Health Station

Mohsen Heidari : The Epidemiology student at Shahid Beheshti University of Medical Sciences and Health Services

 
 
نویسنده : محسن حیدری - ساعت ٤:٥٩ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢٩ اردیبهشت ۱۳٩۳
 

آخرین آمار موارد ثبت شده HIV/ایدز در ایران/ همچنان نیمی از مبتلایان ۲۵ تا ۳۴ ساله هستند

 رئیس اداره ایدز وزارت بهداشت، آخرین آمار موارد ثبت شده HIV/AIDS در سه ماهه سوم سال 1392 در کشور را اعلام کرد.
 

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت بهداشت؛ دکتر عباس صداقت گفت: بر اساس آمار جمع آوری شده از دانشگاه‌های علوم پزشکی، تا تاریخ 1 دی ماه 1392 مجموعاً 27 هزار و 416 نفر افراد مبتلا به HIV/AIDS در کشور شناسایی شده‌اند که 89 درصد آنان را مردان، 11 درصد را زنان تشکیل می‌دهند.

به گفته او تاکنون 5 هزار و 428 نفر مبتلا به ایدز شناسایی شده اند: تاکنون 5 هزار و 616 نفر از افراد مبتلا فوت کرده‌اند. 45.9 درصد از مبتلایان به HIV در زمان ابتلا در گروه سنی 25 تا 34 سال قرار داشته اند که بالاترین نسبت در بین گروه‌های سنی را به خود اختصاص می‌دهند.

صداقت گفت: علل ابتلا به HIV در بین کل مواردی که از سال 1365 تاکنون در کشور به ثبت رسیده‌اند به ترتیب، تزریق با وسائل مشترک در مصرف کنندگان مواد (68.5 درصد)، رابطه جنسی (13.1 درصد) و انتقال از مادر به کودک (1.3 درصد) بوده است و راه انتقال در 17.1 درصد از این گروه نامشخص مانده است.

رئیس اداره ایدز وزارت بهداشت، گفت: در مقایسه این آمار با مواردی که ابتلای آنان در سال 1391 گزارش شده است، اعتیاد تزریقی 52 درصد، برقراری روابط جنسی 33 درصد و انتقال از مادر مبتلا به کودک 3.4 را تشکیل داده است. در 11.6 درصد از موارد شناسایی شده در این سال راه انتقال نامشخص بوده و هیچ مورد جدید ابتلا از راه خون و فرآورده‌های خونی گزارش نشده است ضمنا 74.4 درصد موارد شناسایی شده در این سال را مردان و 25.6 درصد را زنان تشکیل می‌دهند.

source: khabaronline.ir


 
 
رئیس مرکز تحقیقات ایدز: 25 درصد معتادان تزریقی HIVدارند
نویسنده : محسن حیدری - ساعت ٤:٥٥ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢٩ اردیبهشت ۱۳٩۳
 

رئیس مرکز تحقیقات ایدز با نگران کننده دانستن روند افزایش ابتلا به HIV در کشور از ابتلای 25 درصد معتادان تزریقی تهرانی به HIV خبر داد و گفت: مصرف روانگردان‌ها و رفتارهای پرخطر جنسی احتمال ابتلا به ایدز را افزایش داده است.
مینو محرز در مورد شیوع دوباره مصرف هروئین و انتقال ایدز از طریق تزریق هشدار داد.

او همچنین در مورد آمار معتادان تزریقی مبتلا به HIV گفت: مطابق تحقیقی که صورت گرفته است، در کل کشور چیزی حدود 15 درصد از معتادان تزریقی به HIV مبتلا هستند اما در تحقیقی که در تهران انجام شد، مشخص شد که 25 درصد معتادان تزریقی به HIV مبتلا هستند.

عضو کمیته کشوری ایدز وزارت بهداشت در پاسخ به این سوال که «گفته می‌شود آمار معتادان تزریقی کشور حدود بیش از ۲۰۰هزار نفر است و آمار کل مبتلایان به HIV نیز 25 هزار نفر است، آیا 20 درصد معتادان تزریقی بیش از آمار مبتلایان به HIV نمی‌شود؟» گفت: این آماری که خدمتتان می‌گویم تخمینی است.

او گفت: ما 2 نوع آمار درباره HIV داریم یکی آن آماری که طبق خود اظهاری افراد و شناسایی‌شان در دست است و دومی آماری است که از مبتلایان به HIV تخمین زده می‌شود؛ طبق آمار تخمینی اکنون چیزی حدود 100 تا 120 هزار بیمار مبتلا به HIV در کشور داریم.

محرز همچنین از شیوع مصرف روانگردان‌ها در میان جوانان ابراز نگرانی کرد و گفت: متأسفانه مصرف شیشه سبب از کار افتادن مغز این افراد شده و آمار جنایت و صدمه زدن به دیگران افزایش می‌یابد.

او آمار ابتلا به ایدز را در کشور نگران کننده و افزایشی خواند و در مورد شیوع ایدز در میان مصرف کنندگان شیشه هشدار داد.

محرز در مورد نحوه انتقال ایدز در میان مصرف کنندگان روانگردان‌ها گفت: به علت از خود بی‌خود شدن افراد در مهمانی‌ها و تماس‌های جنسی این افراد و عدم استفاده از وسایل پیشگیری بیماری ایدز بین افراد مختلف مصرف کننده این مواد انتقال پیدا می‌کند.


 
 
آژیر قرمز سازمان بهداشت جهانی برای فلج اطفال/ ایران در محاصره این ویروس است
نویسنده : محسن حیدری - ساعت ۱٢:٥۸ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۳٩۳
 

آژیر قرمز سازمان بهداشت جهانی برای فلج اطفال/ ایران در محاصره این ویروس است

جامعه > سلامت - سازمان بهداشت جهانی امروز در جلسه اضطراری به این نتیجه رسید که انتشار ویروس فلج اطفال در سال ۲۰۱۴ به "وضعیتی غیرعادی" تبدیل شده است و "وضعیت اضطراری برای سلامت جهانی" اعلام کرد.
 

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین،این ویروس در حال حاضر در کشورهای افغانستان، کامرون، گینه استوایی، اتیوپی، ، نیجریه، پاکستان، سومالی و سوریه شیوع پیدا کرده است.

بی بی سی نوشت،این سازمان در نشست خود به این نتیجه رسید اگر اقدام هماهنگ بین‌المللی انجام نشود، ریشه‌کنی این ویروس به خطر می‌افتد در حالیکه این بیماری با استفاده از واکسن یکی از قابل پیشگیری‌ترین بیماری‌های عفونی دنیاست.

بر اساس بیانیه سازمان بهداشت جهانی، اگر اقدام مناسبی انجام نشود، سلامت عمومی در کشورهای دیگر هم به خطر می‌افتد.

در این بیانیه آمده است: "در پایان سال ۲۰۱۳ شصت درصد موارد فلج اطفال ناشی از انتشار بین‎‌المللی "ویروس مهاجم فلج اطفال" (wild poliovirus) بود و شواهد روز افزونی وجود داشت که مسافران بزرگسال در شیوع آن نقش داشتند."

"اما این ویروس مهاجم، در فصل کم انتقال ۲۰۱۴، تا به حال از سه کشور به ده کشور سرایت کرده است: در مرکز آسیا (از افغانستان به پاکستان)، در خاورمیانه (از سوریه به عراق) و در مرکز آفریقا (از کامرون به گینه استوایی)."

سازمان بهداشت جهانی در بیانیه خود هشدار داده کشورهای زیادی هستند که آلوده به ویروس نیستند اما جنگ و نا امنی و بی ثباتی به برنامه واکسیناسیون عمومی آنها بشدت لطمه زده و در مقابله با ویروس مهاجم با دشواری بسیاری روبرو هستند.
از بین این ده کشور، سه کشور هم آلوده به ویروس هستند و هم ویروس را به کشورهای دیگر گسترش می‌دهند: پاکستان، کامرون و سوریه.

سازمان بهداشت جهانی از این ده کشور خواسته اعلام وضعیت اضطراری کنند و تمام ساکنانشان (و افراد خارجی که بیش از چهار هفته در این کشورها زندگی کرده‌اند) پیش از سفر خارجی واکسن فلج دریافت کنند.

این وضعیت باید تا شش ماه پس از شناسایی آخرین مورد سرایت از این کشورها به کشورهای دیگر برقرار بماند.


 
 
زنان زیر ۶۰ سال دیابتی چهاربرابر بیشتراز مردان بیماری قلبی می گیرندد
نویسنده : محسن حیدری - ساعت ۱٢:٥٧ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۳٩۳
 

زنان زیر ۶۰ سال دیابتی چهاربرابر بیشتراز مردان بیماری قلبی می گیرند

جامعه > سلامت - ایسنا نوشت:
 

بیشتر زنان زیر ۶۰ سال مبتلا به دیابت نوع ۲ به بیماری‌های قلبی و عروقی نیز دچار خواهند شد.

دکتر فرهاد رجب‌پور با اشاره به جدیدترین مطالعات انجام شده در خصوص رابطه بین جنسیت و بیماری قلبی در افراد دیابتی اظهار کرد: زنان دیابتی که در سنین کمتر از ۶۰سال هستند، نسبت به مردان تا ۴ برابر بیشتر در معرض بیماری قلبی هستند.

وی ادامه داد: این در حالی است که در شرایط معمول، زنان با احتمال کمتری در معرض بیماری قلبی قرار دارند؛ در مورد تفاوت جنسیتی بین دیابتی‌ها در بیماری قلبی، باید تحقیقات بیشتری انجام شود تا علت تفاوت بین زنان و مردان مشخص شود؛ همچنین لازم است که پژوهش‌های زیادی به منظور جلوگیری از بیماری قلبی در زنان دیابتی صورت گیرد.

رجب‌پور تصریح کرد: در تحقیقات صورت گرفته ارتباطی بین دیابت و بیماری قلبی در مردان دیده نشده است و این در حالی است که در شرایط معمول، احتمال ابتلا به بیماری قلبی در مردان بالا است؛ دیابت احتمال بیماری قلبی را در مردان افزایش نمی‌دهد.

مدیر آموزش و پژوهش بنیاد بین المللی پیشگیری و کنترل دیابت گفت: سه پژوهش گسترده در این زمینه انجام شد و ۱۰ هزار نفر مورد بررسی قرار گرفتند؛ قابل ذکر است که هیچ کدام از شرکت کنندگان سابقه بیماری قلبی نداشتند.

وی افزود: در هر سه پژوهش، یافته‌ها نشان داد که زنان دیابتی بیشتر از مردان دیابتی در معرض بیماری قلبی قرار دارند و تحقیقات صورت گرفته وجود تفاوت جنسیتی را در رابطه دیابت و بیماری قلبی تایید نمود.

مدیر آموزش و پژوهش بنیاد بین‌المللی پیشگیری و کنترل دیابت گفت: در هر دو گروه، زنان و مردان، این یافته‌ها با تفاوت در چاقی و مشکلات قلبی و عروقی و عواملی دیگر مثل فشارخون بالا، کلسترول و استعمال دخانیات مرتبط نبود.

رجب‌پور اضافه کرد: این تفاوت ممکن است به خاطر عوامل ژنتیکی و هورمونی باشد و همچنین ممکن است به خاطر تفاوت در رفتارها و سبک زندگی بین دو گروه جنسیتی باشد که لازم است درآینده بیشتر مورد بررسی قرار گیرد.


 
 
آسم Asthema
نویسنده : محسن حیدری - ساعت ۱٢:٥٢ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۳٩۳
 

وقتی که نفس بالا نمی آید/ چند نفردر ایران از آسم رنج می برند؟

جامعه > سلامت - هرساله عده زیادی در کشور به تعداد کسانی که به سختی نفس می کشند و به آسم مبتلا هستند افزوده می شود .
 

هادی معیری نژاد-بیماری آسم در سطح جهان مخصوصا درکشورهای پیشرفته یک مشکل مهم شناخته می شود و ششم ماه می مصادف با 16 اردیبهشت را روز جهانی آسم و آلرژی نامگذاری کرده اند.

آسم یک بیماری التهابی رایج مزمن مجاری هوایی است که ویژگی‌های آن عبارتند از علائم متغیر و عودکننده، انسداد برگشت پذیر جریان هوا، و اسپاسم برونش. نشانه‌های رایج آن عبارتند از خس خس، سرفه، تنگی قفسه سینه و تنگی نفس.
نشانه ها و علائم بالینی آسم عموما متناوب و متغیر است، یعنی دوره های عود و بهبودی دارد و اغلب در هنگام شب بدتر می شود، این علائم به ویژه در هنگام ورزش ، برخورد با مواد حساسیت زا ، دود سیگار، هوای سرد ، عفونت های ویروسی دستگاه تنفس و نیز هیجان تشدید می شود.

در سال2011، 250 تا 300 میلیون نفر در سراسر جهان به آسم مبتلا بودند،و هر ساله حدود 250000 نفر به خاطر این بیماری جان خود را از دست می‌دهند. میزان شیوع آن در میان کشورها متفاوت بوده و بین 1 تا 18 درصد است. این بیماری در کشورهای پیشرفته شایع‌تر از کشورهای در حال توسعه است. به همین دلیل میزان آن در آسیا، اروپای شرقی و آفریقا کمتر است. در بین کشورهای توسعه یافته، این بیماری در کشورهای دارای اقتصاد ضعیف‌تر بیشتر است، در حالی که برعکس در بین کشورهای در حال توسعه، بیماری در کشورهای مرفه‌تر، شایع‌تر است. دلیل این مسئله نامشخص است. بیش از 80 درصدمرگ و میر در کشورهای با درآمد پایین و متوسط رخ می‌دهد.

گرچه آسم در پسران دو برابر دختران است، میزان بروز آسم شدید در هر دو یکسان است در مقابل، زنان بالغ میزان آسم بیشتری را نسبت به مردان نشان می‌دهندو این بیماری در افراد جوان شایع‌تر از افراد مسن است.
نرخ جهانی آسم بین دهه 1960 تا سال 2008 به طور قابل توجهی افزایش یافته است و از دهه 70 از آن به‌عنوان یک مشکل عمده بهداشت عمومی یاد می‌شود. نرخ آسم در کشورهای توسعه یافته از اواسط دهه 90 ثابت شده است و اخیراً نرخ آن به‌طور عمده در کشورهای در حال توسعه افزایش یافته است. آسم حدود 7درصد جمعیت ایالات متحده و 5 درصد از مردم بریتانیا را مبتلا نموده است. میزان ابتلا در کانادا، استرالیا و نیوزیلند حدود 14 تا 15 درصد است.
تصویر زیر میزان شیوع آسم در بین کشورهای جهان را نشان می دهد.

آسم

 

آسم

برای تصویر بزرگتر روی آن کلیک کنید.
آسم در ایران


گرچه آمار مشخصی از مبتلایان به آسم در دست نیست اما این رقم بر طبق گفته پزشکان در ایران چیزی حدود ده تا پانزده درصد است .

دکتر بابک قلعه بانی فوق تخصص آسم و آلرژی در گفت و گو با شفقنا این آمار را بین 10 تا 14 در صد می داند.
وی می گوید: 12 تا 14 درصد کل جامعه ایران به بیماری آسم و آلرژی مبتلا هستند اظهار کرد: از بین 14 درصدی که در جامعه به بیماری آسم و آلرژی مبتلا هستند تنها یک تا دو درصد این افراد علایم شدید آسم را دارند و این آما در شهرهایی مثل تهران، گرگان، ساری، رشت، شهرهای حواشی خلیخ فارس و دریای عمان بیشتر و گاهی تا 35 درصد نیز افزایش یافته است. و البته این آمار در کشورهای مختلف متفاوت و بین 5 تا 30 درصد در حال متغییر است.

دکتر مصطفی معین پیش از این در نهمین کنگره دو سالانه آسم‌، آلرژی و ایمنولوژی به نتایج یک تحقیق بین‌المللی در سال 2010 در زمینه آسم و آلرژی اشاره و اظهار کرد: میزان شیوع آسم در ایران در میان کودکان 7- 6 سال در برخی استان‌ها بین پنج تا 10 درصد و در تعدادی دیگر بین 10 تا 20 درصد گزارش شده است. بر این اساس شش تا 7.5 درصد کودکان مبتلا به آسم شدید بوده‌اند.

در دنیا علی‌رغم اینکه شیوع علائم آسم ظرف 30 تا 40 سال گذشته رو به افزایش گذاشته است، اما در کشورهای پیشرفته و صنعتی دارای منحنی افقی بوده و علی‌رغم اینکه درصد ابتلا بالاست، اما جلوی رشد آن گرفته شده است. اما در کشورهای در حال توسعه که ایران نیز در ردیف آنها قرار می‌گیرد؛ با وجود آن که شیوع آسم پایین‌تر است اما سیر صعودی دارد.
وی درباره میزان مرگ و میر ناشی از آسم در جهان نیز اظهار کرد: بیشترین مرگ و میر در کشورهای در حال توسعه گزارش می‌شود. البته ایران طی 15-10 سال گذشته به دستاوردهای خوبی در زمینه کنترل آسم دست یافته است که تلاش انجمن آسم و آلرژی نیز برای شناساندن این بیماری به مردم در این خصوص بی‌تاثیر نبوده است.

رییس انجمن آسم و آلرژی ایران با بیان اینکه تا چندین سال گذشته آمار دقیقی در خصوص مرگ و میر ناشی از آسم در ایران نداشتیم، اظهار کرد: اما بر اساس آمارهای بین‌المللی میزان مرگ و میر ناشی از آسم 20 در هر 100 هزار مورد گزارش شده است که رقم بالایی است و به هیچ وجه برای ما قابل قبول نیست.

گرچه مطالعه دقیقی انجام نشده است اما به نظر می رسد کلان شهرهای آلوده ای چون تهران، سنندج و اهواز بیشترین آمار مبتلایان به این بیماری را داشته باشند چراکه عوامل محیطی در تشدید و حتی بروز این بیماری بسیار موثرند. همچنین رطوبت زیاد هوا در شهرهای شمالی کشور نیز در تشدید این بیماری کم تاثیر نیست

در شهرها مخصوص در شهرهای کشورهای پیشرفته هرچه تعداد عوامل محیطی و خارجی بیشتر و متنوع تر باشد درصد ابتلا به امراض آلرژیک و آسم بیشتر است لذا به اکثر بیماران دارای آسم معمولا توصیه می شود خود را از شهرهای شلوغ دور کنند و از آلودگی های زندگی شهری خود را دور نگه دارند توصیه ای که ممکن است البته برای همه بیماران قابل اجرا نباشد.


 
 
کروناویروس
نویسنده : محسن حیدری - ساعت ۱٢:۳٥ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٤ اردیبهشت ۱۳٩۳
 

اولین مورد بیماری در سپتامبر ۲۰۱۲ در مردی ۶۰ ساله در عربستان سعودی کشف شد که به مرگ بیمار انجامید . این مرد چند روز قبل از آن به دبی سفر کرده بود و دومین مورد در مردی ۴۹ ساله در قطر که او نیز در گذشت . و کشف بیماری اولین بار در آزمایشگاه Health Protection Agency's در Colindale لندن به تایید رسید .

از نکات قابل توجه این بیماری این است که اکثر موارد گزارش آن در میان مراکز بهداشتی درمانی نظیر بیمارستانها رخ داده است که در فرانسه موارد ابتلا فقط در بیمارستان گزارش شده است که به نظر می رسد که عامل زمینه ای مانند بیماریهای دیگری باید وجود داشته باشد تا احتمال ابتلا انسان به این بیماری افزایش یابد .

عده ای از پزشکان این بیماری را از نوع بیماری سارس می دانند که حدود سالهای ۲۰۰۳ در خاور دور شایع بود . بیماری سارس نیز دارای علایم تنفسی است که می تواند منجر به مرگ انسان شود . ویروس سارس نیز از خانواده coronavirus ها است .

 


علایم ویروس کرونا

اگر چه به گفته سازمان بهداشت جهانی علایم این بیماری هنوز ناشناخته است ولی از علایم اصلی این بیماری تب ، سرفه ، تنگی نفس و مشکلات حاد تنفسی است. بیمار ممکن است سرفه های چند روزه ظاهرا بدون دلیل نیز داشته باشد . در موارد حاد مشکلات گوارشی نظیر اسهال ، نارسایی حاد تنفسی ، اختلالات انعقادی ، پریکاردیت و نارسایی کلیه نیز گزارش شده است که مورد اخیر در صورت بروز بیمار را به همودیالیز نیازمند می سازد .

 


هشدار به حجاج ایرانی؛ رعایت بهداشت فردی

نماینده مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال‌احمر در استان تهران گفت: «مواد شوینده و ضد‌عفونی‌کننده ساده می‌توانند ویروس کرونا را نابود کنند.»

دکتر حمیدرضا جنیدی با اعلام این‌که تا‌کنون هیچ گزارشی مبنی بر ابتلای زائران ایرانی به ویروس کرونا در عربستان نداشته‌ایم، گفت: «‌خانواده‌های زائران ایرانی نگران نباشند.»

وی درخصوص نحوه انتقال این بیماری گفت: «اطلاعات ما در این خصوص هنوز کامل نیست ولی روش‌های انتقال بیماری از انسان به انسان شبیه بیماری آنفلوآنزا است یعنی از طریق سرفه و عطسه منتقل می‌شود.»

به گفته نماینده مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال‌احمر در تهران احتمال انتقال بیماری در فضای باز بسیار محدود است: انتقال انسان به انسان در مواردی اتفاق افتاده است که افراد به مدت طولانی در فضای بسته در کنار فرد بیمار بوده‌اند مانند افرادی که در بیمارستان‌ها با بیماران در ارتباط بودند.

جنیدی با بیان این‌که مواد شوینده و ضد‌عفونی‌کننده ساده می‌توانند راحت ویروس کرونا را نابود کنند، گفت: «مهم‌ترین مواردی که افراد می‌توانند رعایت کنند، بهداشت فردی و شست‌وشوی مرتب دست‌ها است و بهتر است در برخورد با افراد مشکوک، از ماسک استفاده شود.»دوره کمون این بیماری حدود ۷ روز است.


آمار مرگ و میر

وزارت بهداشت عربستان در گزارشی اعلام کرد: تاکنون 339 نفر در این کشور به بیماری ویروسی کرونای تنفسی مبتلا شده اند که 102 نفر از آنها جان خود را ازدست داده اند.

در گزارش وزارت بهداشت این کشور به طور تلویحی به روند پرسرعت شیوع این بیماری اشاره شده است به گونه ای که در هفته گذشته 26 نفر بیماری جدید به این آمار اضافه شده است که 10 نفر از آنها جان باختند.

شیوع این بیماری در عربستان بسیاری حایز اهمیت است زیرا هر ساله بالغ بر 2 میلیون نفر در موسم حج تمتع و در طول سال صدها هزار نفر از کشورهای مسلمان برای برگزاری مناسک حج عمره به این کشور عزیمت می کنند.

علاوه بر این سازمان بهداشت جهانی نیز روز 24 اوریل با انتشار گزارشی دراین زمینه از تمام کشورهای دنیا به وی‍ه حوزه خاورمیانه خواست تا تدابیر بهداشتی لازم را برای جلوگیری از شیوع این بیماری به کار گیرند.

موارد گزارش شده از این ویروس در خاورمیانه کشورهای کویت، عمان، قطر، عربستان سعودی و امارات متحده عربی و در اروپا، فرانسه، آلمان، ایتالیا و انگلستان هستند.

چند نمونه سندروم تنفسی خاورمیانه در تونس (شمال آفریقا) و فیلیپین و مالزی (آسیا) دیده شده است. به نظر می رسد که بروز این بیماری از یک الگوی فصلی پیروی می کند و شیوع آن بین ماه های مارس تا آوریل بیشتر است.افزایش MERS از نیمه مارس امسال شدت گرفته است و قلب آن نیز در عربستان سعودی و امارات متحده عربی است.

هفتاد و پنج درصد از مواردی که به تازگی منتشر شده است، مربوط به افرادی است که این ویروس را از افراد دیگر دریافت کرده اند و در لیست این افراد، پرستاران، خدمه بیمارستان و بیمارانی هستند که به دلایل دیگر به بیمارستان مراجعه کرده اند. این امر لزوم مراقبت و کنترل این بیماری در اماکن عمومی را بار دیگر روشن می کند.

بیشتر موارد گزارش شده از این سندرم، بدلیل تماس با حیوانات است. گرچه شتر به عنوان منبع اصلی این ویروس شناخته شده است ولی هنوز عامل اصلی ویروس MERS و راه های مبارزه با آن در پرده ای از ابهام وجود دارد.

source : khabaronline.ir


 
 
روز معلم و روز استاد مبارک
نویسنده : محسن حیدری - ساعت ٧:٠٤ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳٩۳
 

روز معلم بر اساتید عزیز و مهربانم خصوصا جناب آقای دکتر امیر پاکپور  و معلم کلاس اول ابتداییم سرکار خانم نیکدل (دبستان غیر انتفاعی صادقین منطقه 2 تهران ) ،جناب آقای مهدی رسولی (مسئول پرورشی دبستان و راهنمایی صادقین ) مبارک .


 
 
 Clock And Date onLoad and onUnload Example

اوقات شرعی

شنبه, شهریور ۴, ۱۳91