Health Station

Mohsen Heidari : The Epidemiology student at Shahid Beheshti University of Medical Sciences and Health Services

 
 
نویسنده : محسن حیدری - ساعت ۱:٥۱ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ۳٠ شهریور ۱۳٩۱
 

تسلیت

(هوالباقی )

با نهایت تاسف درگذشت نابهنگام خانم نورجمال بهلکه دانشجوی رشته بهداشت عمومی را به اساتید ،دانشجویان ،همکاران وخانواده آن مرحومه تسلیت عرض نموده و از خداوند متعال برای آن مرحومه علو درجات و برای بازماندگان صبر جزیل آرزومندیم.

دانشجویان گروه بهداشت عمومی

دانشگاه علوم پزشکی قزوین


 
 
اسهال
نویسنده : محسن حیدری - ساعت ٧:٥٠ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢٢ شهریور ۱۳٩۱
 
اسهال
 
  • یکی از شایعترین بیماریهای گوارشی اطفال
  • افزایش قابل توجه در دفعات دفع
  • کاهش قوام یا آبکی شدن مدفوع
  • تغییر رنگ دادن مدفوع
  • یک علامت باارزش از اختلال هضم و جذب و اختلال اعمال گوارشی روده

 
 
ضرورت آگاه ساختن خانواده ها از مرگ مغزی و تشویق به اهدای عضو
نویسنده : محسن حیدری - ساعت ٩:٢۱ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٩ شهریور ۱۳٩۱
 
رئیس تیم اهدای عضو کشور اسپانیا تأکید کرد؛

ضرورت آگاه ساختن خانواده ها از مرگ مغزی و تشویق به اهدای عضو
رئیس تیم اهدای عضو کشور اسپانیا بر ضرورت آگاه ساختن خانواده ها از مرگ مغزی تاکید کرد و گفت: در این صورت آمار رضایت خانواده ها به اهدا عضو افزایش خواهد یافت.

به گزارش وب دا، مارتین مانیالیخ در اولین دوره آموزشی پیشرفته اهدای عضو با بیان اینکه برگزاری این دوره آموزشی برای نخستین بار در ایران اتفاق می‌افتد، اظهار داشت: شناسایی و مدیریت اهدا کننده و بالابردن آمار رضایت‌گیری از خانواده از اهداف این دوره آموزشی به شمار می آید. وی با بیان اینکه در تمام بیمارستان‌هایی که افراد بنا به دلایل مختلف می‌میرند اگر متخصصان فعالیت کافی نداشته باشند ممکن است دهنده عضو از دست برود افزود: ما نیاز داریم بتوانیم تمام افرادی که فوت می‌کنند را شناسایی کنیم.

 

رئیس اهدای عضو اسپانیا، با بیان اینکه بر اساس آمار و ارقام های اعلام شده، بیشتر دهندگان عضو تبدیل به دهنده واقعی نمی‌شوند، تصریح کرد: این آمار با نحوه فعالیت هماهنگ کنندگان پیوند اعضا ارتباط مستقیم دارد.

مانیالیخ به فتوای مراجع عظام در خصوص مرگ بیمار مغزی اشاره کرد و اظهار داشت: اهدا عضو فقط یک مسئله فرهنگی نیست و تمام ادیان ممکن است با این موضوع مواجه باشند.

وی با بیان اینکه ما اینجا هستیم تا تجربه هایمان را با هم سهیم شویم، اظهار داشت: هر کشوری باید ارگانهای مورد نیاز بیماران را خود تولید کند.

رئیس اهدای عضو اسپانیا، ضمن اشاره به اینکه در ایران هزاران نفر در جاده‌ها جان خود را از دست می‌دهند افزود: این ظرفیتی است که می‌تواند به اهدای عضو منجر شود. مانیالیخ فراهم آوری پیوند را ترکیبی ازقانون‌گذاری، حمایت دولت و حمایت مذهب دانست و گفت: ادامه این فعالیت بدون این عوامل امکان‌پذیر نیست.

رئیس اهدای عضو اسپانیا نگرش مثبت جامعه برای اهدای عضو را لازم اعلام کرد و اظهار داشت: در همین رابطه نیاز به واحدهای شناسایی، تشخیص و توزیع عضو داریم.

مانیالیخ انجام پیوند اعضا از عضو دهنده به عضو گیرنده را هدف نهایی دانست و گفت: پیوند در بیماریهای مزمنی همچون قلب، ریه، کلیه و کبد می تواند درمان مناسبی به شمار آید.

  
 
خواص جادویی لیمو شیرین
نویسنده : محسن حیدری - ساعت ٩:۱۱ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٩ شهریور ۱۳٩۱
 

لیموشیرین طعم شیرین دارد و منبع عالی ویتامین c، آهن و مس است...

*خواص:

*ویتامین c موجود در آن، در درمان سریع سرماخوردگی موثر است.

*عملکرد کبد را تقویت می‌کند و ناراحتی‌های گوارشی را برطرف می‌کند.

*مانع از بروز بیماری اسکوربوت، نوعی بیماری خونی ناشی از کمبود ویتامین ث می‌شود. علایم این بیماری شامل لثه‌های متورم، موارد مکرر سرماخوردگی و آنفلوآنزا و ترک‌خوردگی گوشه لب است.

*طعم شیرین لیموشیرین، با تحریک بزاق دهان باعث هضم سریع غذا می‌شود.

*اسید موجود در آن سموم را دفع می‌کند.

*پتاسیم آن ناراحتی معده، اسهال خونی و اسهال و حالت تهوع و استفراغ را برطرف می‌کند.

*لکه‌های پوستی را از بین می‌برد و باعث شادابی پوست می‌شود.

*خاصیت خنک کننده دارد.

*بدون چربی و سدیم است.

*گلودرد را برطرف می‌کند.

*کمبود آب را جبران می‌کند.

*لیموشیرین، سرگیجه را برطرف می‌کند.

*عامل ضدعفونی کننده بدن است و به طور طبیعی از تخمیر در معده جلوگیری می‌کند.

*به کاهش وزن کمک می‌کند.

*لیموشیرین با بهبود بخشیدن به عملکرد قلب باعث گردش مناسب خون می‌شود.


 
 
تاثیر غذاهای چرب در بدن
نویسنده : محسن حیدری - ساعت ٩:٠٩ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٩ شهریور ۱۳٩۱
 

تأثیر غذاهای چرب در بدن همانند تأثیر ماری جوانا است، بر اساس نتایج یک پژوهش آمریکایی، مصرف مواد غذایی چرب منجر به ‏تولید مولکول هایی در بدن می شود که حسی شبیه به حس مصرف ماری جوانا ایجاد می کند و واکنش های شیمیایی بدن را به‎ ‎افراط در خوردن مواد غذایی سوق می دهد.

البته پیش از این نیز محققان می دانستند بعضی از غذاها می تواند باعث ایجاد تشنگی ‏شود اما نمی دانستند تأثیر این قبیل غذاها تا چه حد است. یک پژوهش جدید نشان می.دهد که مصرف مواد غذایی چرب باعث تولید ‏مواد شیمیایی با نام آندوکانابیونید در بدن می شود. تأثیر این مولکول ها در بدن شباهت بسیار زیادی به اثرات ماری جوانا دارد.در ‏واقع این مولکول ها از مدتها قبل کشف شده بود و محققان در مدت مطالعاتشان دریافتند که بدن کاملاً توانایی تولید این ‏کانابیونیدهای خاص را دارد که روی سیستم عصبی تأثیر می گذارد و احساس غم و اضطراب را از بین می برد.اما مشکل اینجا است ‏که محققان مشاهده کردند این آندوکانابیونیدها همچنین میل به خوردن مواد غذایی چرب مانند سیب زمینی سرخ کرده و غیره را ‏افزایش می دهند. این مسئله کم کم باعث مصرف بیش از حد چربیها می شود و آسیبهای بعدی را در پی دارد. دانیل پیوملی محقق ‏دانشگاه ‏Irvine‏ کالیفرنیا می گوید: ما برای نخستین بار نشان دادیم که آندوکانابیونیدها نقش بسیار مهمی در تنظیم میزان مصرف ‏چربی ها دارند.


 
 
دلایل زوال مغز و بروز آلزایمر
نویسنده : محسن حیدری - ساعت ٩:٠٧ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٩ شهریور ۱۳٩۱
 

ضربه به سر،شخص را در مراحل بعدی زندگی نسبت به ابتلا به آلزایمر آسیب پذیر تر می کند.

یافته، نتیجه یک پژوهش پزشکی در آمریکا وابسته به ارتش ایالات متحده است. مرکز والتر رید وابسته به ارتش آمریکا با این مطالعه پرونده پزشکی بیش از 250 هزار نفر چنین نتیجه ای را اعلام کرده است. یافته های این پژوهش پزشکی در نشست سالانه انجمن بین المللی آلزایمر که اخیرا در پاریس برگزار شد مورد بحث قرار گرفت. این نشست در صدد بررسی همه شواهد پزشکی برای نتیجه گیری درباره دلایل زوال مغز است. خانم دکتر لورا رایان مسئول برنامه پژوهشی آلزایمر در موسسه ملی بهداشت در آمریکا در این باره می گوید: بررسی سوابق پزشکی گذشته بیماران ضربه مغزی، مبنای جالبی برای پژوهش در این باره است. اما در این پژوهش باید از جراحت های ساده تر مغزی نیز غافل نشویم. در ضمن برای ادامه پژوهش باید افراد را بعد از ضایعات مغزی در طول زمان در آینده تحت نظر قرار دهیم. آلزایمر در حال گسترش است تا جایی که برخی می گویند یک بیماری همه گیر جهانی است، چرا که تا سال 2050 احتمالا 106 میلیون نفر به آن مبتلا خواهند شد. دلایل آن گرچه ناشناخته است ولی فشار های خانوداگی، اجتماعی و شخصی از یک طرف، دخانیات، افسردگی، چاقی مفرط ، قند و فشار خون نیز از طرف دیگر می تواند در بروز آن تاثیر داشته باشد.


 
 
 
نویسنده : محسن حیدری - ساعت ۸:٥۸ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٩ شهریور ۱۳٩۱
 

 با تشکر صمیمانه از

 

  • اساتید گروه بهداشت عمومی دانشگاه علوم پزشکی قزوین

( جناب آقای دکتر امیر پاکپور - جناب آقای دکتر عیسی محمدی زیدی

سرکار خانم صدیقه قربانی - سرکار خانم دکتر فاطمه زارع )

  •   دانشجویان بهداشت عمومی دانشگاه علوم پزشکی قزوین
  •   محسن وفایی    

 

بابت راهنمایی و کمک به ساخت این وبلاگ

 

 


 
 
فیزیوتراپی
نویسنده : محسن حیدری - ساعت ۸:٤٢ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٩ شهریور ۱۳٩۱
 

(فیزیوتراپی (به انگلیسی physiotherapy))

شیوه‌ای از درمان بیماری‌ها و اختلالات عصبی-ماهیچه ای-اسکلتی با استفاده از تجهیزات مکانیکی، جریان‌های الکتریکی، مانورهای دستی، تمرینات ورزشی و عوامل فیزیکی دیگر است. در این روشها از ورزش، نور، پرتوهای فرابنفش و فروسرخ، گرما و جریان برق استفاده می‌شود. فیزیوتراپی حیطه‌ای از پزشکی است که هدف آن پیشگیری از بیماری‌ها، درمان، توانبخشی و بالا بردن سطح سلامت می‌باشد.

 

 

باتشکر صمیمانه از سرکار خانم دکتر فاطمه زارعی 


 
 
درمان سوء مصرف مواد
نویسنده : محسن حیدری - ساعت ۸:۳٤ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٩ شهریور ۱۳٩۱
 

درمان سوء مصرف مواد

پیش گفتار

درمان اعتیاد با انتخاب یکی از دو هدف اصلیِ پاکی کاملی و کاهش آسیب اعتیاد، می­تواند شروع شود ولی هر بیماری که با یکی از این اهداف، درمانش شروع شد؛ با توجه به نیازها، شرایط و خصوصیاتش باید اهداف فرعی دیگری برای او (از همان ابتدای درمان) انتخاب شود.

بنابراین پزشکان باید با انواع اهدافی که می­تواند برای یک فرد معتاد در نظر گرفته شود؛ آشنا شوند و براساس آن برای هر بیمار با مشارکت خود او، در ابتدا اهداف درمان را تعیین نمایند. مثلاً در موردِ بیماری که به علت کمر درد، مصرف تریاک خود را شروع کرده است و در حال حاضر انگیزه زیادی برای ترک دارد، باید علاوه بر تعیین هدف کلی پاکی کامل، هدف فرعیِ از بین بردن علت کمردرد را نیز حتماً مدنظر داشت وگرنه همین درد دوباره باعث عود اعتیاد خواهد شد و یا در مورد بیماری که او نیز با هدف اصلی پاکی کامل درمانش را شروع کرده ولی هیچ سابقه­ی ناراحتی جسمانی را در شرح حال خود نمی دهد، بلکه سابقه­ی افسردگی را بیان می­کند؛ یکی از اهداف فرعی حتماً باید درمان ضد افسردگی در او باشد (و هدفِ فرعیِ از بین بردن علت کمر درد در او بی معنی خواهد بود).

 

باتشکر صمیمانه از استاد عزیز جناب آقای دکتر  عیسی محمدی زیدی

 

 


 
 
پیشگیری از اعتیاد به انواع مخدر
نویسنده : محسن حیدری - ساعت ۸:٢٥ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٩ شهریور ۱۳٩۱
 

پیشگیری از اعتیاد به انواع مخدر

اعتیاد به مواد یکی از معضلات بهداشتی، روانی و اجتماعی جهانامروز است. اعتیاد به داروهای مجاز و غیرمجاز در چند دهة گذشتةبسیار فراگیر شده است و حاکی از بروز یک مشکل جدی درسلامتجسمی، روانی واجتماعی است.

مبارزه با اعتیاد درجهان بر سه روش کلی مبارزه باعرضه، درمانمعتادان وفعالیت‌های پیشگیری در جهت کاهش تقاضا استوارمی‌باشد. اگرچه مبارزه باعرضة‌ موادبسیار ضروری است و بدونآنها مشکل مواد بسیار بدتر از امروز می‌بود، لیکن این تلاشمشکل سوء مصرف واعتیاد را از بین نبرده است.

دریک بازار بزرگ باتقاضای زیاد نمی‌توان حتی به میزان کم موادراکمیاب نمود یا قیمت آن را اضافه کرد. درچنین بازاری توزیعکنندگان و دلالان به قدری افزایش می‌یابند تا قیمت‌ها نسبتاًپائین باقی بمانند. در آمریکا از سال 1986 تا 1989 هزینه ای کهصرف اجرای قوانین شد دو برابر گردیده اما در همان زمان قیمتکوکائین دربازار از 100 دلار به ازای هرکدام به 75 دلار تقلیلپیدا کرد. مطالعات مختلف نشان داده اند که تا وقتی تقاضا برایمواد زیاد است عرضه را نمی‌توان خیلی پائین آورد.

از طرف دیگر رویکرد درمانی نیز با مشکلات بسیاری مواجه است. بسیاری از افرادی که برای درمان مراجعه می‌کنند دچار عوارضجسمی، روانی واجتماعی جدی شده اند که برطرف کردن آن هزینه ووقت و انرژی زیادی صرف می‌کنند و میزان موفقیت نیز نامعلوماست. به دلیل پیچیدگی مشکلات اعتیاد، ساختار درمانی پیچیده ایمورد نیاز است تا همة ابعاد زندگی و الگوی رفتار مختلف معتادانرادربرگیرد، ساختارهائی مانند درمانگاههای ویژه معتادان، مراکزسم زدائی و بازپروری، کارگاه‌های حرفه ای و جوامع درمانی.

رویکرد پیشگیری در جهان عمر کوتاه تری دارد واز سی سال پیش بهتلاش و مبارزه علیه اعتیاد اضافه شده است. بررسی‌ها نشانمی‌دهند که رویکرد پیشگیری نیز می‌بایست در کنار مبارزه باعرضه و رویکرد درمانی مورد توجه قرار گیرد. از سال 1980 میزانشیوع اعتیاد درکشورهائی که فعالیت‌های پیشگیری از اعتیاد را ازطریق کاهش تقاضا با جدیت پیگیری می‌نمایند،‌کاهش قابل ملاحظهای یافته است. به عنوان مثال، تعداد مصرف کنندگان مواد مخدر درامریکا در سال 1990، نسبت به سال 1985 به نصف تقلیل یافتهاست،‌که این تغییر مدیون فعالیت‌های پیشگیری از اعتیاد بود هاست.

لغت «پیشگیری» یعنی جلوگیری از وقوع یک اتفاق، از نظر بهداشتی،پیشگیری عبارت است از مداخله ای مثبت و اندیشمندانه برایمقابله با شرایط مضر قبل از اینکه منجر به اختلال یا ناتوانیشود.

هدف از پیشگیری اولیه پیشگیری از شروع اختلال است که منجر بهکاهش میزان بروز (Incidence) و در نتیجه،کاهش میزان شیوع (Prevalence) می‌گردد.

 

باتشکر صمیمانه از استاد عزیز جناب آقای دکتر  عیسی محمدی زیدی


 
 
سالک ( لیشمانیازیس )
نویسنده : محسن حیدری - ساعت ٧:٤۸ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٩ شهریور ۱۳٩۱
 

جهت دریافت فایل بر روی لینک زیر کلیک نمایید

http://uplod.ir/tr3hh17ar6y7/Presentation1.pdf.htm

گردآوری از : محسن حیدری

باتشکر صمیمانه از استاد عزیز جناب آقای دکتر  امیر پاکپور حاجی آقا


 
 
پیشگیری از مصرف مواد مخدر در کودکان و نوجوانان
نویسنده : محسن حیدری - ساعت ۱:۳٥ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٩ شهریور ۱۳٩۱
 

پیشگیری از مصرف مواد مخدر در کودکان و نوجوانان

سنین کودکی و نوجوانی را شاید بتوان مهم ترین مقطع سنی برای شروع اقدامات پیشگیری در برابر سوء مصرف مواد مخدر دانست. مسؤولان و برنامه ریزان اجتماعی که دست اندرکار امور مربوط به کودکان و نوجوانان هستند می توانند در این صفحه با اصول کلی پیشگیری از مصرف مواد در این گروه سنی آشنا شوند.

 

باتشکر صمیمانه از استاد عزیز جناب آقای دکتر  عیسی محمدی زیدی


 
 
راهنمای کشوری مبارزه با بروسلوز
نویسنده : محسن حیدری - ساعت ۱٢:٥۳ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٩ شهریور ۱۳٩۱
 

جهت دریافت فایل بر روی لینک زیر کلیک نمایید

Brucellosis.pdf - 1.3 Mb


 
 
برنامه کشوری پیشگیری و کنترل بیماری فشارخون بالا
نویسنده : محسن حیدری - ساعت ۱٢:۳۳ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٩ شهریور ۱۳٩۱
 

جهت دریافت فایل بر روی لینک زیر کلیک نمایید

BP.pdf - 231.1 Kb


 
 
راهنمای درمان دیابت نوع 1
نویسنده : محسن حیدری - ساعت ۱۱:٥٧ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۱٩ شهریور ۱۳٩۱
 

جهت دریافت فایل بر روی لینک زیر کلیک نمایید

diabet1.pdf - 392.6 Kb


 
 
راهنمای کشوری مراقبت بیماری سرخک
نویسنده : محسن حیدری - ساعت ۱۱:٤۱ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۱٩ شهریور ۱۳٩۱
 

جهت دریافت فایل بر روی لینک زیر کلیک نمایید

measles_surveillance.pdf - 1.7 Mb


 
 
وضعیت بیماری سل در جهان
نویسنده : محسن حیدری - ساعت ۱۱:٢۸ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۱٩ شهریور ۱۳٩۱
 

جهت دریافت فایل بر روی لینک زیر کلیک نمایید

____________________________.pdf - 303.6 Kb


 
 
 Clock And Date onLoad and onUnload Example

اوقات شرعی

شنبه, شهریور ۴, ۱۳91