به این حالت هیپرپلازی خوش‌خیم پروستات (BPH- Benign Prostatic Hyperplasia) گفته می‌شود که نوعی رشد و بزرگ شدن غده به‌صورت خوش‌خیم است. این حالت در دفع ادرار اختلال ایجاد می‌کند. که باید درمان شود، ولی سرطان نبوده و رشد خوش‌خیم است.

 

 

 

از هر 6 مرد، 1 نفر در طی زندگی به سرطان پروستات مبتلا می‌شود و از هر 35 مرد، 1 نفر در اثر این بیماری می‌میرد. میزان مرگ‌ومیر ناشی از سرطان پروستات امروزه کاهش یافته و بیماری بسیار سریع‌تر تشخیص داده می‌شود.

 

Prostate Cancer:  2006 Data  US/NH

234,460 new cases

 1,200 in NH

27,350 deaths  in US  

140 in NH

 

 

Men do die from prostate cancer in this country and this state

 

2006 Estimated US Cancer Deaths*

Prostate Cancers Vary in Their Natural Histories

     Possible reasons for race related disparity with prostate cancer

 Incidence      Mortality

Genetic factors

Environmental/dietary factors

 

Genetic factors

Choice of treatment

Stage at presentation

Economic

Cultural

 

Survival Rates – Prostate Cancer

5-year relative survival rate nearly 100%

10-year relative survival rate is 91%

15 year relative survival rate is 76%

چه عواملی سرطان پروستات ایجاد می‌کنند؟

سرطان پروستات، در اثر تغییراتی است که در DNA سلول‌های پروستاتی سرطانی ایجاد می‌شود. DNA، در ساختار ژن‌های انسان وجود دارد و کنترل‌کننده نحوه رفتار سلول‌هاست. DNA از والدینمان به ارث می‌رسد. درصد کوچکی از سرطان‌های پروستات (حدود 10.5 درصد) مرتبط با این تغییرات ارثی است.

 

سرطان پروستات، همچنین با سطوح بالاتر هورمون مرتبط است. سطوح بالای هورمون مردانه یا آندروژن، نقش مهمی‌در افزایش ریسک سرطان پروستات در بعضی از مردان ایفا می‌کند. تحقیقات نشان می‌دهند، مردانی که سطوح بالاتری از هورمونی با نام IGF-1 دارند، ریسک بالاتری برای ابتلا به سرطان پروستات دارند.

به هرچه امکان پیشرفت بیماری را در فرد افزایش می‌دهد، عامل خطرزا می‌گویند.

سن بالای 50 سال.

سیاه‌پوست بودن.

داشتن برادر، پسر یا پدر با پیشینۀ ابتلا به سرطان پروستات.

مصرف غذای پرچرب یا نوشیدن مشروبات الکی

 

 سن

قوی‌ترین ریسک فاکتور سرطان پروستات است. احتمال ابتلا به سرطان پروستات بعد از سن 50 سالگی افزایش می‌یابد. تقریباً از هر 30 سرطان پروستات، 20 مورد بعد سن 65 سالگی تشخیص داده می‌شود.

 

 

 

به دلایل ناشناخته، این نوع سرطان در مردان افریقایی آمریکایی شایع‌تر از سایر نژادهاست.

همچنین در این نوع نژاد، احتمال داشتن بیماری پیشرفته‌تر در زمان تشخیص و نیز مرگ‌ومیر ناشی از بیماری بیش‌تر است. این نوع سرطان در آسیایی‌ها کم‌تر است. دلیل این اختلافات نژادی و ملیتی ناشناخته است.

 

رژیم غذایی

نقش دقیق رژیم غذایی روی سرطان پروستات، ناشناخته است ولی عوامل متعددی مورد بررسی قرار گرفته اند.

مردانی که مقدار زیادی گوشت قرمز و فرآورده‌های لبنی پرچرب مصرف می‌کنند، ریسک بالاتری برای ابتلا به سرطان پروستات دارند. این مردان معمولاً میوه و سبزیجات کم‌تری در رژیم غذایی خود دارند.

 

چاقی

 

در مطالعات انجام شده، ارتباطی بین افزایش وزن، چاقی با افزایش ابتلا به سرطان پروستات شناخته نشده است. ولی تعدادی از مطالعات، بیان‌کننده این هستند که مردان چاق، ریسک بالاتری برای ابتلا به سرطان پروستات پیشرفته و مرگ ناشی از آن دارند.

 

فعالیت بدنی

در بیش‌تر مطالعات، ثابت نشده که فعالیت بدنی اثر کاهنده روی احتمال ابتلا به سرطان پروستات دارد.

ولی در بعضی از مطالعات، نشان داده شده است که سطوح بالای فعالیت فیزیکی، به‌ویژه در مردان مسن، ریسک سرطان پیشرفته را کاهش می‌دهد. مطالعات بیش‌تری در این زمینه مورد نیاز است.

 

چگونه سرطان پروستات تشخیص داده می‌شود؟

سرطان پروستات، به‌صورت زودرس، اغلب با اندازه‌گیری سطح ماده PSA در خون (Prostatic Specific Antigen) که آنتی‌ژن اختصاصی پروستات است، تشخیص داده می‌شود

 

روش تشخیصی زودرس دیگر، معاینه انگشتی رکتوم است. به دلیل قرارگیری پروستات در جلوی رکتوم، پزشک در طی معاینه انگشتی رکتوم، می‌تواند هر نوع تورم، توده و نواحی سخت در پروستات را تشخیص دهد. این تغییرات می‌توانند سرطانی باشند.

 

 

از سال 1990، این معاینه پروستات برای تشخیص زودرس سرطان پروستات بسیار شایع‌تر شده وبه همین دلیل مرگ‌ومیر ناشی از آن بسیار کاهش یافته است. ولی هنوز هم ناشناخته است که آیا این کاهش میزان مرگ‌ومیر نتیجه مستقیم این معاینات و آزمایش‌های تشخیصی است یا در نتیجه سایر عوامل مثل درمان بهتر و مناسب‌تر.

 

نشانه‌های احتمالی سرطان پروستات

سرطان پروستات در مراحل اولیه، اغلب هیچ علامتی ایجاد نمی‌کنند. توسط سنجش PSA و معاینه رکتوم توسط انگشت تشخیص داده می‌شود. اختلال دفع ادرار، نشانه سرطان پیشرفته است. ولی اغلب این مشکل به دلیل یک بیماری بسیار خفیف و شایع به نام رشد و بزرگ شدن پروستات به‌صورت خوش‌خیم(BPH) ، ایجاد می‌شود.

 

 

اختلال در حفظ نعوظ (ناتوانی جنسی)

وجود خون در ادرار

درد روی ستون مهره‌ها، دنده‌ها و سایر استخوان‌های بدن

ضعف، بی‌حسی پاها و اندام تحتانی

بی‌اختیاری ادرار و مدفوع

 

درمان (چگونه سرطان پروستات درمان می‌شود؟)

در درمان سرطان پروستات، باید موارد زیر هم در نظر گرفته شود:

سن و مدت زمانی که انتظار می‌رود فرد بیمار زنده بماند.

سایر مشکلات پزشکی جدی که فرد دارد

مرحله و درجه بندی سرطان بیمار

 

جراحی

شایع‌ترین روش جراحی سرطان پروستات، برداشت قسمت اصلی پروستات و جداسازی آن از طریق پیشابراه است.

 

Emerging Therapy: Laparoscopic Radical Prostatectomy

رادیوتراپی از راه یک منبع خارجی

این روش مشابه گرفتن یک گرافی ساده، و برای مدت طولانی‌تر است. هر درمان تنها چند دقیقه طول می‌کشد. بیماران معمولاً 5 نوبت درمان در هفته و در یک کلینیک سرپایی برای مدت 7 تا 9 هفته دریافت می‌کنند. درمان سریع و بدون درد است. امروزه از این روش کم‌تر از قبل استفاده می‌شود. روش‌های درمانی جدیدتر، علاوه بر کاهش تماس اشعه با بافت‌های سالم، برای درمان مشکلات پروستات، بسیار دقیق‌ترند. این روش ها، شانس بالاتری برای افزایش میزان موفقیت و کاهش عوارض جانبی درمان ایجاد می‌کنند.

 

هورمون‌درمانی

هدف درمان هورمونی، کاهش سطح هورمون مردانه یا آندروژن است. هورمون‌های آندروژنی که اغلب در بیضه‌ها ساخته می‌شوند، منجر به رشد سلول‌های سرطانی پروستات می‌شود. کاهش سطح آندروژن، اغلب باعث کوچک کردن سرطان پروستات و کاهش رشد سلول‌های سرطانی می‌شود. هورمون‌درمانی می‌تواند سرطان را کنترل کند ولی نمی‌تواند آن را درمان کند. این روش جایگزین روش درمانی اصلی نمی‌باشد.

Hormone Therapy

ØProstate cells and prostate cancer cells are dependant upon androgens (male sex hormones) for survival and growth.
ØRemoval of androgens kills a majority of prostate cancer cells.
 

Management of Prostate Cancer Bone Metastases

ØGoal: prevent pain, improve mobility, prevent complications such as fractures or compression.
ØGoal: Maintain acceptable quality of life.

 

Conclusions:

We can improve education and screening for high risk goups

Assure appropriate treatment options are available for all patients

Our ability to determine who should be treated is impoving with ongoing research

Questions????

 

 

     

Cervical Cancer Screening and Prevention

رزیابی عوامل خطر سرطان پروستات در استان مازندران
 

سرطان پروستات شایع ترین سرطان بدخیم در مردان بوده و بعد از سرطان ریه دومین علت مرگ ناشی از انواع سرطان در مردان است. این مطالعه به منظور ارزیابی برخی عوامل خطر سرطان پروستات در استان مازندران انجام گردید.

روش بررسی: این مطالعه مورد - شاهدی همسان سازی شده فردی بر اساس سن و همسایگی بود که روی 104 بیمار و 104 شاهد در استان مازندران طی سال 1384 انجام گرفت. با استفاده از اطلاعات ثبت سرطان ایستگاه تحقیقاتی بابل نشانی بیماران تهیه گردید. با مراجعه به درب منزل بیماران و افراد شاهد، پرسشنامه از پیش تدوین شده تکمیل شد. داده ها با استفاده از نرم افزار آماری (STATA (8.0 تجزیه و تحلیل گردید.

 

نتایج آنالیز تک متغیره لجستیک شرطی نشان داد که سن، وجود عفونت یا التهاب پروستات، مصرف الکل، مصرف چپق و قلیان، ابتلا به سرطان پروستات اقوام نزدیک، شاخص توده بدنی، وجود سرطان های دیگر، فعالیت شغلی، شدت فعالیت شغلی و پیاده روی بر ابتلا به سرطان پروستات تاثیر قابل توجهی دارد (P<0.20). در یک مدل چند متغیره رگرسیون لجستیک شرطی و با استفاده از روش گام به گام (Stepwise) و مبادرت به حذف مخدوش کننده و تعدیل یافته های معنی دار قبلی مشاهده گردید که عفونت یا التهاب پروستات، مصرف الکل، سن بالاتر از 60 سال و سابقه سرطان پروستات در اقوام نزدیک به عنوان موثرترین عوامل در ابتلا به سرطان پروستات شناسایی گردیدند.

 

نتیجه گیری: این مطالعه نشان داد که سن و ابتلا به سرطان پروستات اقوام نزدیک و همچنین وجود عفونت یا التهاب پروستات و عوامل مصرف الکل عوامل خطر ابتلا به سرطان پروستات می باشند. لذا پیشنهاد می شود که مردان از یک سن خاص (مثلا 60 سال و بیشتر) به طور سالانه مورد آزمایش های غربالگری قرار گیرند.

What is Cervical Cancer?

It is a cancer of the female reproductive tract

It is the most common cause of cancer death in the world where Pap tests are not available

It is the easiest gynecologic cancer to prevent through screening and early vaccination

 

سرطان گردن رحم

سرطان گردن رحم هنگامی اتفاق می‌افتد که سلول‌های غیرطبیعی در گردن رحم، یعنی در بخش پایینی رحم،  تولید می‌شوند و گسترش می‌یابند. یکی از واقعیت‌های بی‌نظیر درباره سرطان گردن رحم این است که نوعی ویروس اکثر موارد آن را راه‌اندازی می‌کند. اگر سرطان گردن رحم زود پیدا شود، بسیار معالجه پذیر خواهد بود.

What is the female reproductive tract?

Vulva

Vagina

Cervix

Uterus

Fallopian tubes

Ovaries

 

 

 

هنگامی‌که سلول‌های گردن رحم برای اولین بار غیرطبیعی می‌شوند، به‌ندرت نشانه‌های هشداردهنده‌ای بروز می‌کند. با پیشرفت سرطان، امکان دارد علائمی که ظاهر می‌شود شامل موارد زیر باشد:
•    ترشح غیرعادی مهبل
•    خونریزی مهبل در فاصله بین دوره‌های قاعدگی
•    خونریزی پس از یائسگی
•    خونریزی یا احساس درد به هنگام نزدیکی جنسی

New cancer diagnoses in the U.S.

2006 Statistics:

Breast   212,920

Uterus (womb)  41,200

Ovary  20,180

Cervix  9,710

Vulva  3,740

Source: American Cancer Society.

 

 

How common is cervical cancer?

500,000 women worldwide are diagnosed with cervical cancer annually

50-60 million women in the U.S. have a Pap test each year

3-5 million women in the U.S. have an abnormal result – usually due to precancer changes on the cervix

Approximately 9,500 new cervical cancers diagnosed in the U.S. per year

Over 3,500 deaths from cervical cancer in the U.S. per year

 

 

ویروس پاپیلوم انسانی (HPV یا human papillomavirus) گروهی بزرگ از ویروس‌ها را شامل می‌شود. حدود 40 نوع از این ویروس‌ها می‌توانند نواحی تناسلی را آلوده سازند، و برخی از آنها خطر زیادی را برای ابتلا به سرطان گردن رحم به همراه دارند. عفونت‌های تناسلی HPV معمولاً به خودی خود برطرف می‌شوند. اگر عفونت تناسلی HPV  به صورت مزمن درآید، ممکن است باعث ایجاد تغییراتی در سلول‌های گردن رحم شود. و این تغییرات است که امکان دارد به سرطان منجر شود. در سطح جهان، بیش از 90% از موارد سرطان گردن رحم در اثر آلوده شدن به HPV به وجود می‌آید.

 

در زنان سیاه‌پوست، نرخ سرطان گردن رحم از زنان سفیدپوست بیش‌‌تر است. همچنین این خطر در زنان آلوده‌ای بیش‌‌تر است که:
•    سیگار می‌کشند
•    تعداد زیادی فرزند دارند
•    برای مدت زیادی از قرص ضدبارداری استفاده کرده‌اند
•    HIV مثبت هستند یا دستگاه ایمنی آنها ضعیف شده است.

 

پاپ اسمیر یکی از موفقیت‌های بزرگ  در ردیابی زودهنگام است. با شانه خالی کردن از انجام پاپ اسمیر، خطر ایجاد سرطان مهاجم گردن رحم افزایش می‌یابد.

90

آزمایش پاپ اسمیر ساده ترین و کم هزینه ترین روش غربال گری برای سرطان گردن رحم و ضایعات پیش ساز آن است. با توجه به قابلیت های سیستم2001 Bethesda  در ارائه توضیحات لازم در زمینه کفایت نمونه و همچنین با در نظر گرفتن این که رضایت بخش نبودن نمونه سبب تحمیل هزینه های اضافی به بیمار و جامعه پزشکی و گاه خسارت های جبران ناپذیر به علت تاخیر در تشخیص می گردد، تصمیم به بررسی وضعیت کفایت نمونه های پاپ اسمیر تهیه شده به روش مرسوم در بیمارستان شهید بهشتی اصفهان گرفتیم.

 

 

در یک مطالعه مقطعی، کلیه زنان مراجعه کننده به درمانگاه بیمارستان شهید بهشتی اصفهان در یک بازه زمانی 6 ماهه که آزمایش پاپ اسمیر به روش مرسوم در مورد آن ها انجام شده بود، وارد مطالعه گردیدند. معیار خروج از مطالعه سابقه قبلی بیوپسی مخروطی سرویکس یا توتال هیسترکتومی بود. نمونه ها پس از آماده سازی توسط میکروسکوپ آموزشی دو نفره استاد-دانشجو بررسی شدند و وضعیت کفایت نمونه ها بر اساس سیستم طبقه بندی 2001 Bethesda تعیین شد.

 

در این مطالعه 1420 نمونه وارد مطالعه شدند. 99.1 درصد نمونه ها در گروه رضایت بخش برای بررسی و 0.9 درصد در گروه غیر رضایت بخش برای بررسی قرار گرفتند. از نمونه های به طور نسبی مخدوش (75-50 درصد مخدوش)، 60 درصد و از نمونه های غیر رضایت بخش که مخدوش بودن بیش از 75 درصد سلول ها را داشتند 46.2 درصد به علت ضخامت بیش از حد مخدوش بودند.

نتیجه گیری: نتایج این مطالعه حاکی از این بود که بر اساس معیارهای سیستم 2001 Bethesda در زمینه کفایت نمونه پاپ اسمیر اکثر نمونه ها برای بررسی رضایت بخش بودند. با توجه به این که شایع ترین عامل مخدوش کننده در این بررسی ضخامت بیش از حد بوه و این اشکال به تهیه اسمیر مربوط می شود، آموزش درست تهیه اسمیر می تواند تا حد زیادی درصد این موارد را کاهش دهد

 

مرحله صفر، سلول‌های سرطانی را توصیف می‌کند که تنها بر روی سطح گردن رحم یافت می‌شوند. سرطان‌های مهاجم‌تر به چهار مرحله مجزا از هم تقسیم می‌شوند. در مرحله اول سرطان به فراتر از گردن رحم گسترش نیافته است. مرحله دوم به معنی آن است که تومور به قسمت بالایی مهبل گسترش یافته است. در مرحله سوم تومور به قسمت پایینی مهبل رسیده و امکان دارد جریان ادرار را مسدود کند. در مرحله چهارم، تومور به مثانه یا راست‌روده رسیده است، یا اینکه سلول‌های سرطانی به دیگر قسمت‌های بدن گسترش یافته و تومورهای جدیدی تشکیل داده‌اند.

 

اگر سرطان از مرحله دوم بیش‌‌تر پیشرفت نکرده باشد، معمولاً برای برداشتن هر بافتی که احتمالاً حاوی سرطان است جراحی را توصیه می‌کنند. این به‌طور نمونه یا نوعاً به معنی برداشت رحم می‌باشد، یعنی اینکه گردن رحم و رحم و همچنین مقداری از بافت اطراف را برمی‌دارند.  احتمال دارد جراح لوله‌های رحم، تخمدان‌ها، و غدد لنفاوی نزدیک تومور را هم بردارد.

 

در پرتودرمانی خارجی از پرتو‌های پرانرژی برای کشتن سلول‌های سرطانی موجود در ناحیه مورد هدف استفاده می‌کنند. ممکن است پرتودرمانی خارجی در نابود کردن سلول‌های سرطانی که پس از جراحی باقی مانده‌اند هم مفید باشد. در پرتودرمانی داخلی، یا پرتودرمانی از نزدیک، از مواد رادیواکتیوی استفاده می‌شود که آنها را در داخل تومور می‌گذارند.در اغلب موارد، زنانی که دچار سرطان گردن رحم هستند با ترکیبی از پرتودرمانی و شیمی‌درمانی درمان می‌شوند. امکان دارد عوارض جانبی شامل پایین رفتن شمارش سلول خون، احساس خستگی، ناراحتی جزئی شکم، تهوع، استفراغ، و شل یا آبکی بودن مدفوع باشد.

 

در شیمی‌درمانی، برای دسترسی به سلول‌های سرطانی موجود در سراسر بدن از دارو استفاده می‌کنند. در مورد سرطان گردن رحمی که به اندام‌های دوردست گسترش یافته است، شاید شیمی‌درمانی گزینه عمده درمان باشد.

 

احتمال نجات یافتن از سرطان گردن رحم به این بستگی دارد که بیماری تا چه اندازه زود ردیابی شود. بسته به مرحله بیماری، بین  15 تا 93% از زنان بیمار دست کم به مدت 5 سال پس از تشخیص بیماری زنده می‌مانند.

 

اینک واکسن‌هایی برای دفع نمودن دو نوع HPV وجود دارد که ارتباط آنها با سرطان گردن رحم از تمام دیگر انواع این ویروس قوی‌تر است.

مجله علمی پزشکی جندی شاپور شهریور 1383

 

سرطان دهانه رحم بعد از سرطان پستان شایع ترین سرطان در زنان می باشد. ارتقا بهداشت فردی و شرکت در برنامه های غربالگری سرطان، می تواند منجر به کاهش بروز برخی از سرطان ها نظیر پستان و دهانه رحم گردد، با آموزش و بالا رفتن سطح آگاهی، حداقل یک سوم از سرطان ها قابل پیشگیری هستند. منظور از نگارش این مقاله بررسی توصیفی و تحلیلی آگاهی، نگرش و عملکرد زنان مراجعه کننده به مراکز بهداشتی درمانی شهر زاهدان در مورد پاپ اسمیر و سرطان دهانه رحم و تحلیل برخی از مشخصات فردی موثر روی آگاهی نگرش و عملکرد افراد مورد پژوهش می باشد.

80

منابع این مطالعه عبارت بود از فرم مصاحبه خود ساخته که شامل 5 قسمت اطلاعات مربوط به آگاهی، نگرش عملکرد مشخصات فردی و مشکلات زنان مامایی افراد مورد پژوهش می باشد. اطلاعات توسط فرم مصاحبه خود ساخته از 400 زن واجد شرایط واحدهای پژوهش از 10 مرکز بهداشتی درمانی به مدت 3 ماه، از اول مهر، الی اول دی ماه 1380 جمع آوری شد. روش تحقیق توصیفی از نوع کیفی است و جهت تجزیه و تحلیل داده ها ازآزمونهای آمار استنباطی و توصیفی استفاده شد. نتایج نشان داد بیشتر افراد از آگاهی و عملکرد متوسط و نگرش بی نظر برخوردار بودند افراد زیر 20 و بالای 40 سال (P<0.02). زنان بلوچ طبقات پایین اجتماعی (P<0.0001) و تحصیلات پایین (P<0.0001)  به وضوح از نمره آگاهی نگرش و عملکرد کمتری برخوردار بودند و تنها نگرش با شغل ارتباط معنی داری را نشان داد. در حالی که آگاهی و عملکرد با شغل ارتباط معنی داری نشان ندادند. بنابراین با توجه به اهمیت شرکت زنان در برنامه های غربالگری سرطان و متوسط بودن سطح آگاهی و نگرش و عملکرد زنان می بایستی برنامه های آموزشی گسترده‌ ای در جهت ارتقاء سطح آگاهی، نگرش و عملکرد زنان پی ریزی گردد

سرطان معده یک بیماری است که در آن سلول‌های بدخیم (سرطانی) در لایه پوشاننده معده شکل می‌گیرند.

 

رژیم غذایی: افرادی که رژیم غذاییشان پر از غذاهای دودی، شور یا ترشی  باشد، ممکن است در معرض خطر مضاعف ابتلا به سرطان معده باشند. از سوی دیگر خوردن میوه‌ و سبزی‌های تازه محافظی در برابر این بیماری است.

عفونت هلیکوباکترپیلوری: اچ. پیلوری نوعی باکتری است که عموماً در معده زندگی می‌کند. عفونت اچ. پیلوری خطر التهاب معده و زخم معده و همچنین خطر سرطان معده را افزایش می‌دهد.

 

 

 

 

 

کشیدن سیگار: احتمال ابتلای سیگاری‌ها به سرطان بیش‌تر از آنهایی است که سیگار نمی‌کشند.

 

 

 

مشکلات خاص سلامت: شرایطی که باعث ایجاد التهاب یا دیگر مشکلات در معده می‌شود، خطر ابتلا به سرطان معده را افزایش می‌دهد.

عمل جراحی معده.

التهاب مزمن معده (التهاب طولانی‌مدت لایه پوشاننده معده)

کم‌خونی «پرنیسیوز» (بیماری خونی‌ای که بر معده اثر می‌گذارد)

 

علائم بیماری

سرطان معده در ابتدا علائم مشخصی را نشان نمی‌دهد.

با رشد سرطان، رایج‌ترین علائم عبارتند از:

• احساس ناراحتی در ناحیة معده.
• احساس سیری یا نفخ پس از یک وعدة غذایی کوچک.
• حالت تهوع و استفراغ.
• کاهش وزن.

اغلب این علائم دلیل قطعی ابتلا به سرطان نیست، و مشکلات دیگری مانند زخم معده یا عفونت می‌توانند علائم مشابهی ایجاد کنند.

 

تشخیص

معاینة فیزیکی: پزشک برای آزمایش تغییر سطح مایعات، ورم و دیگر تغییرات، شکم شما را معاینه و همچنین برای بررسی تورم غدد لنفاوی آن را لمس می‌کند. پوست و چشم‌های شما را نیز برای بررسی زردی، مورد ملاحظه قرار می‌دهد.

Upper Gl Series  :پزشک عکس‌برداری از مری و معدة شما را با استفاده از اشعة ایکس تجویز می‌کند. تصویرها پس از اینکه شما مقدار معینی محلول باریوم نوشیدید، انجام می‌شود. این محلول باعث می‌شود معده‌تان در تصاویر بهتر دیده شود.

 

 

آندوسکوپی: پزشک برای دیدن درون معده شما از یک لولة نازک (آندوسکوپ) استفاده می‌کند. اول گلوی شما را با استفاده از یک اسپری بی‌حس‌کننده، بی‌حس می‌کند. همچنین برای کمک به آرام شدن شما، به شما دارو می‌دهد. لوله از دهان و مری شما عبور داده می‌شود تا به معده‌تان برسد.

نمونه‌برداری: پزشک برای برداشتن بافت از معده از آندوسکوپ استفاده می‌کند، و آسیب‌شناس آن بافت را برای یافتن سلول‌های سرطانی زیر میکروسکوپ بررسی می‌کند. نمونه‌برداری، تنها راه مطمئن تشخیص وجود سلول‌های سرطانی است.

 

مراحل سرطان معده به شرح زیر است:

مرحلة صفر: سرطان فقط در لایة داخلی معده یافت می‌شود و این مرحله کارسینومای درجا (Carcinoma In Situ) خوانده می‌شود.

مرحلة یک :

تومور فقط به پرده زیر مخاطی(Submucosa) حمله کرده است. سلول‌های سرطانی ممکن است در 6 غده لنفاوی یافت شوند.

یا اینکه تومور به لایة ماهیچه‌ای یا (Subserosa) حمله کرده است. سلول‌های سرطانی به غدد لنفاوی یا دیگر اندام‌ها نفوذ نکرده است.

 

 

مرحلة دو (II) یکی از موارد زیر است:

تومور، فقط پردة زیر مخاطی (Submucosa ) را مورد حمله قرار داده است. سلول‌های سرطانی به
7 تا 15 غدة لنفاوی سرایت کرده‌اند.

تومور، لایة ماهیچه‌ای یا (Subserosa ) را مورد حمله قرار داده است. سلول‌های سرطانی به 1 الی 6 غدة لنفاوی رسوخ کرده‌اند.

تومور، به لایة خارجی معده نفوذ کرده است، ولی سلول‌های سرطانی در غدد لنفاوی یا اندام‌های دیگر منتشر نشده‌اند.

 

 

مرحلة سه:

تومور، در لایة ماهیچه‌ای یا Subserosa رسوخ کرده است. سلول‌های سرطانی به 7 الی 15 غدة لنفاوی سرایت کرده‌اند.

تومور، به لایة خارجی نفوذ کرده است. سلول‌های سرطانی در 1 تا 15 غدة لنفاوی منتشر شده‌اند.

تومور، به اندام‌های مجاور مانند کبد یا طحال حمله کرده است. سلول‌های سرطانی به غدد لنفاوی یا اندام‌های دورتر سرایت نکرده است

 

 

مرحلة چهار:

سلول‌های سرطانی در بیش از 15 غدة لنفاوی منتشر شده‌اند.

تومور به اندام‌های اطراف و حداقل یک غدة لنفاوی رسوخ کرده است.

سلول‌های سرطانی به اندام‌های دورتر سرایت کرده‌اند.

 

سرطان عودکننده:

سرطانی است که پس از یک دورة زمانی، عود می‌کند در حالی‌که نمی‌توان آن را کشف کرد. این سرطان ممکن است در معده یا بخش دیگری از بدن بازگردد.

درمان:

روش‌های درمان.

عمل جراحی.

شیمی‌درمانی.

پرتودرمانی.

 

 

درمان سرطان شامل درمان موضعی یا درمان سیستمیک است:

درمان موضعی: عمل جراحی و پرتودرمانی، درمان‌های موضعی‌اند. جراح سرطان موجود در معده یا اطراف آن را برداشته و یا نابود می‌کند. وقتی سرطان معده به دیگر بخش‌های بدن سرایت کرده باشد، درمان موضعی ممکن است برای کنترل بیماری در آن قسمت‌های خاص به‌کار گرفته شود.

درمان سیستمیک: شیمی‌درمانی، درمان سیستمیک است. داروی آن وارد جریان خون شده و سرطان را در سراسر بدن نابود کرده و یا آن را مهار می‌کند.

 

عمل جراحی

معده‌ برداری ناکامل(Subtotal): جراح بخشی از معدة مبتلا به سرطان را برمی‌دارد، و در صورت لزوم بخشی از مری یا رودة کوچک را نیز بر خواهد داشت. غدد لنفاوی مجاور و دیگر بافت‌ها نیز ممکن است برداشته شوند.

معده‌ برداری کامل: پزشک تمام معده، غدد لنفاوی مجاور، بخش‌هایی از مری و رودة کوچک و دیگر بافت‌های نزدیک تومور را برمی‌دارد. در مواردی طحال نیز برداشته می‌شود. سپس جراح مری را مستقیماً به رودة کوچک وصل می‌کند، و با استفاده از بافت روده یک معدة جدید می‌سازد.

 

غربالگری سرطان معده

هیچ آزمایش غربالگری استاندارد یا روتین برای سرطان معده وجود ندارد.

 

پیشگیری از سرطان معده

بعضی اوقات سرطان معده می‌تواند با عوامل خطر شناخته‌شده این بیماری مرتبط باشد، لکن بسیاری از عوامل خطر تغییر پذیرند به‌گونه‌ای که نمی‌توان از همه عوامل خطر اجتناب کرد.

 

رژیم غذایی و شیوه زندگی: استفاده بیش از حد از نمک یک عامل خطرزا در ابتلا به سرطان معده به حساب می‌آید در حالی‌که میوه و سبزی‌های تازه می‌تواند در کاهش خطر سرطان معده مؤثر باشند. مطالعات نشان داده است که خوردن غذاهای حاوی بتاکاروتن و ویتامین C از خطر سرطان معده می‌کاهد خصوصاً در مواردی که استفاده از ریزمغذی‌ها کافی نباشد

عفونت هلیکوباکترپیلوری:

دلایل محکمی وجود دارد که عفونت ناشی از باکتری خاص هلیکوباکترپیلوری، با افزایش خطر سرطان معده مرتبط است با این‌حال هنوز معلوم نیست درمان عفونت هلیکوباکترپیلوری به‌وسیله آنتی‌بیوتیک‌ها خطر سرطان را کاهش می‌دهد یا نه.

تحقیقی که سرطان معده را با مصرف گوشت مرتبط می‌کند

درمردان و زنان مبتلا به عفونت هلیکوباکتر. تحقیق که در مارس 2006 در مجله انستیتو ملی سرطان منتشر شد بر روی بیش از 521.000 مرد و زن انجام پذیرفت.

 

محققان ارتباط آماری مثبت و بارزی میان مصرف گوشت – شامل گوشت قرمز تازه، گوشت قرمز فرآوری شده و مرغ - و سرطان در بخش پایینی معده یا سرطان گاستریک غیرکاردیا، گزارش داده‌اند. هر افزایش 150 گرمی در میزان استفاده از گوشت 5/2 برابر خطر افزایش ابتلا به سرطان را نشان می‌دهد. یک ارتباط آماری مثبت نیز در استفاده از گوشت قرمز و گوشت فرآوری شده دیده می‌شد. به‌نظر می‌رسد تمام این وابستگی‌ها به مبتلایان به عفونت H.پیلوری محدود شده است.

 

محققان انستیتو سرطان‌شناسی بارسلونای اسپانیا به مدیریت دکتر کارلوس گونزالس می‌نویسند: چنین ارتباطی در مورد سرطان گاستریک کاردیا که در 3/2 سانتی‌متر بالای معده اتفاق می‌افتد، دیده نمی‌شود. همچنین ارتباطی بارز و غیرآماری میان مصرف گوشت به‌طور کلی یا گوشت قرمز فرآوری شده و سرطان مری که سرطانی در حال افزایش در ایالات متحده است، دیده می‌شود.

 

عفونت H.پیلوری برای ابتلا به سرطان معده یک عامل خطرزا محسوب می‌شود. اما پژوهندگان استدلال می‌کنند که عوامل ناشناخته دیگری هم باید نقشی در ابتلا به سرطان معده ایفا کرده باشند. زیرا اگر چه مصرف گوشت قرمز در طول دهه‌های اخیر در بیش‌تر کشورهای اروپایی افزایش‌یافته، اما رواج عفونت H.پیلوری و وقوع سرطان گاستریک غیرکاردیا در همان دوره کاهش یافته است.

سرطان پوست

 

سرطان پوست از سلول‌ها - اجزای اصلی که پوست را می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌سازند - شروع می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود؛ سلول‌های پوست رشد می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند و برای اینکه به شکل سلول‌های جدید در بیایند تقسیم می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شوند. هر روز سلول‌های پوست پیر می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شوند و می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌میرند و سلول‌های جدید جای آنها را می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گیرند.

گاهی این روند منظم اشتباه عمل می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند. سلول‌های جدید وقتی پوست به آنها نیازی ندارد به‌وجود می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌آیند و سلول‌های پیر در زمانی‌که باید نمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌میرند. این سلول‌های اضافه توده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای از بافت را تشکیل می‌دهند که به آن تومور می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گویند.

 

 

انواع سرطان پوست

سرطان‌های پوست براساس نوع سلول‌های سرطانی نام‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گذاری می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شوند.

دو نمونه رایج سرطان پوست، سرطان سلول‌های بازال و سنگفرشی است، این سرطان‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها معمولاً روی سر، صورت، دست‌ها و بازوها ایجاد می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شوند. این مناطق بدن معمولاً در معرض نور خورشید قرار دارند، ولی سرطان پوست هر جای دیگری هم می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند به‌وجود آید.

 

 

سرطان سلول بازال به آرامی رشد کرده در مناطقی که پوست در معرض نور خورشید است و بر روی پوست صورت بروز می‌کند؛ سرطان سلول بازال به ندرت به سایر نواحی بدن گسترش می‌یابد.

سرطان سلول سنگفرشی عمدتاً در نواحی در معرض نور خورشید ایجاد می‌شود ولی ممکن است در سایر نواحی هم ایجاد شود. سرطان سلول سنگفرشی گاهی به غدد لنفاوی و سایر نواحی بدن گسترش می‌یابد

 

 

اگر سرطان پوست از جای اصلی خود به قسمت‌های دیگر بدن گسترش یابد، تومور جدید همان سلول‌های غیرعادی و همان نام تومور اولیه را دارد و کماکان سرطان پوست نامیده می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود.

 

عوامل خطرزا
 

اشعه ماوراء بنفش (UV) اشعه UV از خورشید، لامپ‌های خورشیدی یا تخت‌های برنزه کردن یا سالن‌های برنزه کردن، ساطع می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود. خطر ابتلای فرد به سرطان پوست به مدت زمانی‌که در معرض اشعه UV است بستگی دارد. بیش‌تر سرطان‌های پوست بعد از سن 50 سالگی اتفاق می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌افتند، ولی تابش نور خورشید به پوست از سنین پایین آسیب می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌رساند.

 

اشعه UV بر روی همه تأثیر می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گذارد؛ ولی افرادی که پوست لطیفی دارند که کک مک دارد یا به‌راحتی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌سوزد در معرض خطر بیش‌تری هستند. این افراد گاهی موی قرمز یا بلوند و چشم رنگی نیز دارند، ولی افراد تیره رنگ نیز به سرطان پوست مبتلا می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شوند.

کسانی‌که در مناطقی که اشعه UV درجه بالایی دارد زندگی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند در معرض خطر بیش‌تر سرطان پوست هستند.

اشعه UV حتی در هوای سرد و یا روزهای ابری نیز ساطع می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود.

 

 

جوشگاه و سوختگی بر روی پوست.

عفونت با انواع خاصی از ویروس پاپیلومای انسانی.

تماس با ارسنیک در محیط کار.

التهاب مزمن پوست یا زخم پوست.

بیماری‌هایی که پوست را نسبت به پرتو خورشید حساس می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند، مانند زرودرما پیگمنتوزوم، آلبینیسم (زالی)

سندروم خال سلول بازال

پرتو‌درمانی

وضعیت پزشکی، یا دارویی که سیستم ایمنی را از بین ببرد.

سابقة شخصی از یک یا چند نوع سرطان

پیشینة خانوادگی سرطان پوست

 

 

اکتینیک کراتوزیس: تومور تخت و پوسته‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌داری است که بر روی پوست و معمولاً در نواحی که در معرض نور خورشید است به‌خصوص صورت و پشت دست‌ها ایجاد می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود. تومور ممکن است به شکل دلمه‌های قرمز تیره یا قهوه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای بر روی پوست ظاهر شود. همچنین به‌صورت ترک یا پوست اندازی لب پایینی که خوب نمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود نیز به‌وجود می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌آید. در صورت درمان نشدن، مقدار کمی از این زائده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های پوسته‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دار می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانند به سرطان سلول سنگفرشی تبدیل شوند.

 

بیماری بوون (Bowen): نوعی از دلمه‌های پوسته‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دار یا ضخیمی است که بر روی پوست تشکیل می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود که ممکن است به سرطان سلول اسکوآموس تبدیل شود.

پیشگیری

بهترین راه پیشگیری از سرطان پوست محافظت از خود

در برابر نور خورشید است؛

 

بهتر است از آفتاب بین روز، هر جا که هستید، در امان باشید (از اواسط صبح تا اواخر بعد از ظهر). همچنین باید خودتان را از اشعه UV، که از روی ماسه، آب، برف و یخ منعکس می‌شود، محافظت کنید. اشعهUV می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند از لباس روشن، شیشه جلوی اتومبیل، پنجره‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ و ابر عبور کند.

از لباس آستین بلند از پارچه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌هایی با بافت محکم، کلاه لبه‌دار پهن و عینک آفتابی که جلوی اشعه UV را می‌گیرد، استفاده کنید.

از کرم‌های ضدآفتاب استفاده کنید. کرم ضدآفتاب می‌تواند از سرطان پوست جلوگیری کند، مخصوصاً کرم ضدآفتاب با طیف بالا (برای جلوگیری از اشعه UVB وUVA) با عامل محافظ نور(SPF) حداقل 15، ولی باز هم باید از نور خورشید پرهیز کنید و برای محافظت از پوستتان لباس مناسب بپوشید.

از استفاده از لامپ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های خورشیدی و سالن‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های برنزه شدن (سولاریوم) بپرهیزید.

 

تغییرات پوست به شکل زیر است

یک توده کوچک، نرم، صیقلی، کمرنگ یا مومی

یک توده سفت و قرمز

زخم یا توده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای که خونریزی کند یا به دلمه یا پوسته زخم تبدیل شود.

نقاط مسطح قرمز که زبر، خشک یا پوسته‌دار است و ممکن است توأم با خارش‌ یا حساس باشد.

لکه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های قرمز یا قهوه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای که زبر و پوسته‌دار است.

 

 

چهار نوع نمونه‌برداری پوست وجود دارد:

نمونه‌برداری با پانچ: پزشک از یک ابزار تیز توخالی برای برداشتن یک دایره از بافت قسمت غیرعادی استفاده می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند.

نمونه‌برداری جزئی (انسیزیونال): پزشک از چاقوی جراحی برای برداشتن قسمتی از زائده استفاده می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند.

نمونه‌برداری با برداشتن کامل: پزشک از چاقوی جراحی برای برداشتن کل زائده و بعضی بافت‌های اطراف آن استفاده می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند.

نمونه‌برداری با تراش: پزشک از یک تیغ باریک و تیز برای تراشیدن زائده غیرعادی استفاده می‌کند.

 

مراحل سرطان پوست به شرح زیر می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌باشند:

مرحله صفر: سرطان فقط در لایه بالایی پوست است که به آن کارسینومای درجا می‌گویند.

مرحل I: پهنای زائده 2 سانتی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌متر است (4/3 اینچ) یا کوچکتر.

مرحلهII: پهنای زائده بزرگ‌تر از 2 سانتی‌متر است (4/3 اینچ).

مرحلهIII: سرطان به زیر پوست، غضروف، ماهیچه، استخوان یا به گره‌های لنفاوی اطراف هجوم برده ولی در دیگر قسمت‌های بدن گسترش نیافته است.

مرحلهIV: سرطان در دیگر قسمت‌های بدن گسترش یافته است.

 

پیشگیری سرطان پوست

با اجتناب از عوامل خطر و با افزایش عوامل محافظت‌کننده ممکن است بتوان به پیشگیری سرطان کمک نمود.

قرار گرفتن در معرض تشعشع فرابنفش عامل خطری است که امکان دارد خطر سرطان پوست را افزایش دهد.

مشخص نیست که آیا حفاظت از پوست در برابر نور خورشید و دیگر تشعشعات فرابنفش خطر سرطان پوست را کاهش می‌دهد.

از آزمایشات بالینی پیشگیری سرطان برای بررسی راه‌های پیشگیری سرطان استفاده می‌شود.

در آزمایشات بالینی، راه‌های جدیدی برای پیشگیری سرطان پوست بررسی می‌شود.

 

جدول تعداد و درصد ده سرطان شایع کشور براساس جمع کل زن و مرد در سال 1387

نمودار ده سرطان شایع در زنان ایرانی در سال 1387

نمودار ده سرطان شایع در مردان ایرانی در سال 1387

براساس گزارش ثبت سرطان سال‌های 1385- 1382 درصد جنسی به شرح زیر می‌باشد.


1. سرطان پوست

تعداد 3322 و 5555 مورد سرطان پوست به ترتیب در زنان و مردان فراوانی مورفولوژیک آنها مطابق جدول زیر است:2. سرطان معده

از تعداد 1679 و 4386 مورد سرطان معده به ترتیب در زنان و مردان فراوانی انواع مورفولوژیک آن مطابق جدول زیر است.
3. سرطان پستان

از تعداد کل 6501 مورد سرطان پستان گزارش شده در زنان، انواع مورفولوژی‌ آن مطابق جدول زیر است:
4. سرطان روده بزرگ

از تعداد کل 2002 و 2549 مورد سرطان کولورکتال گزارش شده به ترتیب در زنان و مردان، فراوانی انواع مورفولوژیک آن مطابق جدول زیر است:

. سرطان ریه


از تعداد 452 و 1501 مورد سرطان ریه گزارش به ترتیب در زنان و مردان فراوانی انواع مورفولوژیک آن مطابق جدول زیر است:

 

 

 

 

 

. سرطان پروستات

از تعداد کل 2861 مورد سرطان پروستات فراوانی انواع مورفولوژیک آن به‌صورت زیر است:

موارد مرگ‌ومیر ناشی از انواع سرطان در ایران براساس گزارش سیمای مرگ در سال 82 و83 ودر 23 استان کشور *

جدول تعداد و درصد سرطان‌های شایع کشور در زنان در سال 1386 به تفکیک استان‌ها

جدول تعداد و درصد سرطان‌های شایع کشور در مردان در سال 1386 به تفکیک استان‌ها

سرطان شایع در مردان ایرانی در سال 1386

سرطان شایع در زنان ایرانی در سال 1386

براساس گزارش ثبت سرطان درسال‌های 1386

سرطان‌های شایع براساس جمع کل
در ایران

آمار سرطان در پایتخت های دنیا

سازمان ملل جهانی دانمارک را به عنوان پایتخت سرطان در جهان معرفی کرد.

1-چاقی

2-مشروبات الکلی

3-فعالیت بدنی کم

تعداد ابتلا به سرطان در هر 100 هزار نفر در کشورهای جهان

 

 


 
 
 Clock And Date onLoad and onUnload Example

اوقات شرعی

شنبه, شهریور ۴, ۱۳91