Health Station

Mohsen Heidari : The Epidemiology student at Shahid Beheshti University of Medical Sciences and Health Services

 
کاهش سن ابتلا به سرطان پستان تا ۲۰ سالگی/ سرطان ریه، پیش‌قراول مرگ در سرطان‌های
نویسنده : محسن حیدری - ساعت ٩:۱۳ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۱٦ شهریور ۱۳٩۳
 

کاهش سن ابتلا به سرطان پستان تا ۲۰ سالگی/ سرطان ریه، پیش‌قراول مرگ در سرطان‌های کشور

 فارس نوشت:
 

رئیس هیأت مدیره انجمن علمی جراحان عمومی از کاهش سن ابتلا به سرطان پستان در زنان ایرانی خبر داد و گفت: به همین دلیل سن فاکتور محافظت‌کننده نیست.

بهزاد رحمانی با بیان اینکه زمانی در سنین زیر ۳۰ سال کمتر شاهد بروز توده‌های بدخیم پستانی بودیم، اظهار کرد: اما امروز در زنان ۲۰ سال هم باید به وجود توده‌های بدخیم شک کرد.

وی با بیان اینکه ارزیابی‌ها در بیماران پرخطر باید از سنین ۲۰ سال و بالاتر آغاز شود، ادامه داد: وراثت، سن دیررس بارداری و ازدواج، استعمال دخانیات از عوامل خطر برای سرطان پستان بشمار می رود.

رئیس هیئت مدیره انجمن علمی جراحان عمومی با بیان اینکه اگر مادری سابقه ابتلا به سرطان پستان را داشته باشد دختر آن تا ۵ برابر جمعیت عادی در معرض ابتلا به سرطان پستان است، افزود: بهترین روش برای تشخیص زودهنگام معاینه خود بیمار است که نسبت به همه روش‌ها آسان‌تر است.

رحمانی با تأکید بر ضرورت آموزش و اطلاع رسانی برای تشخیص گفت: برای تشخیص، سونوگرافی مهم است و ماموگرافی نقش تثبیت کننده را دارد که در موارد مشکوک می‌توان از MRI استفاده کرد.

وی با بیان اینکه سرطان مری و ریه از دیگر سرطان‌های شایع در ایران است، ادامه داد: سرطان ریه پیشقراول مرگ در میان سرطان‌هاست.

رئیس هیئت مدیره انجمن علمی جراحان عمومی با بیان اینکه بیشترین آمار مرگ و میز ناشی از سرطان‌ها به علت سرطان ریه است، افزود: در نوعی از سرطان ریه، ۹۹ درصد افراد سابقه مصرف طولانی مدت سیگار را دارند که آمار بسیار زیاد و معناداری است.

رحمانی با بیان اینکه بر اساس بررسی‌های تجربی میزان تأثیر قلیان در بروز سرطان ریه و حنجره کمتر از سیگار نیست، گفت: در افراد سیگاری سرفه عارضه شایعی است این در حالی است که سرفه نخستین علامت سرطان ریه است. از این رو افراد سیگاری به سرفه اهمیت نمی‌دهند.

وی با بیان اینکه با تشخیص ذیرهنگام سرطان ریه در مراحل پیشرفته‌تر تشخیص داده می‌شود، افزود: در افراد غیر سیگاری سرفه بیش از ۲ هفته ارزش بررسی را دارد اما وجود خون در خلط از علائم دیررس به شمار می‌آید.

رئیس هیئت مدیره انجمن علمی جراحان عمومی با بیان اینکه با بروز خلط خونی باید مطمئن شد که ۳ سال از آغاز سرطان ریه گذشته است، ادامه داد: سرطان ریه در مراحل اولیه قابلیت شناسایی و درمان را دارد بنابراین افزایش آگاهی عمومی و ارتقاء سطح آگاهی نقش مهمی در تشخیص زودهنگام و درمان موثر دارد.

رحمانی با بیان اینکه سرطان مری از سرطان‌های شایع در کردستان، مازندران، ترکمنستان و خراسان است، گفت: این استان‌ها برروی کمربند سرطان مری قرار دارند که بیشترین علت آن ژنتیکی است.

وی با بیان اینکه اشکال در بلع آخرین علامت سرطان مری است، افزود: متأسفانه این علامت بسیار دیررس است و زمانی که اولین لقمه در گلوی بیمار گیر می‌کند ۳ تا ۵ سال از آغاز بیماری گذشته است.

رئیس هیئت مدیره انجمن علمی جراحان عمومی یادآور شد: به همین علت سرطان مری در زمان کشف بیماری‌های سیستمیک هستند و از محل خود خارج شده‌اند.

نهمین کنگره سراسری انجمن جراحان عمومی ایران با هدف نگرشی بر جراحی‌های کاربردی سرطان‌ها و با حداکثر امتیاز بازآموزی ویژه پزشکان عمومی و رشته‌های جراحی ۲ لغایت ۴ مهر سال جاری در مرکز همایش‌های بین المللی رازی برگزار می‌شود.


 
 
با انتشار مطالب غیرعلمی، مرگ را بین مردم توزیع نکنیم
نویسنده : محسن حیدری - ساعت ٩:۱۱ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۱٦ شهریور ۱۳٩۳
 

از جمله وظایف حاکمیتی و گریز‌ناپذیر دولت‌ها، ایجاد سازو کاری دقیق و قابل کنترل برای تامین سلامت مردم و کاهش بروز بیماریها ست.

کمتر کسی است که نداند، عمده دلایل افزایش آمار بیماری‌های غیرواگیر همچون بیماری های قلبی و عروقی که نوعاً با «سبک زندگی» افراد ارتباط مستقیم دارد، تغذیه نامناسب و کم تحرکی است. کم تحرکی را می توان با فرهنگ سازی و آموزش، تا حدودی جبران کرد اما ناامنی غذایی صرف نظر از فرهنگ سازی و آموزش نیازمند کنترل و نظارت های مستمر بر تولید کنندگان مواد غذایی است. دولت‌ها موظفند با همه ابزار و طرق ممکن، بیماری های ناشی از مصرف کالاهای آسیب رسان به سلامت را از بین ببرند یا لااقل کم کنند.

برای تحقق این مهم، فرهنگ سازی و آموزش دو پیش نیاز اساسی است اما روندی تدریجی دارد و با اقدام ضربتی نمی توان فرهنگ مردم را تغییر داد اما برخورد با «رفتارهای سوداگرانه»که آگاهانه و صرفا برای کسب سود بیشتر، سلامت مردم را مورد هدف قرار می دهند باید با نهایت قدرت، جدیت و فوریت انجام پذیرد، درغیر اینصورت مردم به دولت و حاکمیت بی اعتماد می‌شوند و سلامت افراد جامعه، قربانی منفعت‌طلبی‌های ناسالم کارخانه‌دارها، واردکنند‌‌ه‌ها و عده ای که برای ثروتمندشدن عجله دارند و می خواهند یک شبه ره صد ساله را بپیمایند، می شود حتی به قیمت جان دیگران!

فراموش نکنیم هرگونه مسامحه با این گروه‌ها، بزرگترین سرمایه حاکمیت یعنی«اعتماد» را نابود می‌کند. اکنون که مردم و حاکمیت به یک باور جدی نسبت به عملکرد وزارت بهداشت به عنوان متولی اصلی سلامت مردم رسیده اند، چه منافعی باعث می شود تاعده ای سودجو، این طرف و آن طرف دوره بیفتند تا دروغها و حرفهای غیرعلمی خود را به کرسی بنشانند، خود بحثی روشن است.

از بین رفتن سودهای کلان به دلیل عدم اقبال مردم به مصرف محصولات پرچرب کسانی را رنج خواهد داد که در سایه عرضه این نوع تولیدات مضر، میلیاردها پول به جیب زده اند.

اما این که برخی رسانه های مکتوب و عمدتا با خط مشی اقتصادی با انتشار ویژه نامه هایی در قالب رپرتاژ آگهی سعی دارند ذائقه مردم را به مصرف لبنیات پرچرب هدایت کنند، و برای ادعاهای غیرمستند و غیرعلمی این تولید کنندگان دل می سوزانند، تریبون خود را پیوسته در اختیار آنها قرار می دهند، جای بسی شگفتی دارد.

دوستان گاهی فراموش می کنند که ادعاهای افراد حقیقی و حقوقی در صورتی که به آرامش و اعتماد مردم آسیب بزند، مصداق تشویش اذهان عمومی است. این درست که رسانه ها با تولید برخی برنامه های مشارکتی ناگزیر و برحسب سلیقه حامی خود حتی ماست را هم سیاه اعلام می کنند، اما جایی که سلامت مردم تهدید می شود، نمی توان ساده از کنار مسئله رد شد و صرف نظر از توهین به شعور و درک مردم، که به این واقعیت دست یافته اند که مصرف کمتر چربی، تضمینی برای سلامتی آنهاست، با انتشار مطالب غیرعلمی، مرگ ناشی از بیماری های قلبی عروقی را بین مردم در اثر مصرف محصولات غذایی پر چرب "حال چه پالم باشد چه غیر پالم "توزیع کنند. رسالت اصلی وزارت بهداشت پیشگیری از بروز بیماری ها، و رسالت اصلی رسانه ها نیز آموزش صحیح، علمی و هدایت افکار عمومی است که اگر این دو در یک مسیر حرکت کنند، سلامت مردم را ارتقاء خواهند داد.

* مشاور وزیر و رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت

این یادداشت در روز ۱۲ شهریور ۹۳ در پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت منتشر شده است.


 
 
فیلم‌های اکشن افراد را چاق می‌کنند
نویسنده : محسن حیدری - ساعت ٩:۱٠ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۱٦ شهریور ۱۳٩۳
 

مطالعات پیشین ارتباط بین تلویزیون و چاقی را نشان داده بودند، اما مطالعه صورت گرفته توسط محققان دانشگاه کورنل، تأثیر نوع فیلم‌های تلویزیونی با چاقی را توصیف کرده است.

بر اساس مطالعه جدید، افراد حین تماشای فیلم‌های اکشن بیشتر می‌خورند و متوجه خوردن بیش از حد خود نیستند.

این تحقیق با مشارکت 94 دانشجو انجام شد و محققان به آنها در هنگام تماشای فیلم اکشن، شکلات، بیسکویت، هویج و انگور دادند.

سپس میزان مواد مصرف‌شده در طول یک فیلم اکشن و نمایشی مبتنی بر مصاحبه‌ را مقایسه شد؛ آنها دریافتند که افراد دو برابر غذا و 65 درصد کالری بیشتری در طول مشاهده فیلم اکشن مصرف کردند و این موضوع درباره مردان بیش از زنان صدق می‌کرد.

محققان معتقدند که فیلم‌ اکشن حواس بینندگان را پرت کرده و آنها را از مرزی که باید خوردن را متوقف کنند، عبور می‌دهد.

جزئیات این مطالعه در مجله JAMA Internal Medicine منتشر شد.

 


 
 
وزارت بهداشت: شیوع اختلالات روانی در کشور 23.6 درصد است
نویسنده : محسن حیدری - ساعت ٩:٠۸ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۱٦ شهریور ۱۳٩۳
 

مدیرکل سلامت روان وزارت بهداشت آخرین شیوع اختلالات روانی در کشور را 23.6 درصد اعلام کرد و گفت: این آمار در بین جمعیت 15 تا 64 سال کشور است و بر اساس دقیق‌ترین دستگاه‌ها ثبت شده است.

احمد حاجبی در رابطه با هزینه‌های بالای روانپزشکی و عدم مراجعه بیماران برای درمان گفت: بسیاری از اختلالات روانی به دلیل هزینه‌های بالای آن در سطح جامعه به صورت مخفی باقی می‌ماند چرا که هزینه‌های بالا باعث عدم مراجعه بیماران به مراکز درمانی می‌شود.

او ادامه داد: بنده به عنوان فردی که درگیر سیستم بهداشت روان بوده‌ام قبول دارم که در برخی موارد بیماران به دلیل کمبود یا نبود پوشش بیمه‌ای و مشکلات مالی از دریافت خدمات درمانی خودداری کرده‌اند.

حاجبی گفت: اما واقعیت دیگر این است که خانواده‌هایی داریم که بیمار مبتلا به اختلال روانپزشکی دارند این افراد به پزشک مراجعه کرده اما تمام تلاششان این است که خانواده‌ متوجه بیماریشان نشود.

مدیر کل سلامت روان وزارت بهداشت گفت: انگ ناشی از بیماری‌های روانی در جامعه وجود دارد که باعث عدم مراجعه بیماران به مراکز درمانی شده است و همین امر باعث می‌شود بیماری خود را حتی زمانی که درمان را آغاز کرده‌اند از همه اطرافیان به دلیل نگرانی‌هایی که دارند پنهان کنند.

او گفت: البته علت مخفی ماندن آمار دقیق بیماران روانپزشکی به ضعف در سیستم غربالگری نیز برمی‌گردد که باید این سیستم را در جامعه تقویت کنیم تا تشخیص زودرس یا مداخله و درمان بهینه آن را داشته باشیم.

حاجبی گفت: هم اکنون در بخش بهداشتی این موضوع دیده شده که کارشناسان سلامت روان به سیستم ارائه خدمت وارد شوند. یکی از فعالیت‌های آنها این است که کارشناس مراقبت خانواده افراد و بیماران را معاینه کرده و در صورت نیاز به کارشناس سلامت روان ارجاع می‌دهد و در نتیجه غربالگری اختلالات روانی انجام خواهد شد.

او گفت: این موضوع در بحث پیشگیری نیز بسیار مفید خواهد بود چرا که تشخیص زودرس و مداخله بهنگام از اصول پیشگیری است که باعث کاهش بار بیماران می‌شود.

مدیر کل سلامت روان وزارت بهداشت آخرین شیوع اختلالات روانی در کشور را 23.6 درصد اعلام کرد و گفت: آماری از افرادی که به اختلالات روانی مبتلا هستند اما شناسایی نشده وجود ندارد اما آمار موجود از شیوع اختلالات بر اساس دقیق‌ترین دستگاه‌ها ثبت شده و در جمعیت 15 تا 64 سال است.

 


 
 
جزئیات بسته سلامت روان در طرح تحول سلامت اعلام شد
نویسنده : محسن حیدری - ساعت ٩:٠٥ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۱٦ شهریور ۱۳٩۳
 

جزئیات بسته سلامت روان در طرح تحول سلامت اعلام شد/ پوشش بیمه ای معتادان و گروههای آسیب پذیر

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین و به نقل ازبه گزارش پایگاه خبری و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ؛ دکتر احمد حاجبی مدیرکل دفتر سلامت روان وزارت بهداشت گفت: کارشناسان روانشناسی در مقطع کارشناسی می توانند در نظام ارائه خدمت طرح تحول نظام سلامت شرکت کنند، در حال حاضر میزان فارغ التحصیل در این مقطع بسیار زیاد است با این حال هر فردی با هر مدرکی باید بسته آموزشی را که در شروع کار در نظر گرفته ایم طی کرده و پس از دریافت مدرک وارد نظام سلامت شوند.
ویه مچنین گفت: در این بسته بهداشتی این طور است که کارشناس مراقبت خانواده بیماران را معاینه کرده و سپس در صورت نیاز به کارشناس سلامت روان ارجاع می دهد. بسته درمان خدمات سلامت روان که طراحی شده نیز به احتمال فراوان در بسته درمان بیماران صعب العلاج ارائه می شود.

وی گفت: هم اکنون مراحل پایانی تدوین بسته درمانی سلامت روان در حال پایان است، سعی کرده ایم نقاط ضعفی را که تاکنون در زمینه ارائه خدمت به بیماران روانپزشکی به خصوص در موارد اختلالات شدید برطرف کنیم. چرا که در درمان بیشتر با اختلالات شدیدی که منجر به بستری و درمان می شود سر و کار داریم و تاکنون نقاط ضعف و فضاهای خالی بسیاری در این زمینه وجود داشته است.

مدیرکل دفتر سلامت روان وزارت بهداشت تصریح کرد: یکی از مشکلات موجود کمبود تخت های روانپزشکی بوده است، در واقع ما به دنبال پوشش و رفع مشکلات مالی بیماران هستیم مثلاً برخی خدمات که بیمارستان ها ارائه می دادند تحت پوشش بیمه نبود به همین دلیل در طرح تحول نظام سلامت پوشش بیمه افزایش می یابد.

حاجبی همچنین گفت: احتمال می رود که سقف بستری بیماران روانپزشکی که توسط سازمان های بیمه گر در هر سال ۵۶ روز بوده با استفاده از طرح تحول افزایش یابد یعنی مدت بیشتری را بیماران بتوانند در بیمارستان ها بستری بمانند.

وی گفت: همچنین درمان بستری اعتیاد که تاکنون هیچگونه پوشش بیمه ای نداشته در این طرح بستری دیده شده است و کودکان، زنان و نوجوانان که جزء گروه های آسیب پذیر هستند در این بسته طبق توافقات اولیه قرار است تحت پوشش بیمه قرار گیرند.

مدیرکل دفتر سلامت روان وزارت بهداشت ادامه داد: در واقع این بسته نقاط ضعفی که در نظام پوشش بیمه ای کشور وجود داشته را با حمایت وزارت بهداشت برطرف می کند و زمینه ای خواهد بود تا بیمه ها با مشاهده تخصیص اعتبارات آنها نیز زمینه پوشش بیشتر را فراهم کنند.


 
 
رئیس مرکز تحقیقات ایدز: صورت مسئله را پاک نکنیم، تماسهای حفاظت نشده جنسی وجود دا
نویسنده : محسن حیدری - ساعت ٩:٠٢ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۱٦ شهریور ۱۳٩۳
 

رئیس مرکز تحقیقات ایدز: صورت مسئله را پاک نکنیم، تماسهای حفاظت نشده جنسی وجود دارد .

متاسفانه در دوسال اخیر تماس جنسی، تبدیل به راه غالب انتقال بیماری و ابتلا به آن شده است. سن متوسط ابتلا به «ایدز» از طریق تماس جنسی 25 تا 30سال است. از آنجایی که این بیماری تا سال‌ها هیچ علامت بالینی‌ای ندارد، بنابراین همیشه در تماس‌های جنسی رعایت پیشگیری از طریق تماس جنسی محافظت‌شده لازم است.

متاسفانه به‌علت عدم‌آگاهی جوانان، این بیماری از طریق تماس جنسی به‌سرعت رو به افزایش است. توصیه به آموزش مداوم و شفاف به مردم و جوانان و آموزش مهارت‌های زندگی به دانش‌آموزان در طول دوران تحصیل از مهم‌ترین وظایف رسانه‌هاست. من به دلیل شغل خود، شاهد مراجعه بسیار زیاد جوانان مبتلا به «اچ‌آی‌وی» در اثر تماس حفاظت‌نشده جنسی هستم و روزبه‌روز این مراجعات افزایش می‌یابد.

علت ابتلای جوانان، عدم اطلاع از بیماری و نداشتن مهارت کافی برای حفظ خود از آسیب‌های اجتماعی است. عدم‌آموزش و سکوت، پاک‌کردن صورت‌مساله است. باید قبول کرد تماس جنسی محافظت‌نشده وجود دارد و مطالعات، این را تایید می‌کند. باید به فکر آموزش و افزایش مهارت‌های زندگی جوانان باشیم.


 
 
دوره کارشناسی ارشد اپیدمیولوژی
نویسنده : محسن حیدری - ساعت ۱۱:٢٠ ‎ب.ظ روز جمعه ۱٤ شهریور ۱۳٩۳
 

مقدمه

اپیدمی گرچه اسمی غیر فارسی است اما برای بسیاری از مردم کوچه و بازار کلمه ای شناخته اپیدمی یا فراگیری فقط برای بیماری های واگیردار استفاده نمی شود بسیاری از موضوعات اجتماعی و فرهنگی هستند که وقتی بین مردم فراگیر می شوند می گویند این موضوع به صورت اپیدمی در آمده مانند استرس قبل از کنکور . در علم پزشکی اپیدمیولوژی توزیع و دینامیسم بیماری ها را در جامعه انسانی مطالعه می کند و از بهترین و ضروری ترین ابزار تحقیق در پژوهش های پزشکی بشمار می آید نظر به ارتباط تنگاتنگ این علم با تحقیقات پزشکی الزاما محل اجرای این برنامه آموزشی در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی پزشکی قرار می گیرد ، استفاده از روش های اپیدمیولوژی بعد جدیدی به مطالعات پزشکی می دهد و در شناخت پدیده های پزشکی و بهداشتی بصیرتی عمیق را برای محقق پدید می آورد. 
برنامه کارشناسی ارشد این دوره با چنین دیدگاهی تهیه شده و به تصویب شورای عالی برنامه ریزی رسیده است . 
مشخصات کلی این دوره بشرح زیر است: 

1- تعریف وهدف دوره 

دوره کارشناسی ارشد اپیدمیولوژی به دوره ای اطلاق می شود که تحصیلات دانشگاهی بالاتر از سطح کارشناسی را در برمی گیرد. 
هدف آن تربیت نیروی انسانی متخصص و کارآمد است که توانایی تجزیه و تحلیل و کاربرد مسایل اپیدمیولوژیک را داشته باشد. 

2-طول دوره و شکل نظام 

طول دوره کارشناسی ارشد اپیدمیولوژی 2 سال است. 
نظام آموزشی آن واحدی است ، کلیه دروس در 4 نیمسال تحصیلی ارائه می شود . مدت تدریس هر واحد نظری 17 ساعت و عملی و 34 ساعت و کارآموزی 51 ساعت د ر طول یک نیمسال تحصیلی است. 

ضرورت و اهمیت : 

نقش اپیدمیولوژی در علوم پزشکی تعیین کننده و کارساز استو از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد . اساسا اپیدمیولوژی جز لاینفک تحقیقات پزشکی است و بدون استفاده ا زآن هیچیک از تحقیقات پزشکی که به جان انسانها ارتباط دارد نمی تواند مطمئن و اعتماد پذیر باشد. 

سطوح رشته


ردیف نام دانشگاه کاردانی کارشناسی ارشد دکترا
1 تربیت مدرس     *  
درسهای رشته


ردیف نام درس ردیف نام درس
1 آمار حیاتی مقدماتی 2 2 اپیدمیولوژی بیماریهای غیرواگیر
3 اپیدمیولوژی بیماریهای واگیر 4 احتمالات
5 اصول اپیدمیولوژی 6 انگل شناسی و قارچ شناسی
7 باکتری شناسی و ویروس شناسی 8 پایان‌نامه
9 جامعه شناسی پزشکی 10 جمعیت شناسی پزشکی
11 روشهای آمار زیستی 12 روشهای آماری در اپیدمیولوژی
13 روشهای آماری ناپارامتری 14 روشهای اپیدمیولوژی
15 روشهای نمونه‌گیری 16 سمینار
17 کاربرد کامپیوتر در فرآیند و تحلیل داده های بهداشت 18 کلیات پزشکی
19 مبانی جمعیت شناسی    
صنعت و بازارکار

فارغ التحصیلان دوره کارشناسی ارشد اپیدمیولوژی در ارتباط با نیاز کشورتوانایی های زیر را دارا خواهند بود: 
دانشجویانی که این دوره اموزشی را طی می کنند می توانند در صورت داشتن شرایط لازم ، در موسسات آموزش عالی به امر تدریس و تحقیق پرداخته و همچنین ضمن کمک به امر برنامه ریزی در موسسات و مراکز درمانی و بهداشتی یا تحقیقاتی انجام وظیفه نمایند. 
تحلیل مسائل اپیدمیولوژیک در موسسات دولتی و خصوصی به منظور برنامه ریزی های اقتصادی ، اجتماعی ، فرهنگی و بهداشتی. 


 
 
درباره ی من
نویسنده : محسن حیدری - ساعت ۱۱:۱۳ ‎ب.ظ روز جمعه ۱٤ شهریور ۱۳٩۳
 

بنام خالق هستی

محسن حیدری متولد 12 مرداد ماه 1368 در محله امیریه تهران ( بیمارستان پارسا )

کاردان بهداشت مبارزه با  بیماریها - دانشگاه آزاد اسلامی واحد پزشکی تهران

کارشناس بهداشت عمومی - دانشگاه علوم پزشکی قزوین

دانشجوی کارشناسی ارشد اپیدمیولوژی - دانشگاه عاوم پزشکی شهید بهشتی تهران


 
 
 Clock And Date onLoad and onUnload Example

اوقات شرعی

شنبه, شهریور ۴, ۱۳91