Health Station

Mohsen Heidari : The Epidemiology student at Shahid Beheshti University of Medical Sciences and Health Services

 
عوارض پس از زایمان
نویسنده : محسن حیدری - ساعت ۱٢:۳۸ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٢۳ آذر ۱۳٩۱
 

عوارض پس از زایمان

خونریزی پس از زایمان

خونریزی تا چند روز بعد از زایمان طبیعی است؟

خونریزی بعد از زایمان امری طبیعی است. ترشحات بعد از زایمان نفاس سبب خروج خون باقیمانده، موکوس، و بافت جفت از رحم می شود. منبع این ترشحات محل اتصال جفت به دیوراه رحم است و ممکن است با حجم زیاد و ناگهانی بیرون آید و یا جریانی آهسته مثل خون قاعدگی داشته باشد. بعد از آهسته شدن خونریزی اولیه و با ادامه ترمیم، ترشحات خارج شده از قرمز روشن به صورتی و تدریجاً به زرد تغییر رنگ می دهند.

باتشکر از حدیثه  ایازی


 
 
اوتیسم
نویسنده : محسن حیدری - ساعت ۱٢:۳۳ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٢۳ آذر ۱۳٩۱
 

اوتیسم چیست

üنوعی اختلال است که با رفتارهای ارتباطی ، کلامی غیر طبیعی مشخص می شود
üعلت اصلی آن ناشناخته است.
üاین اختلال در پسران شایع تر از دختران است
üوضعیت اقتصادی ، اجتماعی ، سبک زندگی و سطح تحصیلات والدین نقشی در بروز اوتیسم ندارد
žهسته مرکزی اختلال در اوتیسم ، اختلال در ارتباط است
žاین اختلال بر رشد طبیعی مغز در حیطه تعاملات اجتماعی و مهارت های ارتباطی تأثیر می گذارد
žکودکان  مبتلا به اوتیسم در ارتباطات کلامی و غیر کلامی ، تعاملات اجتماعی و فعالیت های مربوط به بازی، مشکل دارند
 
žدر بعضی موارد رفتارهای خود آزارانه و پرخاشگری  نیز دیده می شود.
ž در این افراد حرکات تکراری ( دست زدن ، پریدن ) پاسخ های غیر معمول به افراد ، دلبستگی به اشیا و یا مقاومت در مقابل تغییر نیز دیده می شود و ممکن است در حواس پنجگانه ( بینایی ، شنوایی ، لامسه ، بویایی و چشایی )  نیز حساسیت های غیر معمول نشان دهند.
 
 
žاین اختلال ارتباط با دیگران و دنیای خارج را برای آنان دشوار می سازد
 
 
 
ž50 % از کودکان اوتیستیک قادر نیستند از زبان به عنوان وسیله اصلی برقراری ارتباط با سایرین استفاده نمایند. عدم به کار بردن ضمیر "من"  از ویژگی های کلامی این کودکان است. از مسائل دیگر تکلمی، تکرار کلمات و جملات اطرافیان است
žشیوع اوتیسم
žاوتیسم پس ازعقب ماندگی ذهنی وفلج مغزی سومین علت شایع اختلالات تکاملی است . اوتیسم بسیار شایعتر ازسرطان های دوره کودکی وفیبروز کیستیک می باشد .
žازهر250 نفرکودک ؛ یک کودک مبتلا به نوعی از اختلالات طیف اوتیسم می باشد . افزایش روز افزون کودکانی که به عنوان اوتیسم نشخیص داده می شوند یک معضل بهداشتی محسوب می گردد .
žشیوع اوتیسم در پسرها 4 برابرشایعتر ازدخترها است ودرتمام جمعیت های دنیا ؛ تقریبا به همین نسبت دیده می شود

 
 
اختلالات رفتاری
نویسنده : محسن حیدری - ساعت ٩:٤٥ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ٢۳ آذر ۱۳٩۱
 
مقدمه:

همانطورکه جسم کودکان بیمار می شود ، روان آنها هم در مقابل عوامل بیرونی و درونی آسیب پذیر است.این عوامل باعث ابتلای کودک به مشکلات رفتاری یا بیماری های عصبی شود.مشکلات رفتاری کودکان قابل درمان است اما اینجا بهترین اقدام پیشگیری از ایجاد بیماری است.

نقش خانواده:
نقش خانواده به عنوان اولین محیط آموزشی در ایجاد بیماری های  عصبی و مشکلات رفتاری انکار ناپذیر است.بعضی از خانواده ها ،الگوی تربیتی مفیدی را برای کودکان خود پیاده نمی کنند و طبق نظریات شخصی واشتباه به تربیت کودکان خود می پردازند.
 
با تشکر صمیمانه از مریم حسینی و مریم نظری 

 
 
مراقبت های پیش از بارداری
نویسنده : محسن حیدری - ساعت ٩:۳٩ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ٢۳ آذر ۱۳٩۱
 

مراقبت های پیش از بارداری

•هدف از انجام مراقبتهای دوران بارداری (Prenatal Care) کمک به تولد نوزادی سالم با حفظ سلامتی مادر می باشد.
 
•چون سلامتی مادر، جنین و نوزاد تا حد زیادی وابسته به سلامتی والدین در دوران قبل از بارداری است لذا امروزه مراقبتهای دوران پیش از بارداری یکی از اجزای مکمل مراقبتهای دوران بارداری محسوب می گردد. بعلاوه طی انجام این گونه مراقبتها باید به سلامتی کل خانواده نه تنها از نظر موضوعات و مشکلات پزشکی و فیزیکی بلکه از نظر روانی – اجتماعی و محیطی توجه خاص مبذول گردد.
 
• پس از گرفتن شرح حال و انجام معاینات فیزیکی (قد، وزن، فشار خون و درخواست آزمایشات) باید در ارتباط با زمان معاینات بعدی، بهداشت فردی و مشکلات دوران بارداری توضیحات و آموزش لازم داده شود

  

 با تشکر صمیمانه از سمانه جعفرزاده و مهناز ابراهیمی

 


 
 
 
نویسنده : محسن حیدری - ساعت ۸:٥٦ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢٢ آذر ۱۳٩۱
 
 

کارسینوم :

سرطان هایی است که از سلول های پوشاننده بدن ( پوست) ، غدد ( سینه و پروستات ) و ارگان هی داخلی ( ریه ها ، معده و روده ) منشا  می گیرند.

80 تا 90 درصد سرطان ها در این گروه قرار می گیرند.

سارکوم :

سرطانی است که در استخوان، غضروف، چربی، عضله، عروق خونی، یا سایر بافتهای همبند یا پشتیبان آغاز می شود.

لوسمی :

سرطانی که از سلول های خونی منشا می گیرد.

لنفوم :

سرطانی که در سلو لهای دستگاه ایمنی ایجاد می شود.

میلوم :

 سرطانی که از سلول های پلاسمایی مغز استخوان منشا می گیرد.

  اهمیت بهداشتی :
qسرطان ها دومین عامل شایع مرگ و میر در کشور های توسعه یافته و سومین عامل مرگ در کشور های در حال توسعه است.
 
qسرطان ها عامل 12% از مرگ های جهان است.
 
qتغییر در سبک زندگی ، کنترل نسبی بیماری های واگیر ، افزایش عوامل خطر محیطی و مسن شدن جمعیت از عوامل افزایش بیماری سرطان در چند دهه اخیر محسوب می شود.
qدر ایران سرطان ها سومین عامل مرگ و میر هستند.
qسالانه 30000 نفر در کشور جان خود را در اثر این بیماری از دست       می دهند.
qتخمین زده می شود که بیش از یک سوم تمام موارد ســرطان ها قابل پیشــگیـری و یک سوم دیگر به شرط تشخیص زود هنگام ، بالقوه درمان پذیر می باشند. 
 پراکندگی بیماری در ایران :
qمیزان بروز خام موارد سرطان در کشور 100 مورد در صد هزار نفر جمعیت برآورد می شود.
 
qطبق آخرین یافته برنامه ثبت سرطان ، 59786 مورد سرطان در سال 85 در کشور ثبت شده است. 

 
 
موج سوم اچ.آی.وی و ایدز خطرناک است
نویسنده : محسن حیدری - ساعت ٥:٢٠ ‎ب.ظ روز شنبه ۱۱ آذر ۱۳٩۱
 

موسوی چلک، سید حسن - تاملی در آمار ارائه شده در خصوص افراد مبتلا به اچ.آی.وی و ایدز نشان می دهد که در سال های اخیر درصد افراد مبتلا شناسایی شده به این بیماری از طریق روابط جنسی رشد نگران کننده ای داشته است.

طبق این آمار از سال 1365 تا تاریخ اول فروردین 1391، تعداد افراد شناسایی شده24290 نفر هستند(گر چه سازمان جهانی بهداشت این آمار را با ضریب حداقل4 در نظر می گیرد) که حدود 70 درصد از طریق تزریق با وسایل مشترک در مصرف کنندگان مواد مبتلا شدند و رابطه جنسی5/10 درصد را به خود اختصاص داده است.اما در سال 1390 نسبت به سال قبل این نسبت تغییرات نگران کننده ای دارد.چرا که در این سال افراد شناسایی شده از طریق تزریق با وسایل مشترک(اعتیاد تزریقی)5/62 درصد و رابطه جنسی2/21 درصد را در بر می گیرد.لازم به یادآوری است که این وضعیت نباید خیال ما را از اعتیاد تزریقی راحت کند بگونه ای که توجه ما به پیشگیری از این طریق کمتر شود.نگرانی ما از آنجاست که در خصوص اعتیاد تزریقی با اتخاذ تمهیدات و ارائه خدماتی از قبیل راه اندازی کلینیک های مثلثی،توزیع سرنگ،توزیع شربت متادون،راه اندازی مراکز گذری و ... موفق به کنترل این روش در ابتلا افراد به اچ.آی.وی نسبت به قبل شدیم ولی در خصوص روابط جنسی غیر ایمن با توجه به شرایط فرهنگی و حساسیتی که در جامعه نسبت به این موضوع وجود دارد، آیا می توانیم همچون اعتیاد تزریقی عمل کنیم؟به نظر این کار بسیار دشوار خواهد بود.گرچه غیر ممکن نیست.این نکته را باید اضافه کنم که در چند سال اخیر اقدام های خوبی توسط وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی و سایر دستگاه های مرتبط انجام شده است و حساسیت های منفی نسبت به این بیماری کمتر شده است تا جایی که سومین برنامه استراتژیک پیشگیری از ایدز در هیئت محترم وزیران تصویب و ابلاغ شده است که این خود نشان از درک مناسب این نگرانی هاست.کمیته حمایت اجتماعی از افراد مبتلا در وزارت تعاوت،کار و رفاه اجتماعی با مشارکت دستگاه های مرتبط فعال شده و اعتباراتی هم در این زمینه پیش بینی و تخصیص یافته است.اما بپذیریم که اگر نخواهیم این موضوع را جدی تر بگیریم در آینده تاوان بیشتری خواهیم پرداخت و نوجوانان و جوانان ما که مهمترین سرمایه کشور هستند گرفتار خواهند شد.
همچنین باید اضافه کنم که فراگیر نشدن شناخت مردم با راه های پیشگیری و عدم اطلاع رسانی مستمر،بموقع و عدم استفاده کافی از تمامی ظرفیت های موجود در بخش های دولتی و غیر دولتی و عدم آگاهی در خصوص چگونگی برخورد با این افراد موجب شده، علیرغم اقدامات صورت گرفته، باید در زمینه اطلاع رسانی و پیشگیری سطح اول همه ما بیش از پیش تلاش کنیم. انجمن مددکاران اجتماعی ایران ضمن سپاسگزاری از تمامی مسئولین و کارشناسانی که در این زمینه تلاش می کنند آمادگی خود را برای هرگونه همکاری اعلام می کند و «کارگروه تخصصی مددکاری اجتماعی و پیشگیری از اچ.آی.وی و ایدز» را نیز با همین هدف تشکیل داده است.ما مددکاران اجتماعی بر این باوریم که افراد مبتلا به این بیماری نیازمند حمایت اجتماعی و پذیرش اجتماعی در محیط های خانوادگی و اجتماعی هستند.
سید حسن موسوی چلک
رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران
www.socialwork.ir

 منبع خبر آنلاین


 
 
افزایش ابتلا به ایدز از طریق روابط جنسی کنترل نشد
نویسنده : محسن حیدری - ساعت ٤:٤۸ ‎ب.ظ روز شنبه ۱۱ آذر ۱۳٩۱
 

امروز روز جهانی ایدز است و آخرین آمار مسئولان وزارت بهداشت در ایران حاکی از افزایش 20 درصدی ابتلا به ایدز از طریق رابطه جنسی در کشور است.

محمد حسین نجاتی: 30 سال پیش گزارش کوتاه نشریه ای در آمریکا از بیماری نادری پرده برداشت که بعدها مشخص شد عامل این بیماری که به ایدز معروف شد ویروس «اچ.آی.وی» بوده است؛ بیماری ای که باعث تخریب جدی دستگاه ایمنی بدن شده و در اکثر موارد منجر به فوت بیمار می شود. پای ایدز در حالی به ایران باز شد که نخستین مورد گزارش و ثبت شده ابتلابه ایدز در ایران مربوط به سال 1365 و در مورد یک کودک شش ساله مبتلابه بیماری هموفیلی است که فرآورده های خونی آلوده دریافت کرده بود. امروز شمار مبتلایان به ایدز در کشور براساس آخرین آمار وزارت بهداشت 22 هزار و 727 است که چهار هزار و 184 نفر از این تعداد جان خود را از دست داده اند.طبق فرمول شازمان جهانی بهداشت برای تخمین تعداد واقعی بیماران باید این آمار را در 4 ضرب کرد و این یعنی برآورد این که 80 تا 100 هزار نفر در کشور ایدز دارند.

آماری که به گفته نماینده برنامه مبارزه با ایدز سازمان ملل در ایران تخمینی اما واقعی است.
اگرچه میزان مبتلایان به ایدز در ایران کم است ولی به گفته سازمان بهداشت جهانی بر اساس داده های گزارش شده، نرخ رشد اپیدمی ایدز در ایران به صورت هشداردهنده ای در حال افزایش است. سازمان بهداشت جهانی و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی عوامل اصلی انتقال ایدز را استفاده معتادان تزریقی از سرنگ مشترک و پس از آن از راه آمیزش جنسی می دانند.


روابط جنسی کنترل نشده و سرنگ تمام کننده کابوس ایدز در ایران
اکثر مراکز پزشکی در گزارش های خود 60 درصد انتقال ایدز را از طریق استفاده از سرنگ مشترک معرفی می کنند به طوری که در ایران بیش از دو میلیون نفر خود را به عنوان معتاد ثبت نام کرده اند که از میان آنها 300 هزار نفر معتادان تزریقی هستند.ورود ایران به مرحله متمرکز با افزایش شیوع اچ.آی.وی در مصرف کنندگان تزریقی مواد در اوایل دهه 80 رخ داد. با جلب حمایت سیاست گذاران و اتخاذ تصمیمات کلیدی در امر کاهش آسیب، فعالیت های بسیار مفیدی در زمینه ارایه و گسترش خدمات پیشگیری از اچ.آی وی در مصرف کنندگان تزریق مواد رخ داد. این در حالی است که در ایران برخلاف برخی از کشور های دنیا انتقال از روش های تزریقی بیش از 70 درصد از مبتلایان به ایدز را تشکیل می دهد. اما مطالعات در دنیا نشان می دهد، می توان انتقال اچ.آی.وی در مصرف کنندگان تزریق را تقریبا متوقف کرد. برای این کار باید پوشش برنامه های کاهش آسیب در مصرف کنندگان تزریقی مواد را گسترش داد و کیفیت آن را به بالاترین حد ممکن رساند.

 

90 درصد مبتلایان کماکان مردان هستند
بر اساس آخرین آمار جمع آوری شده از دانشگاههای علوم پزشکی سراسر کشور تا تاریخ ابتدای سال 1391 مجموعاً 24290 نفر مبتلا به " اچ آی وی" درکشور شناسایی شده اند که 90.8 درصد آنان را مردان 9.2 درصد را زنان تشکیل می دهند.تاکنون 3455 نفرمبتلا به ایدز شناسایی شده و 4722 نفر از افراد مبتلا فوت کرده اند. 46/4 درصد از مبتلایان به در زمان ابتلاء در گروه سنی 25-34 سال قرار داشته اند که بالاترین نسبت در بین گروههای سنی را به خود اختصاص می دهند.
همچنین علل ابتلا به " اچ آی وی"در بین کل مواردی که از سال 1365 تاکنون در کشور به ثبت رسیده اند به ترتیب تزریق با وسائل مشترک در مصرف کنندگان مواد (69/6 درصد)، رابطه جنسی (10.5 درصد)، دریافت خون و فرآورده های خونی (1 درصد) و انتقال از مادر به کودک (1 درصد) بوده است. راه انتقال در 17.9 درصد از این گروه نامشخص مانده است.

 

در جدول زیر تعداد مبتلایان بر اساس نوع جنسیت و میزان ابتلای آن ها به این بیماری را بخونید؛

 

جنسیت جنسیت بیشترین مبتلایان
مردان مبتلا زنان مبتلا سن بین 25 تا 34 سال
91.7 8.3 46.5

 

 


ایدز چگونه در ایران ریشه دواند؟
براساس سیستم ثبت موارد شناخته شده در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اولین مورد ابتلابه اچ.آی.وی در ایران در سال 1365 گزارش شد. از آن پس تا سال 1374 در گزارش های سالانه موارد شناخته شده افزایش اندک و تدریجی داشته است. در سال 1374 با شناسایی همه گیری در برخی از زندان های کشور، موارد شناخته شده ای یکباره افزایش چشمگیری داشت و این سیر صعودی تا سال 1383 ادامه یافت. طی آن سال کل موارد شناخته شده به حداکثر رسید، سپس طی دو سال بعد، تعداد کل این موارد رو به کاهش داشت. با این حال کارشناسان از عدم شناسایی بیش از 80 هزار ناقل ویروس ایدز در کشور خبر می دهند.

 

ابتلا به ایدز از طریق روابط جنسی کنترل نشده رو به افزایش است
هم اکنون الگوی ابتلا به ایدز در کشور به شدت در حال تغییر است. افزایش نگرانی ها از سیر صعودی روابط جنسی کنترل نشده در کشور کار را به جایی رسانده که پیش از این رئیس اداره ایدز وزارت بهداشت از افزایش 20 درصدی مبتلایان به " اچ آی وی" از طریق روابط جنسی در کشور خبر داده و عنوان کرده بود: پیش بینی می کنیم 70 هزار مبتلا به " اچ آی وی" در کشور هنوز ناشناخته اند.
عباس صداقت افزود: همچنان بیشترین ابتلا به ایدز در کشور از طریق اعتیاد تزریقی است ولی شواهدی در دست است که نشان می دهد این الگو در حال تغییر بوده و موارد ابتلا به HIV از طریق روابط جنسی رو به افزایش است.او می افزاید: سهم انتقال ایدز از طریق روابط جنسی از سال 65 تا 90 ، 7 درصد بود که این آمار در سال گذشته به 10 درصد رسیده است که نشان می دهد 20 درصد افزایش ابتلا به ایدز از طریق روابط جنسی را در کشور داشته ایم.

 

در نمودار زیر میزان افزایش راه های ابتلا به ایدز طی سال های 1365 تا 1391 در ایران را ببینید

 

 


هر زن خیابانی مبتلا به ایدز می تواند 100 مرد را آلوده کند
وزیر بهداشت، سال گذشته درباره تغییر راه های انتقال ایدز از سرنگ مشترک معتادان به روش های انتقال جنسی خبر داده بود. وی گفته بود هر زن خیابانی آلوده به این ویروس، می تواند سالانه 100 نفر از مردان را بیمار کند. با این وجود، روش های انتقال از طریق آلات مشترک تزریق مواد، همچنان نسبت به سایر روش های انتقال، بیشتر افراد را آلوده کرده است. تغییرات روش های ابتلابه ایدز نشان می دهد در سال های گذشته، تغییر محسوسی در روش های انتقال ایدز ایجاد نشده، ولی به خاطر بهبود وضعیت آمارگیری سهم ابتلای افراد به ایدز از طریق جنسی، افزایش یافته و موارد نامشخص نسبت به گذشته کمتر شده است.

 

در نمودار زیر آمار کامل چگونگی ابتلا به ایدز و دلایل آن در ایران به تفکیک سن و دلیل ابتلا به این بیماری را بخوانید؛

سن اعتیاد تزریقی رابطه جنسی فرآورده های خونی مادر به جنین جمع درصد
0-4 0 0 0 37 39 0.2
5-14 0 3 11 65 91 0.5
15-24 428 117 38 6 669 3.4
25-34 5034 573 80 0 6454 33.2
35-44 4141 444 47 0 5280 27.2
45-54 1971 251 38 0 2784 14.3
55-64 369 92 19 0 628 3.2
65 به بالا 62 22 7 0 119 0.6
نا مشخص 1515 99 6 1 3371 17.3
جمع 13525 1601 246 109 19435 100
درصد 69.6 8.2 1.3 1.3 - 100

 منبع خبر آنلاین


 
 
What You Need To Know About Cancer of the Esophagus
نویسنده : محسن حیدری - ساعت ٢:٠۱ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٦ آذر ۱۳٩۱
 

 

دربارۀ این مقاله

آگاهی دربارۀ مراقبت‌‌‌های پزشکی در مورد سرطان مری به شما کمک می‌کند تا نقش فعالی در انتخاب نحوۀ مراقبت از خود داشته باشید. این مقاله به موارد زیر می‌پردازد:

  • تشخیص و مرحله بندی
  • درمان
  • مراقبت حمایتی و تغذیه
  • شرکت در مطالعات تحقیقاتی

این مقاله شامل فهرستی از پرسش‌هاست که شاید شما بخواهید از پزشک خود بپرسید، چون بسیاری ترجیح می‌دهند فهرستی از سئوالات را هنگام دیدار با پزشک همراه داشته باشند. برای یادآوری آنچه پزشک به شما می‌گوید، می‌توانید حرف‌های او را یادداشت‌ کنید و یا با اجازۀ وی از ضبط صوت استفاده کنید. شما همچنین می‌‌توانید یکی از اعضای خانواده‌ و یا یکی از دوستان را برای یادداشت‌برداری، یا پرسش و یا فقط گوش‌دادن گفتگوی شما با پزشک همراه ببرید.

برای کسب آگاهی‌های تازه دربارۀ سرطان مری، به پایگاه علمی، پزشکی و آموزشی مؤسسة تحقیقات، آموزش و پیشگیری سرطان (www.ncii.ir) سربزنید.


 
 
 Clock And Date onLoad and onUnload Example

اوقات شرعی

شنبه, شهریور ۴, ۱۳91